Híreink

„Sehol se olyan, mint otthon” – mondja Ishmael Beah, az UNICEF szószólója a Menekültek Világnapján

2017. június 28. 11:31

The young people are part of an innovative Participatory Action Research initiative that is funded in part through the EU Regional Trust Fund in Response to the Syrian Crisis. The fund is investing in children and young people affected by the Syrian conflict to address long term needs around education, learning, psychosocial support and engagement. Unique to the fund is that it covers the needs of both the refugee population but also vulnerable host communities.

The young people are part of an innovative Participatory Action Research initiative that is funded in part through the EU Regional Trust Fund in Response to the Syrian Crisis. The fund is investing in children and young people affected by the Syrian conflict to address long term needs around education, learning, psychosocial support and engagement. Unique to the fund is that it covers the needs of both the refugee population but also vulnerable host communities.

„Az életed nem áll meg, ha menekült leszel”

Malene Jensen és Salim Oweis

AMMAN, Jordánia, 2017. június 20. – „Senki sem akar elmenekülni az otthonából.” – mondja Ishmael Beah, aki újságíróként és az UNICEF képviselőjeként nemrég látogatást tett Jordániában, ahol a szomszédos Szíriában dúló, évek óta tartó konfliktus által menekülni kényszerült gyermekekkel és fiatalokkal találkozott.

Beah első kézből ismeri a helyzetet. Közel húsz évvel ezelőtt ő is elmenekült a Sierra Leonéban található Freetownból a harcok elől. Ahogy a lázadók közeledtek a fővároshoz, fennállt a veszélye annak, hogy az akkor 17 éves fiatalembert újra visszakényszerítik a brutális konfliktusba. Végül csak néhány hónappal később tudott gyermekkatonaként leszerelni az UNICEF segítségével.

Ezután egy idegőrlő utazás következett Conakry-ba busszal és gyalog, mire végül az Egyesült Államokban kötött ki. „Szerencsés voltam, mert volt útlevelem és kijuthattam.” – meséli Beah.

„De nagyon nehéz volt elhagyni a hazámat. Soha, sehol nem éreztem igazán otthon magam. Jó életem volt más helyeken is, de valami mindig hiányzott. Amikor hosszú idő után először tértem vissza, rájöttem, mi is volt az pontosan. Végre ismét a saját hazámban voltam. Még a levegő illata is másnak tűnt, mert az a hely jelentette az otthonomat.”

Milliókra nőtt a menekült gyerekek száma

A Menekültek Világnapja június 20-ára esik. Ezen a napon mintegy 21 millió férfi, nő és gyermek élnek világszerte menekültként. Ezek az emberek nemcsak a hazájukból, otthonaikból, iskoláikból lettek kiszakítva, de gyakran el kellett válniuk a családjuktól és barátaiktól is. Közülük mintegy 2 millió szíriai gyermek jelenleg is menekültként él Jordániában, Libanonban és Törökországban.

A befogadó országok támogatásával az UNICEF a szíriai válságra válaszul az EU Regionális Befektetési Alapjából származó finanszírozás révén több százezer gyermek és fiatal számára biztosít hozzáférést az alapvető szükségletekhez, mint például az oktatáshoz és a védelemhez. Ezek a programok nemcsak segítik őket saját jövőjük alakításában, de lehetőséget biztosítanak arra is, hogy ne váljanak egy teljesen elveszett generációvá.

Mind a menekültek, mind a kiszolgáltatott befogadó közösségek számára óriási támogatást jelent a fenti segélyezés, ami építi a társadalmi kohéziót.

Áprilisi látogatása során Beah, aki a „Gyerekkatona voltam Afrikában, amíg ti játszottatok” című, nemzetközileg elismert könyvében a háború során átélt élményeiről írt, gyermekekkel és fiatalokkal találkozott a Szíriával határos Zaatari menekülttáborban.

A jelenleg Los Angeles-ben élő, háromgyermekes édesapa részt vett az UNICEF és az EU által támogatott regionális ifjúsági workshopon, amit a befogadó közösségekben élő menekültek és kiszolgáltatott fiatalok számára tartottak.

A workshop célja, hogy fiatalok tucatjai számára képzéseket biztosítsanak, amely hozzájárul ahhoz, hogy a menekültkérdés ismerőivé és kutatóivá váljanak, és az aktuális kihívásokról információkat gyűjtsenek társaiktól, majd együttesen konstruktív megoldásokat találjanak rájuk.

Az élet megy tovább

„Az, hogy menekült vagy, nem jelenti azt, hogy az életed megáll.” – mondja Beah, akinek a nemzetközi közösséghez szóló üzenete az, hogy hallgassák meg azokat a menekülteket, akik ilyen élményeken mennek keresztül. Ismerjék meg a szükségleteiket és segítsék a rászorulókat.

„Gyakran azt gondolják az emberek, hogy azok, akik szenvednek, nem gondolkodnak mélyen a saját helyzetükről. De ez egyáltalán nincs így.”- továbbította Beah azon gyermekek és fiatalok üzenetét, akikkel Jordániában találkozott.

„Tudják, hogy az oktatás olyasmi, amit senki sem tud elvenni tőlük.” – emelte ki a nemzetközi közösség tanulást elősegítő programjainak fontosságát a képviselő.

„Nem adják fel, úgyhogy nem hiszem, hogy bárkinek le kellene mondania róluk. Segítségre van szükségük, hogy oktatást kapjanak.”

Harc a biztonságért az akadályok leküzdése mellett

A régióba való látogatás mélyen személyes volt Beah számára, aki könnyen azonosulni tudott a gyermekekre váró kihívásokkal, úgymint a szeretteiktől való elválással, valamint a születési anyakönyvi kivonat és az iskolai bizonyítványok elvesztésével. Ezek a problémák komoly akadályokat gördítenek az iskolába való visszatérés és életük újjáépítése elé.

„Senki sem hagyja hátra otthonát, ha a dolgok működnek.” – hangsúlyozta Beah, miután meghallgatta a szíriai lányok megható történeteit, akik első kézből látták a háborút, ám mégis szeretik Szíriát és szeretnének visszatérni.

„Csak azért mentek el, mert nem volt más választásuk. Most pedig csak azt szeretnék, hogy hazájukban véget érjen a háború, hogy visszatérhessenek otthonukba és ott folytassák az életüket, ahol abbahagyták.”