Híreink

A mexikói földrengés sújtotta gyerekeknek fokozott védelemre van szükségük

2018. január 10. 16:44

Öt hónappal a szeptember 7-én és 19-én pusztító földrengéseket követően az UNICEF arra kéri a feleket, hogy továbbra is támogassák a katasztrófában érintett gyermekeket.

„Chiapas-ban, Mexikóvárosban, Morelos-ban, Oaxaca-ban és Puebla-ban a családok továbbra is bizonytalan körülmények között élnek, a gyerekek többsége nem jár iskolába, és a megfelelő egészségügyi szolgáltatások is hiányoznak”- mondta Christian Skoog, az UNICEF mexikói képviselője.

„A gyerekek jövője és az ország hosszú távú fejlődése érdekében kiemelten fontos, hogy mielőbb biztosíthassuk a családok számára szükséges támogatást. Ez az alapja annak, hogy a gyerekek biztonságos és stabil otthonokban élhessenek, oktatásban részesülhessenek, és hozzájuthassanak az alapvető szolgáltatásokhoz.”

Az elmúlt néhány hónapban az UNICEF a helyi hatóságokkal és nemzetközi partnereivel azon dolgozott, hogy a földrengések által sújtott gyerekek és családjaik életét megkönnyítse. A szeptember 7-i és 19-i földrengéseket követően az UNICEF már a katasztrófa első néhány órájában felmérte a kisgyerekek és a kamaszok azonnali szükségleteit, becsléseket végzett, majd egy három prioritásból álló cselekvési tervet állított fel.

A főbb pontok:

1. Védelem, pszichológiai és érzelmi támogatás

2. A fiatalok oktatásba történő visszajuttatása

3. A WASH szolgáltatásokhoz való hozzáférés biztosítása (víz, higiéniai és egészségügyi termékek) 

Annak érdekében, hogy a katasztrófa bekövetkezte után az UNICEF megfelelő segítséget nyújthasson, mindvégig szorosan együttműködött a mexikói civil társadalom, a privát szektor és a kormány kulcsfontosságú szereplőivel.

Az elmúlt hónapok eredményei:

  • 34 gyerekbarát teret és 100 ideiglenes tantermet hoztak létre, amelyekkel együttesen kb 7.000 gyereket értek el
  • 410 darab olyan iskoladobozt osztottak szét, amelyek tantermi kellékeket tartalmaznak. Ebből 16.400 tanuló profitálhatott. További 20 kisgyermekek fejlesztését elősegítő felszerelésből 800 öt éven aluli gyermek részesedett, valamint a higiéniai csomagok kiosztásával 2.400 család mindennapját könnyítették meg.
  • 353 tanárt, 5.296 fős tanítói személyzetet (a „képző kiképzése” program keretében), és 171 gyerekbarát térben dolgozó segítőt képeztek ki, olyan eszközöket és megoldásokat adva a kezükbe, amelyekkel pszichológiai és érzelmi támogatást tudnak nyújtani.
  • Az anyatejes táplálást előtérbe helyező felhívásokat is továbbítottak a szülők számára, ezek az üzenetek 600 menedékhelyre és segítségnyújtó központba jutottak el, 2.400 várandós és szoptató anyát értek el.

A technikai segítségnyújtás és az ellátmányok szétosztása mellett az UNICEF a „U-Report” nevű szociális üzenetküldő rendszert is igénybe vette annak érdekében, hogy jobban megértse a fiatalok aggodalmait és az őket leginkább foglalkoztató témákat. Több mint 900 kamasz és fiatal részvételével az UNICEF sikeresen tudott visszajelzéseket gyűjteni azon fiataloktól, akik megosztották gondolataikat a felületen keresztül. Ezeket az információkat aztán az UNICEF folyamatban lévő segítségnyújtási tervéhez használták fel.

A mielőbbi továbblépés érdekében az UNICEF létrehozott egy úgynevezett Korai Helyreállítási Tervet, amelyet 2018 első felében hajt végre a következő célkitűzésekkel:

  • Meg kell előzni, hogy a gyerekek és a fiatalok kimaradjanak az oktatási rendszerből. Létre kell hozni egy monitoring rendszert, hogy egy esetleges újabb katasztrófa bekövetkeztével az iskolából kimaradottakat és az oktatásba később visszatérőket figyelemmel követhessék
  • Folytatni kell a földrengéseknek áldozatul esett gyerekek és kamaszok pszichológiai és érzelmi támogatását, tréningeket kell tartani a partnerek számára gyermekbarát terek létrehozása és fenntartása céljából
  • Szükség van arra, hogy az ideiglenes tantermekben fürdőszobákat, kézmosó és ivóvíz állomásokat állítsanak fel, illetve hogy a menedékhelyeken is fenntartsák a megfelelő egészségügyi állapotokat
  • A leginkább veszélyeztetett államokban szektoronként értékelni kell a védelmi intézkedéseket és az intézményi válaszokat, valamint mérni kell a földrengések gyerekekre gyakorolt közvetlen és közvetett hatásait
  • A helyreállítási terv részeként a szervezet szívügyének tekinti a gyerekek és a kamaszok jogainak védelmét, amely magába foglalja az ő speciális igényeiknek a figyelembe vételét a szociális védelmi programokon belül
  • Interjúkészítés kismamákkal és az ő katasztrófa alatti szoptatási tapasztalatainak a dokumentálása
  • Olyan egészségügyi szakemberek képzése, akik katasztrófahelyzetekben is támogatják és népszerűsítik a szoptatást
  • Helyi erők megerősítése a katasztrófák megelőzése és a kockázatok csökkentése érdekében
  • A kamaszok felkészítése, hogy egymás számára is tudjanak pszichológiai és érzelmi támogatást nyújtani

„Az újjáépítési törekvések során kiemelten fontos a gyerekek szükségleteit a figyelem középpontjába helyezni, amely nemcsak az ő védelmük és a normális életbe való visszatérésük miatt lényeges, hanem mert ez az ország jelenlegi és jövőbeni előrelépése érdekében is elengedhetetlen.”

„Az UNICEF mexikói szervezete köszöni mind az egyéni, mind a vállalati adományozóknak a támogatását. A segítségüknek köszönhetően a szervezet rögtön be tudott avatkozni a földrengés által érintett gyerekek és fiatalok azonnali és hosszabb távú szükségleteinek biztosítása érdekében. A ti támogatásotok nélkül a humanitárius segítségnyújtás nem valósulhatott volna meg”- tette hozzá Skoog.

 

Segíts a kritikus helyzetben lévő gyerekeknek!

Havi rendszeres adományoddal életeket menthetsz.

Segítek