Híreink

Tegyünk együtt gyermekeink egészségéért!

2013. április 15. 14:51

A szegénység egyik legkevésbé látható arca az éhező kisgyermekeké. A világon ma 165 millió öt év alatti kisgyermek alultáplált, és nem fejlődhet a korának megfelelően. Az UNICEF ma nyilvánosságra hozott nemzetközi jelentése áttekinti a gyermekek megfelelő fejlődéséért való küzdelem legfontosabb eredményeit, a várandós nők gondozásától a kisgyermekek egészséges étkeztetéséig. A legújabb adatok rámutatnak: a fejlődés nem csupán létfontosságú, de igenis lehetséges!

Az UNICEF legutóbbi, „A megfelelő Gyermektáplálkozás: a Globális Fejlődés Elengedhetetlen Eleme” c. jelentése rámutat: a gyermekek megfelelő fejlődéséért való küzdelemben kulcsfontosságú a várandósság időszakára és a gyermekek első két évére való fokozott figyelem. A megfelelő életkori fejlettség ugyanis nem csupán azt jelenti, hogy például a korának megfelelő-e a gyermek magassága, hanem azt is, hogy az agyműködése is annak megfelelő-e.

„Ha egy gyermek nem fejlődik megfelelően, az nem csupán a gyermek jövőjére nézve végzetes, hanem az adott ország fejlődésére is kihatással van.” – mutat rá Anthony Lake, az UNICEF igazgatója. „A gyermekek megfelelő fejlődéséért való küzdelem eddigi eredményei arra ösztönöznek minket, hogy nem hogy megállnunk nem szabad, hanem éppen ellenkezőleg; most lehet és kell csak igazán felgyorsítani a küzdelmet!”

Nagyrészt a nem elégséges táplálkozás miatt ma a világon minden negyedik öt év alatti gyermek fejlődése nem megfelelő – pedig ez az időszak létfontosságú a gyermekek fejlődésében.

A helyzet bizonyos régiókban kifejezetten kritikus. A nem megfelelően fejlődő gyermekek mintegy 80 százaléka ugyanis a világ két nagy régiójában (Afrikában és Ázsia déli és délkeleti részein) él. Éppen ezért, az UNICEF is a kulcsfontosságú területekre összpontosít, és az eddigiek alapján már számos esetben ért el nagyszerű eredményeket: 11 országban, így Etiópiában, Haitin, Indiában, Nepálban, Peruban, Ruandában, a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Srí Lankán, Kirgizisztánban, Tanzániában és Vietnámban is sikeres programok segítették elő megfelelő szakpolitikai és megközelítésbeli változásokat.

India leggazdagabb és második legnépesebb részén, Maharashtra államban, hét-nyolc évvel ezelőtt még a gyermekek 39%-a minősült fejlődésben elmaradottnak. A kitartó munka eredményeképpen mára ez a szám 23%-ra csökkent.

A rendkívül sikeres Kezdeményezés az Alultáplált Gyermekekért programnak köszönhetően 2006 és 2011 között Peruban is harmadával csökkent az alulfejlett gyermekek száma. A program kezdeményezői arra biztatták a politikusokat, hogy írjanak alá egy nyilatkozatot, ami öt év alatt öt százalékkal csökkentené az öt éven aluli alulfejlett gyermekek számát, valamint elősegítené a vidéki területek felzárkóztatását is. Az ország ebben az időszakban számos helyi programot indított be, és az élelmezés kérdését integráltan, más, egyéb fókuszú programokba illesztve is kezelte.

Etiópia szintén óriásit lépett előre az elmúlt tíz évben. Egy országos élelmezési, valamint egy szociális programnak köszönhetően jelentősen visszaszorult a gyermekhalandóság (ezer élve születésre számolva 139-ről 77-re csökkenve), és a korábbi 57 százalékkal szemben ma már „csupán” a gyermekek 44 százalékáról mondható el, hogy nem a koruknak megfelelően fejlettek.

Ahhoz azonban, hogy ezek a számok még tovább csökkenjenek, további programokra van szükség. Olykor viszont a legegyszerűbb dolgok is rengeteget számítanak. A várandós anyák táplálkozásának javítása, a szoptatás népszerűsítése és például a kismamák számára fontos vitaminok biztosítása mind-mind jelentősen elősegítik a gyermekek megfelelő fejlődését.

Az UNICEF mostani jelentése is hangsúlyozza, hogy az összehangolt, átfogó, és több szektort is magában foglaló programok, mint amilyen például az Élelmezéselősegítési Program, példa nélküli lehetőségeket rejtenek magukban, és segítenek egy egészségesebb világ megteremtésében.

Az eredeti jelentés itt olvasható.

Segíts a kritikus helyzetben lévő gyerekeknek!

Havi rendszeres adományoddal életeket menthetsz.

Segítek