Híreink

Az UNICEF éves jelentése – 2014

2015. július 23. 09:48

A méltányos körülményekhez elvben minden gyermeknek megvan a joga, legyen az bárhol a világon. Legfőbb célunk, hogy minden gyermek, különösen a leghátrányosabb helyzetűek jogai is érvényre jussanak, hogy megszakadjon a generációk közti jogtalanság és szegénység köre.

A 2014-es éves jelentés kiemeli az UNICEF fáradozásait, hogy ezt az ördögi kört megtörje, és hogy ez az év változást hozzon a gyerekek életében. Arra is rávilágít, hogy programjaink és irányelveink hogyan fejlesztették a gyermekekről és a méltányosságról szóló nemzetközi párbeszédet, kiemelt figyelmet fordítva a súlyosan nehéz helyzetű gyerekekre: a legszegényebbekre, a lányokra, a fogyatékossággal élőkre, az elszigetelten élőkre és a diszkriminált vallási vagy etnikai kisebbségekhez tartozókra. Az UNICEF célja mindennel, amit tesz, hogy ezek a gyerekek élhessenek az alapvető ellátáshoz és védelemhez való jogukkal.

Ez az év a gyermekek számára az utóbbi idők egyik legrosszabbja volt. Ezt a tényt tükrözi, hogy az UNICEF a kényszerhelyzetben tett intézkedések átfogó képével kezdi az éves jelentését 2014-ben. Az UNICEF és partnerei fáradhatatlanul küzdöttek, hogy elérjék azokat, akiknek a legnagyobb szükségük van rá, és hogy támogatást szerezzenek a károsult gyerekek és családjaik számára – annak a körülbelül 230 millió gyereknek, aki háborús konfliktusok sújtotta övezetben él. E törekvések különböző felállásokban valósultak meg, a Közép-afrikai Köztársaságtól a Szíriai Arab Köztársaságon át Ukrajnáig. Kiterjedt a nyugat-afrikai országokra is, melyek épphogy csak megkezdtek erőre kapni az elhúzódó konfliktushelyzetekből, az eddigi legsúlyosabb Ebola-járvány sújtotta őket.

A jelentés kitér arra is, hogy hangsúlyozza a program prioritásait, melyek az UNICEF küldetésének és a 2014-2017-es Stratégiai Terv központjában állnak: egészség; HIV/AIDS megelőzése; táplálkozás; víz, higiénia; oktatás; gyermekvédelem és szociális integráció. 2014-ben a kiadások legnagyobb részét az egészségellátásra, illetve az oktatásra és higiéniára fordították. Nemcsak hogy kiemelik az e területeken világszinten elért eredményeket, a jelentés tartalmaz felvételeket is az egyes országokban tett lépésekről, hogy csökkentsék a gyerekeket érintő méltánytalanságot.

2014-ben az UNICEF azokkal az akadályokkal is foglalkozott, melyek visszatartják a lányokat és fiatal nőket a kibontakozástól. A jelentést átszövik a társadalmi szerepek és nemi kérdések különböző példái, hogy kifejezzük, minden tevékenységünk során ügyelünk e kérdésre. Az UNICEF 2014-2017-es Nemi Akcióterve keretet biztosít a nemi alapú jogtalanságok megcélzására, ahol az elsődleges prioritások a serdülők egészsége, a lányok középfokú oktatása, a gyermekházasságok visszaszorítása és a nemi erőszak megakadályozása.

Mind a lányok, mind a fiúk esetében, az eredmény a hatékony együttműködésen múlik. A világszíntértől a legkisebb falvakig, az UNICEF ügynökségekkel, kormányokkal, kormányközi szervekkel, magánvállalatokkal, alapítványokkal és helyi közösségekkel társul. Együttműködik Nemzeti Bizottságaival, hogy mind a szegény, mind a gazdag országok gyermekei érdekében eljárhasson. A jelentés szemlélteti az UNICEF elkötelezettségét, hogy a gyermekek bizalmas partnere lehessen – erőteljes hangja, tudása, az innováció és ellátás terén való vezető szerepe, s a programokat finanszírozó források feletti gondnoksága révén.

Míg a jelentés rávilágít egyes kulcsfontosságú együttműködésekre a magánszektorral, az UNICEF továbbra is nagyban számíthat a kormányok elkötelezettségére és nagyvonalúságára is. Olyannyira, hogy a kormányoktól származó támogatások az UNICEF-hez 2014-ben befolyt teljes összeg több mint kétharmadát teszik ki.

Csakhogy ez év lényege nem a számokban rejlik: hanem azokban a gyerekekben, akiket elért az UNICEF, s azokban, akik még szükséget szenvednek.  Az UNICEF 2014-es munkája során szívén viselte azoknak a gyerekeknek az ügyét,  akik jogaik értelmében leginkább lemaradtak, s elsődlegesen rájuk kívánt koncentrálni. Sőt, az elkövetkező években is ők lesznek számunkra az elsők.

 

A teljes angol nyelvű jelentés letölthető itt.

Az anyagi források magyar nyelvű összefoglalóját lásd a csatolmányban.

Segíts a kritikus helyzetben lévő gyerekeknek!

Havi rendszeres adományoddal életeket menthetsz.

Segítek