A LEGO és az UNICEF közös akciója

2015. március 25. 11:19

Az egyik megállapodás keretében a LEGO Csoport és az UNICEF elkötelezik magukat a „Gyermeki jogok és üzleti alapelvek” (Children’s Rights and Business Principles) című dokumentum mellett. Ez utóbbi egy tíz pontból álló okirat, amely írásba foglalja, milyen lépéseket tehetnek a vállalatok a gyermekjogok tiszteletben tartása és támogatása érdekében. A hároméves együttműködés során a LEGO Csoport maga is célul tűzte ki a gyermekvédelmi szabályozások szigorítását a vállalaton belül, illetve a tágabb üzleti szférában is, a bevált gyakorlatok továbbadása révén.

– Számunkra a gyermekek érdekei a legfontosabbak. A gyermekek fejlődését elősegítő, kiváló minőségű kreatív termékek gyártása és a rájuk nézve felelősségteljes üzleti gyakorlat mindig központi részét képezték vállalati filozófiánknak – nyilatkozta Jørgen Vig Knudstorp, a LEGO Csoport vezérigazgatója. – Büszkeséggel tölt el, hogy elmondhatom, a LEGO Csoport az első az iparágban, aki globális együttműködésre lép az UNICEF-fel. Ezzel fejezzük ki elkötelezettségünket a „Gyermeki jogok és üzleti alapelvek” mellett. Az UNICEF-et legfontosabb partnerünknek tekintjük a gyermeki jogok ügyében tett jövőbeni erőfeszítéseinkben és örömmel nézünk elébe e neves szervezettel való együttműködésünknek.

A LEGO csoport, a LEGO Alapítvány és az UNICEF hisz abban, hogy a játék alapvető szerepet tölt be a gyermekek testi, kognitív, kreatív, társas és érzelmi képességeinek fejlődésében, mely képességek szükségesek az élethosszig tartó tanuláshoz és fejlődéshez. Számos gyermeknek nem adatik meg a lehetőség, hogy játszhasson. Egy, a közelmúltban az UNICEF által végzett felmérés szerint az alacsony és közepes jövedelmű országokban élő, öt év alatti gyermekek majd egyharmada nem kapja meg a megfelelő feltételeket a szellemi fejlődéshez, mivel játékaik alig vannak, szüleik pedig – saját elmondásuk szerint – nem játszottak velük például a felmérést megelőző három napban sem.

– A gyermeknek nem csak joga, de igénye is van arra, hogy játsszon. A játék oly módon segíti őt a tanulásban és fejlődésben, amely egy életre meghatározó lehet, mivel az a szó szoros értelmében részt vesz az elme formálásában. – mondta Anthony Lake, az UNICEF ügyvezető igazgatója. – Az UNICEF nagy örömmel vesz részt a LEGO Csoporttal és a LEGO alapítvánnyal közös munkában, melynek célja, hogy minél több gyermeknek adjon lehetőséget a játékra, illetve hogy más vállalatokat is ösztönözzön a gyermekjogok ügyének előmozdítására. Éppúgy, mint a LEGO kockák, az ilyen együttműködések is mind építőkövei a gyermekek szebb jövőjének.

A másik megállapodás – mely a LEGO Alapítvány és az UNICEF között jött létre – a gyermekek játék segítségével való korai oktatásának ügyét célozza meg szerte a világon. Szeretnének egy átfogó tanulmányt készíteni a kora gyermekkori fejlődést érintő politikai irányelvekkel kapcsolatosan, és egyúttal tudatosítani szeretnék a döntéshozókban, milyen kulcsfontosságú szerepet tölt be a játék a gyermek korai fejlődésében. A LEGO Alapítvány 8,2 millió dollárt szentel a három és fél éves program céljaira.

Ezenkívül a megállapodás a dél-afrikai kormánnyal való együttműködés révén megváltoztathatja a politikai irányelveket és programokat, s így 4,5 millió 9 éves vagy annál kisebb gyermek kaphat majd segítséget és gondoskodást azoktól a szülőktől, gondviselőktől és pedagógusoktól, akik e programon keresztül megtanulják a játékot ösztönző- és tanulóeszközként használni.

– Ez a partnerségi megállapodás fontos lépés egy olyan jövő megteremtése felé, ahol a játékon keresztüli tanulás által a gyerekeknek lehetőségük nyílik kreatív, elkötelezett, élethosszig tanuló felnőttekké válni, és mi izgatottan várjuk, hogy az UNICEF-fel karöltve megmutathassuk az embereknek, mennyire fontos a gyermekek korai fejlődésének elősegítése. – nyilatkozta a LEGO Alapítvány vezérigazgatója, Hanne Rasmussen. Az UNICEF, különleges helyzete révén képes együttműködni különböző országok kormányaival annak érdekében, hogy a legkisebb gyermekek is megkaphassák a megfelelő odafigyelést és anyagi javakat életük kezdetén. Köztudott, hogy a gyermek első életévei nagy fontossággal bírnak fejlődésükben, így egy életre megtérülő befektetés (számukra, illetve környezetük és a társadalom számára), ha még kicsi korukban megalapozzuk e fejlődést anyagilag is.

E partnerségi megállapodás azt a meggyőződést testesíti meg, melyet mindhárom szervezet közösen vall: az üzleti szféra felelősséggel tartozik gyermekeink jogainak tiszteletben tartásáért és jólétük biztosításáért.