Elköteleződés a gyermekek túlélése mellett – APR 2014

Összefoglaló a gyermekek túléléséről – Jó és rossz hírek

Világszerte jelentősen javultak a gyermekek túlélési esélyei. Az öt éven aluliak halálozási aránya közel a felére csökkent 1990 óta, azaz 1000 élve születésre jutó halálozás száma 90-ről 46-ra esett vissza 2013-ban. Ugyanezen időszak alatt az öt éven aluliak halálozási számadata a felére – 12,7 millióról 6,3 millióra – csökkent, azaz 17.000 gyermek életét mentik meg minden nap.

Az öt év alatti gyermekek halandósági száma gyorsabban csökken, mint az elmúlt két évtizedben bármikor. Globális szinten az éves csökkenés aránya megháromszorozódott a 90-es évek eleje óta. Világviszonylatban Kelet és Dél-Afrikában csökken jelenleg a legnagyobb mértékben ez az arány, Kelet-Ázsia és a Csendes-óceán térségét kivéve. Ennek a felgyorsult folyamatnak köszönhetően közel 100 millió gyermek kapott esélyt az életre az elmúlt két évtizedben – 24 millió újszülöttet is beleértve. Ezek a csecsemők, ha az elhalálozás még mindig az 1990-es arányszinten lenne, már nem élnének.

A gyermekhalandóság aránya a legszegényebb gyermekek körében is csökken minden régióban. Ezenkívül, a legszegényebb háztartások esetében nagyobb mértékű fejlődés következett be, mint a tehetősebbek között, és ez minden régióra érvényes, kivéve Fekete-Afrikát. Jelentősek azonban a különbségek minden régióban.

A fejlődéstől eltekintve továbbra is megdöbbentő az öt éven aluli áldozatok száma: 1990 és 2013 között a világon 223 millió gyerek halt meg az 5. születésnapja előtt.

A folyamat nem éri el a Milleniumi Fejlesztési Célok programban kitűzött célokat. Ha a jelenlegi trend folytatódik minden országban, akkor a kitűzött cél csak 2026-ra érhető el, ami 11 év késést jelent a tervezetthez képest.

Világviszonylatban 5 gyermekhalálból 4 Fekete-Afrikában és Dél-Ázsia területén történik. Fekete-Afrika viszi a legnagyobb terhet, hisz 11 gyermekből 1 már ötéves kora előtt meghal. Ez a szám közel tizenötször magasabb, mint a magas jövedelmű országok átlaga (159-ből 1). A Fekete-Afrikában eddig elért eredményeket fenn kell tartani, és javítani kell.

Habár a fertőző betegségek általi gyermekhalál jelentősen csökkent, a legfőbb halálokok között még mindig a tüdőgyulladás, a vérhas és a malária szerepel. Ez a három betegség okozta az öt éven aluli gyermekek halálának egyharmadát 2013-ban. Lényeges kiemelni, hogy az öt éven aluliak halandósági számának 44%-a újszülött volt.

Az élet első hónapja: a legsebezhetőbb időszak

Az élet első 28 napja – az újszülött időszak – a legkritikusabb a gyermekek túlélése tekintetében. A jó hír az, hogy az újszülött-halálozás világszerte csökken. Az újszülött halálozási arány 40 százalékkal esett vissza 1990 és 2013 között, 1000 élve születésből 33-ról 20-ra csökkent a gyermekhalálozások száma.

24 millió újszülött életét mentették meg 1990 óta. Az újszülött halálozások megelőzéséről szóló hatékony és bevált stratégiák hozzáférhetősége ellenére, 2013-ban még mindig 2,8 millió csecsemő halt meg az első hónapon belül olyan okok miatt, amelyek megelőzhetőek lettek volna. Az újszülöttek egészségének megőrzését előtérbe kell helyezni, hogy fenntartható legyen a gyors javulás a teljes gyermekhalandóság tekintetében.

Az újszülöttek esetében a halálozások száma lassabban csökken, mint más korcsoportoknál. Ennek eredményeként az öt éven aluli gyermekek halandósági aránya az újszülött időszak alatt minden régióban növekedett. Világviszonylatban 37%-ról 44%-ra nőtt 1990 és 2013 között.

Évente 1 millió újszülött esetében a baba születésnapja egyben a halála napja is, amely az újszülött-kori halál több mint egyharmadát jelenti. Közel 2 millió újszülött hal meg élete első hetében. Az újszülött-halálozás csökkentésének a leghatékonyabb módja, ha javítják a kismama ellátást, kiemelten a vajúdás és szülés körülményeit, ezenkívül biztosítják a szülés 24 órájában a létfontosságú beavatkozásokat.

Az első hónapban bekövetkező elhalálozás nagy része olyan betegségekből, vagy körülményekből adódik, amely igazolt és költséghatékony beavatkozásokkal megelőzhető vagy gyógyítható lenne. Globálisan vizsgálva, az újszülött halálozások közel 60 %-ának okai a koraszülési, valamint a vajúdás és szülés közbeni (intrapartum – szülés alatti vérzéssel kapcsolatos) komplikációkból származnak. Egyértelmű cél az ilyen típusú halálozások megelőzése azáltal, hogy mind az anyák, mind a csecsemők magas színvonalú ellátást kapjanak a szülés idején.

A nők oktatása létfontosságú az újszülött halálozások csökkentése érdekében. Az újszülött-halálozás aránya közel kétszer nagyobb az oktatásban nem részesült anyáknál, mint a közép- vagy magasabb szintű iskolával rendelkezők esetében. A család vagyoni helyzete és földrajzi elhelyezkedése (város/vidék) szintén jelentős eltéréseket eredményez az újszülött-halálozás esetében.

Számos újszülött – akiknek édesanyja nagyon fiatal, vagy már idősödő, valamint akik vidéken élnek – különösen veszélyeztetettek. Azok a gyermekek, akik rövid idővel a testvérük után születtek, szintén nagyobb kockázatnak vannak kitéve, mint ahol a gyermekek születése között több idő telik el. Az újszülöttek túlélése érdekében ezért létfontosságú a gyermekházasságok megszüntetése, a kamaszkori terhességek csökkentése, és a szülések között eltelt idő növelése.

Az Ígéret: Minden újszülött minőségi ellátása

Túl sok édesanya és újszülött nem részesül azokban a kulcsfontosságú beavatkozásokban, amelyek megmenthetnék az életüket. A terhes anyáknak és újszülötteknek szükségük van arra, hogy a terhesség, szülés és a szülés utáni időszakban jó minőségű szolgáltatásokhoz férjenek hozzá. A szolgáltatások hozzáférésében, és az ellátás minőségében lényeges különbség van a különböző országokban.

Az újszülöttek életük első óráiban és napjaiban a legsérülékenyebbek, ugyanakkor épp ebben a kritikus időszakban nem kapnak elég figyelmet.

  • Bizonyított tény, hogy a szülést követő egy órán belül kezdeményezett első szoptatás 44%-kal csökkenti az újszülött-halálozás kockázatát. Ugyanakkor, világszerte az újszülött gyermekek kevesebb, mint fele (43%-a) élvezheti az azonnali szoptatás előnyeit.
  • Azokban a régiókban, ahol a legnagyobb az újszülött-halálozás, a szülés utáni egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés rendkívül alacsony. Fekete-Afrika és Dél-Ázsia adatokkal rendelkező országainak többségében az anyák és a gyermekek kevesebb, mint fele részesül szülés utáni egészségügyi vizsgálatban.

Az újszülött-halálozások körülbelül negyedéért világszerte a vajúdás és szülés alatt felmerült komplikációk a felelősek. Ugyanakkor 2012-ben három gyermek közül egy – kb. 44 millió újszülött – képzett egészségügyi szakember segítsége nélkül jött világra, mely még nagyobb egészségügyi kockázatnak tette ki a csecsemőt.

Az anyáknak és újszülötteknek járó kulcsfontosságú beavatkozások aránya mérhetetlenül alacsony.

  • Világszerte a nők csupán fele részesül abban a minimum négy orvosi vizsgálatban, amely a kismamaság alatt javasolt. 1990 óta globális szinten csak szerény előrelépés történt: átlagosan 15 százalékponttal – 37-ről 52 %-ra – nőtt az ellátott nők száma.
  • Globális szinten a nők egyharmada hozza világra gyermekét orvos, nővér, vagy bába segítsége nélkül. Azon nők aránya, akik képzett segítség mellett szülnek, csupán 12%-kal emelkedett – 57-ről 69 %-ra –1990 óta.

A minőségi ellátás nagyon hiányzik még azon gyermekek és anyák esetében is, akik hozzáférnek az egészségügyi rendszerhez.

  • Egy 10 országos felmérés kimutatta, hogy az egészségügyi ellátáshoz hozzáférő édesanyák kevesebb, mint 10%-a részesült a terhesség alatti 8 kulcsfontosságú beavatkozásban.
  • Hasonló módon, a képzett egészségügyi személyzet által világra segített gyermekek kevesebb, mint 10%-a kapta meg a 7 szükséges beavatkozást, köztük a korai szoptatást, és a születés utáni ellátást.

A legfejletlenebb országokban a leggazdagabb háztartásokban élő nők közel háromszor nagyobb eséllyel kapnak szakszerű segítséget a szüléskor, mint a szegényebb háztartásban élők. A szegényebbek helyzete még rosszabb az alacsony egészségügyi lefedettséggel rendelkező országokban. A szegényebb réteghez tartozó anyák és gyermekek nemcsak kisebb valószínűséggel kerülnek kapcsolatba az egészségügy rendszerével, de, ha mégis, nem valószínű, hogy magas színvonalú ellátásban részesülnek.

Globálisan az egy év alatti gyermekek csupán 59%-át anyakönyvezik. A magas halálozási rátával rendelkező dél-ázsiai és fekete-afrikai régiókban az újszülöttek csupán egyharmadát anyakönyvezték. A gyermekeket kötelező anyakönyveztetni, ha biztosítani szeretnék a hozzáférésüket az olyan szolgáltatásokhoz, mint az egészségügy és az oktatás.

Több minőségi adatra lenne szükség a programok irányításához. Igaz, hogy az alapszolgáltatások igénybe vételéről szóló információk mértéke nagymértékben nőtt az elmúlt évtized során, még több erőfeszítést kell tenni arra, hogy a terhesség és szülés időszakában elérhető szolgáltatások minőségi színvonalának szükségességét is megértsék. Növelni kell a népességi és egészségügyi adatbázis adatainak elérhetőségét és minőségét, különös tekintettel az újszülöttek anyakönyvezésére, valamint a halálozási számokra az anyák és újszülöttek körében, beleértve a halva született magzatokét is.

Globális elköteleződés és tevékenységi prioritások

• A 2012 júniusában globálisan indított „A megerősített ígéret” című kezdeményezés óta közel 180 kormány kötelezte el magát arra, hogy további erőfeszítéseket tegyen a megelőzhető anya-, újszülött- és gyermek-halálozások számának gyors csökkentésére.

• Ezek közül közel 20 kormány már a gyakorlatban is tett lépéseket „A megerősített ígéret” program zászlaja alatt azzal, hogy a nemzeti stratégiájukat a reproduktív anya-, újszülött- és gyermek-gondozásra tekintettel dolgozták át, költségvetéssel megtámogatott célokat fogalmaztak meg, és a folyamatok figyelemmel kísérését irányozták elő. Több országnak kellene követnie ezt a példát. Azzal, hogy felgyorsítják a fejlődést a nők és gyermekek életében, a kormányok közelebb viszik az országokat a MDG 4 (Milleniumi Fejlesztési Célok) megvalósításához, és a folyamat 2015 utáni fenntartásához.

• Nők és gyermekek millióit veszélyezteti még mindig olyan halálozási ok, amely elkerülhető lenne, ezért az anya, újszülött és gyermek-túlélés ügyének a globális fejlesztések napirendjén kiemelt helyen kell maradnia 2015 után is. A világ nem szegheti meg a nőknek és gyermekeknek tett ígéretét.

• Itt az idő, hogy felgyorsítsuk a fejlődést! A „Minden Újszülött Cselekvési Terv” globális konszenzust képvisel azokban a tettekben, amelyeket az újszülött-kori túlélés eredményességének növeléséhez kell tenni. A világ rendelkezik mindazon tudással és megoldással, amellyel még több nő, újszülött és gyermek menthető meg az értelmetlen haláltól.

A jelentés letölthető itt.

Segítsen a kritikus helyzetben lévő gyermekeknek

Havi rendszeres adományával Ön még többet tehet a világ gyermekeiért.

Segítek