Híreink

Több, mint 200 millió nőt csonkítottak meg

2016. február 05. 16:54

A női nemiszerv-csonkítás/vágás: a globális jelentés szerint a megcsonkításban érintett lányok és nők fele három országban él: Egyiptomban, Etiópiában és Indonéziában. De az is bizonyított, hogy a női nemiszerv-csonkítás a világ minden táján élő lányokat és nőket érintő globális emberi jogi, egyszersmind gyermekjogi kérdés.

„A női nemiszerv-csonkítás térségenként és kultúránként különbözik, néhány formája életveszélyes egészségügyi kockázatokkal is jár. A női nemiszerv-csonkítás minden esetben sérti a lányok és a nők alapvető jogait. Több erőfeszítést kell tenni a kormányoknak, egészségügyi szakembereknek, közösségi vezetőknek, szülőknek és családoknak egyaránt annak érdekében, hogy ezt a rossz hagyományt megszüntessük.” – mondta el Geeta Rao Gupta, az UNICEF ügyvezető igazgató-helyettese.

Az adatok szerint a 14 éves és fiatalabb lányok tesznek ki 44 milliót azokból, akiket megcsonkítottak, legnagyobb gyakorisággal ilyen korúak körében női nemiszerv-csonkítást Gambiában (56%) és Mauritániában (54%) végeztek, Indonéziában pedig a 11 éves és fiatalabb lányok közel fele esett át az eljáráson. A legnagyobb gyakorisággal Szomáliában (98%), Guineában (97%) és Dzsibutiban (93%) végeztek beavatkozást a 15-49 éves lányok és nők körében. A legtöbb országban a lányok többségét 5. születésnapjuk betöltése előtt vágták meg.

A női nemiszerv-csonkításról szóló statisztikai jelentésben szereplő globális ábra közel 70 millióval több lányt és nőt tartalmaz a 2014-es becslésekhez képest. Ennek oka a néhány országban történt népességnövekedés és az indonéz kormány által összegyűjtött nemzeti szintű reprezentatív adatok. Ahogy egyre több adat válik elérhetővé a női nemiszerv-csonkítás kiterjedéséről, az eljáráson átesett lányok és nők teljes létszámának becslése nő. 2016-ra 30 ország rendelkezik nemzeti szintű reprezentatív adatokkal az eljárásról.

„A női nemiszerv-csonkítás jelentőségének meghatározása lényeges annak megszüntetéséhez. Amikor a kormányok női nemiszerv-csonkításról szóló nemzeti statisztikákat gyűjtenek és adnak ki, jobban megértik a probléma mértékét és felgyorsítják az erőfeszítéseket, hogy megvédjék lányok és nők millióinak jogait” – tette hozzá Rao Gupta.

A női nemiszerv-csonkítás megoldásának lendülete egyre növekszik.  A női nemiszerv-csonkítás gyakorisága a 15-19 éves lányok körében csökkent, beleértve az utóbbi 30 évben történt 41 százalékpontos visszaesést Libériában, 31 százalékpontos Burkina Fasoban, 30 százalékpontos Kenyában és 27 százalékpontos Egyiptomban.

2008 óta 20 országban több mint 15000 közösség jelentette be nyilvánosan, hogy felhagynak a női nemiszerv-csonkítással, beleértve a tavalyi több mint 2000 közösséget is. Öt ország fogadott el olyan nemzeti jogszabályt, mely bünteti az eljárást.

Az eljárás helytelenítését is jelzik az adatok, hiszen az emberek többsége úgy gondolja, be kéne azt szüntetni. Ez a fiúk és férfiak közel kétharmadát foglalja magában.

De a fejlődés teljes aránya nem elég ahhoz, hogy lépést tudjon tartani a népességnövekedéssel. Ha folytatódnak a jelenlegi tendenciák, a női nemiszerv-csonkításnak alávetett lányok és nők száma jelentősen nőni fog a következő 15 évben.

Az UNICEF és az UNFPA közösen vezeti a legnagyobb globális programot a női nemiszerv-csonkítás megszüntetésért. Minden szinten együtt dolgozik a kormányokkal, közösségekkel, vallási vezetőkkel és más partnerek sokaságával annak érdekében, hogy véget vessenek az eljárásnak.

Azzal, hogy az új Fenntartható Fejlődési Célok tartalmazzák a női nemiszerv-csonkítás 2030-ra történő megszüntetését, a nemzetközi közösség elkötelezettsége a női nemiszerv-csonkítás beszüntetése felé erősebb, mint valaha.

Segíts a kritikus helyzetben lévő gyerekeknek!

Havi rendszeres adományoddal életeket menthetsz.

Segítek