Híreink

Innováció minden gyermek számára – SOWC 2015

2016. május 30. 13:12

A világ nagyon gyorsan változik. Miközben 1990-ben világszerte 5 milliárd ember élt, 2050-re több mint 10 milliárdos népességszámot jósolnak – közülük több mint 2,6 milliárd fő 18 év alatti. Sok ma születő gyermek rengeteg olyan lehetőséggel élhet majd, amelyek 25 évvel korábban még nem léteztek. De nem mindegyiküknek lesz egyforma esélye egészségesen felnőni, tanulni, kiaknázni a lehetőségeit és aktív, résztvevő állampolgárrá válni, ahogyan a Gyermekek jogairól szóló ENSZ egyezmény rögzíti.

A State of the World’s Children (SOWC) bátor és friss gondolkodásra szólít fel, hogy olyan évszázados problémákat azonosítsunk, amelyek máig hatással vannak a legrosszabb helyzetben lévő gyermekekre. A jelentés az innovációkra helyezi a hangsúlyt – a legjobb és legkiemelkedőbb közösségi megoldásokat keresi, amelyekből minden gyermek profitálhat.

A Gyermekjogi egyezmény maga is egy innováció, amely felismerte, hogy a gyermekeknek, mint minden embernek, vannak jogaik, amelyeket ugyanúgy tiszteletben kell tartanunk, mint a felnőttekét. Segített abban, hogy jelentős eredményeket érjünk el gyermekek millióinál, de még mindig túl sokukat hagyjuk hátra.

A jelentés azzal foglalkozik, hogy az új problémamegoldó módszerek – amelyek gyakran helyi közösségekből kerülnek ki, gyakran fiatalok ötletéből származnak – hogyan segíthetnek olyan évszázados egyenlőtlenségek orvoslásában, amelyek gátolják a gyermekek életben maradását, boldogulását, fejlődését, és a lehetőségeik kiaknázását.

Ennek szellemében az idei SOWC más, mint az eddigiek. A világ országaiban és közösségeiben kibontakozó jelentős munka inspirálta. Az inkluzív innováció elvei vezérlik, amelynek fejlesztésében az UNICEF is közreműködik. Tartalmának nagy része a közösség ötleteiből áll – olyan emberek élményeiből és tapasztalataiból származik, akik aktívan dolgoznak azon, hogy a gyermekek számára a világot jobbá tegyék.

A jelentés 3 fő részből áll: foglalkozik azzal, (1) hogyan lehet a változásokat a gyermekek előnyére fordítani, (2) kitér a jövő egyenlőtlen kilátásaira és (3) az egyenlőség érdekében létrehozott innovációk közül is sorra vesz jó gyakorlatokat.

Túl sok gyermek marad ki az elmúlt 25 év előnyeinek élvezetéből. Az egyenlőtlenségek árát maguk a gyermekek fizetik meg. A hosszú távú hatások a jövő generációinak életét is befolyásolják, aláásva a társadalmuk erősségeit. Az egyenlőtlenségek felismerése és csökkentése a gyermekek szempontjából nem csupán egy helyes dolog, amit tehetünk – figyelembe véve a Gyermekjogi egyezményt – hanem stratégiai döntés is. A pénzügyi, politikai, intézményes és kulturális határok lerombolásának, amelyek a gyermekek és a jogaik között állnak, központi jelentőségűnek kell lennie.

A jelentés angol nyelven letölthető itt. Az anyag betekintést nyújt a pontos adatokba, tematikus táblázatokat közöl, és történeteket, jó gyakorlatokat is tartalmaz.