Híreink

Két magyar csapat méretheti meg magát az UNICEF versenyének nemzetközi döntőjében

2019. február 18. 16:20

Két magyar csapat, a hernádszentandrási A félelmek legyőzői és a hevesaranyosi Depriváció nyomán jutott ki az UNICEF Rajtad áll a jövőd! (Youth Challenge) nemzetközi versenyébe. A hazai döntőn öt hátrányos helyzetű fiatalokból álló csapat mutatta be kidolgozott válaszát arra a problémára, amely a leginkább befolyásolja az életüket. A zsűri, a résztvevők, valamint a mentorok szavazata alapján állt össze a végleges sorrend. A két magyar csapat most a világ 16 országából érkező 30 másik pályázattal verseng tovább a 20 ezer dolláros fődíjért és a vele együtt járó szakmai támogatásért.

Az UNICEF az uniós tagországok közül először Magyarországon indította el a Rajtad áll a jövőd! (Youth Challenge) nevű programját, amelynek lényege, hogy a fiatalok maguk azonosítják be a mindennapjaikat leginkább megnehezítő problémát, majd mentorok segítségével igyekeznek kreatív megoldást találni rá. A közel ötven jelentkező csapatból öten jutottak be a hazai döntőbe, ők mindannyian 1000 dolláros anyagi, valamint komoly szakmai támogatást kaptak a terveik kidolgozásához. Most a mezőny tovább szűkült, a végső kettőnek többfordulós versenyben kell megméretnie magát a nemzetközi porondon, pályázatukat hamarosan New Yorkban veszik górcső alá. A kiválasztott projektek nemcsak pénzt kapnak a folytatáshoz, hanem követhető példaként is szolgálhatnak fiatalok milliói számára az egész világon. Az eredményhirdetés áprilisban lesz.

 

A félelmek legyőzői csapat tagjai a kirekesztés ellen indítottak érzékenyítő kampányt, mert úgy érzik, hogy gyakran cigány származásuk miatt bántják őket. A kisvideókat eddig több mint egymillióan látták néhány hét alatt. A kampányhoz ismert emberek, például a Parno Graszt együttes, valamint Gáspár Bea is csatlakozott, online platformokon meséltek arról, hogy milyen hátrányok érték őket a negatív megkülönböztetés miatt.

A Depriváció nyomán csapat azoknak a fiataloknak segítene, akiknek folyóvíz híján nincs megfelelő lehetőségük a tisztálkodásra, ruháik mosására és ezért gyakran kirekeszti őket a közegük. A fiatalok a már meglévő közösségi házat szeretnék továbbfejleszteni, hogy mindenki számára elérhetőek legyenek a higiéniás szolgáltatások. A távlati tervek között szerepel egy mosodabusz indítása is.

Bár a döntőbe jutott további három csapat nemzetközi szinten most nem versenyezhet tovább a fődíjért, a terveik itthon valósággá válhatnak, hiszen már eddig is rengeteget tettek érte. A Lótuszok állami gondoskodásban élő fiatalok, ők egy olyan közösségi házat és mentorprogramot szerveznek maguknak és sorstársaiknak, amely kifejezetten az önálló életre, a pályaválasztásra készíti fel a felnőttkor küszöbén állókat. A Mozaik egy applikációt fejleszt, amely mozgássérült, fogyatékkal élő embereket lát el olyan információval munkahelykeresés közben, amelyekből megítélhetik mennyire akadálymentesek és befogadók a lehetséges munkahelyek. A Mindenki egyért, egy mindenkiért bükkszentmártoni csapat pedig a pályaválasztásban, munkakeresésben támogatná a helyi fiatalokat.

„Kicsit olyan volt az elmúlt két hónap mint egy tehetségkutató verseny, minden résztvevő rengeteget fejlődött a közös munka során, tanultunk a világról, egymásról, a csapatok kezdeti elképzelései kikristályosodtak és most már készen állnak a megvalósításra. Két csapat előtt nyitva az út, hogy terveik akár globális szinten is támogatókat szerezzenek, de a többi döntős projekt is nagyon értékes, reméljük, hogy ezek a csapatok is mennek tovább a megkezdett úton és kapnak bíztatást, támogatást országon belülről. Lehetőségeink szerint mi továbbra is segítjük őket és örülnénk, ha más szervezetek, cégek vagy akár magánszemélyek ebben csatlakoznának hozzánk. Fantasztikus látni, hogy ezek a fiatalok mennyire értik az őket akadályozó társadalmi problémákat, mekkora utat tettek meg az elmúlt hónapokban és mennyire elkötelezettek, hogy dolgozzanak a közösségeikért. Büszkék vagyunk rá, hogy a világ fejlett országaiban működő UNICEF bizottságok közül egyedüliként az UNICEF Magyarország lehetőséget kapott  a verseny megrendezésére és látva az eredményeket, mindenképpen folytatjuk a következő években is ” – mondta Mészáros Antónia, az UNICEF Magyarország ügyvezető igazgatója.

További információk, videók itt:

https://unicef.hu/donto/

Videók:

A félelmek legyőzői: https://youtu.be/f1RcRO6YFpI

Depriváció nyomán: https://youtu.be/tSotifBif4Q

Mindenki egyért, egy mindenkiért: https://youtu.be/1E9oqz42jmU

Lótuszok: https://youtu.be/WSZgVY3hBSg

Mozaik: https://youtu.be/lmeuwjtUI7o

A Parno Graszt videója A félelmek legyőzői kampányához: https://www.facebook.com/parnograszt/videos/534315397077026/

Gáspár Bea videója A félelmek legyőzői kampányához: https://www.instagram.com/p/Bt1P2adHqKV/

10 csapat 38 résztvevője jutott az országos verseny első budapesti fordulójába, ahol összesen négy napon keresztül dolgozhattak saját terveiken. Közülük most öt pályázat nyert anyagi és szakmai támogatást a folytatáshoz. A félelmek legyőzői (Hernádszentandrás, Pere) csapat a kirekesztés ellen indítana érzékenyítő kampányt, mert úgy érzik, hogy kortársaik gyakran a származásuk miatt bántják őket. A Lótuszok (Győr, Sopron) a gyermekotthonban szeretnének mentorprogramot indítani, így segítve a nagykorúsághoz közeledő fiatalok felkészülését az önálló életre. A Depriváció nyomán (Hevesaranyos) a meglévő közösségi házat fejlesztené, hogy a nehezebb körülmények között élő fiataloknak is lehetősége legyen a rendszeres tisztálkodásra, ruháik mosására és számos program gondoskodna arról, hogy ne legyenek a gúnyolódások célpontjai. A Mozaik (Szeged, Hajdúszoboszló, Győr, Kecskemét) mozgássérültek munkahelyi integrációját támogatná egy mobilapplikációval, míg a Mindenki egyért, egy mindenkiért! (Bükkszentmárton) csapata helyi romák képességfejlesztését segítené roma szakértők bevonásával.

Mind az öt nyertes pályázó 1000 dollárból, mentorok támogatásával és szakmai segítség bevonásával folytathatja a tervei életre keltését, a két legígéretesebb projekt pedig nemzetközi színtéren mérettetik majd meg, ahol a csapatok további anyagi és szakmai támogatást kaphatnak. A legjobb megoldások mintaként szolgálhatnak a világ fiataljainak milliói számára és remélhetőleg számos helyen hozzájárulnak majd a 24 év alatti korosztály boldogulásához.

„A kezdeményezés egyik legfontosabb vonása, hogy nem felülről akarjuk megmondani, hogy melyek a rászoruló fiatalok problémái és mi segítene nekik, hanem az érintetteknek maguknak adjuk meg a lehetőséget, hogy megoldásokat találjanak” – mondta Mészáros Antónia, az UNICEF Magyarország ügyvezető igazgatója„1,8 milliárd fiatal él a Földön, több mint valaha, közülük sokan pedig nem jutnak megfelelő oktatáshoz, lehetőségekhez és így felnőtté válva akadályokba ütköznek a munkaerőpiacon, ami gondot okoz a társadalom egészének is. A probléma globális, a megoldások azonban nagyon is lokálisak. Az elmúlt napokban magyar fiatalok mondták el, hogy mi akadályozza őket az előrehaladásban, majd ők kerestek és találtak lehetséges kiutakat a saját környezetükön belül. Szó esett olyan konkrét kérdésekről mint a kirekesztés, a szegénység, a szennyezett, fertőző környezet és az iskolázottság hiánya. Reménykeltő látni, hogy ezek az ötletekkel és energiával teli fiatalok nem csak érzékelik a nehézségeket, de pontosan értik is a helyzetüket és akarnak együttes erőfeszítéseket tenni a közös problémák  leküzdésére. Minden segítséget megérdemelnek ehhez.” – mondta Mészáros Antónia.

A következő hetekben a csapatok tovább formázzák elképzeléseiket, pontos megvalósítási és kommunikációs tervet készítenek, a zsűri pedig februárban választja ki a két legmeggyőzőbb pályázatot, amely világviszonylatban is megmérettetheti magát. A Rajtad áll a jövőd! programját az UNICEF Magyarország valósítja meg, az EMMI, az Accenture és az OTP támogatásával. Az Accenture szakmai partnerként is segíti a fiatalok munkáját. A Laptopszalon 5 darab laptopot biztosított számukra a műhelymunkát követő inkubációs feladatokhoz.

A félelmek legyőzői videóját itt tekintheti meg:

Segíts a kritikus helyzetben lévő gyerekeknek!

Havi rendszeres adományoddal életeket menthetsz.

Segítek