Híreink

Fogyatékossággal élő gyermekek – SOWC 2013

2014. november 27. 13:31

“Ha a fogyatékosságra koncentrálunk, nem pusztán a gyermekre, azzal nem csupán neki ártunk, hanem magunkat is megfosztjuk mindattól, amit ez a gyermek adni tudna nekünk. Vagyis az ő vesztesége a mi veszteségünk is, és az ő nyeresége a mi nyereségünk is” – mutat rá Anthony Lake, az UNICEF igazgatója.

A jelentés kiemeli: a fogyatékossággal élő gyermekek mindenki másnál védtelenebbek és veszélyeztetettebbek. Ők vannak a leginkább kiszolgáltatva az erőszaknak, a bántalmazásnak, a zaklatásnak és az elhanyagolásnak. Különösen igaz ez akkor, ha szinte „elrejtik” a világ szeme elől, vagy intézetbe adják ezeket a gyermekeket. Ez pedig gyakran megtörténik. Sok szülő ugyanis fél a megbélyegzéstől, a gúnyolódástól, az ujjal mutogatástól és az anyagi nehézségektől – és féltik ezektől a gyermeküket is.

A legtöbb fogyatékossággal élő gyermek esetében ezért a kirekesztés már a születése napján kezdődik. A világ számos régiójában a szülők nem is regisztráltatják, nem anyakönyveztetik a fogyatékos újszülöttet. Mivel a gyermek így hivatalosan nem is létezik, nem lesz jogosult azokra az ellátásokra és arra a jogi védelemre, ami egyébként születésénél fogva megilletné. A kirekesztettsége pedig a társadalom előítéletessége miatt várhatóan csak tovább fokozódik majd. Ha pedig a gyermek fogyatékossága egyéb hátrányokkal is párosul, az esélye a jóllétre szinte elenyésző.

Statisztikai adatok szerint ugyanis azok a gyermekek, akik szegénységben élnek, nagyobb eséllyel maradnak ki az iskolából, mint jómódú társaik. De még náluk is nagyobb eséllyel azok, akik szegények és valamilyen fogyatékossággal is élnek. A lánygyermekek esetében pedig ez különösen így van.

Az UNICEF továbbá arra is emlékeztet: a Föld országainak egyharmada mindezidáig még nem ratifikálta a Fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló ENSZ egyezményt. Pedig az egyezményt aláíró országok ígéretet tettek arra, hogy mindenki számára egyenlő jogokat biztosítanak, és elkötelezettségüket nem csupán aláírásukkal, hanem az egyezmény ratifikálásával és a benne foglaltak érvényre juttatásával is bizonyítják.

A fogyatékossággal élő gyermeket nevelő családoknak számos kihívással kell szembesülniük. A kormányok feladata, hogy a lehető legteljesebb mértékben segítsék ezeket a családokat, hogy azok biztosíthassák gyermeküknek a teljes, boldog és lehetőségekkel teli életet.

Az UNICEF Magyar Bizottság elismeri Magyarország eddigi erőfeszítéseit a fogyatékkal élők társadalmi beilleszkedésének és befogadásának előmozdítása érdekében. Teendőnk azonban még itthon is sok van. A családban maradást segítő szolgáltatások támogatásától kezdve a hazai oktatási és egészségügyi rendszer befogadóvá és gyermekközpontúvá tételig az országnak még számos területen van hova előrébb lépnie. De a legfontosabb, hogy mindannyian tudatosítsuk: a fogyatékkal élő gyermekek lehetőségei a mi lehetőségeink is. Ezeket a lehetőségeket pedig senki sem tagadhatja meg a gyermekektől: sem az állam, sem a közvetlen környezetük, sem pedig a magánintézmények és azok játszóházai.

  1. június 10-14. között az UNICEF Magyar Bizottság Alapítvány interjúkkal, videókkal igyekszik mindenkivel megismertetni a fogyatékossággal élő gyermekek helyzetét. A Siketek és Nagyothallók Országos Egyesületével való együttműködésünk eredményeképpen pedig bemutatjuk az ENSZ Gyermekjogi egyezmény jelnyelvi változatát is, ami lehetővé teszi, hogy a hallássérült gyerekek is könnyen megismerhessék jogaikat.

“Az előttünk álló út kihívásokkal teli,” – mondja Anthony Lake – “de nem adhatjuk fel. A gyermekek sem fogadják el az értelmetlen korlátokat. Nekünk sem szabad.”

Kapcsolódó dokumentumok: