Ébresztő óra

Mi az Ébresztő óra?

Az Ébresztő óra az UNICEF Magyar Bizottság Alapítvány első országos iskolai programja, amely 2015 óta ingyenesen érhető el iskolák számára.

A program célja, hogy a diákok megismerjék saját jogaikat, érzékenyebbé váljanak a világ gyermekeinek helyzetére, és megtanulják felismerni a bántalmazás különböző formáit.

A foglalkozások jellemzői:

  • Ingyenes, előre egyeztetett időpontban zajló órák (jelentkezés: ebresztoora@unicef.hu)

  • Elérhető az ország bármely iskolájában, 4–12. évfolyamos tanulók számára

  • Témák:

    • a világ gyermekeinek mindennapjai

    • a gyermekjogok szerepe és jelentősége

    • a gyermekeket érintő bántalmazás felismerése és megelőzése

  • Interaktív, játékos módszerek – a tanulók életkorához és iskolai közegéhez igazítva

  • Egy-egy foglalkozás időtartama: 90 perc

Mik azok a Gyerekjogok?

Az emberi jogok biztosítják, hogy minden gyermek biztonságban, egészségesen és méltóságteljesen élhessen. A gyermekjogokat nemzetközi egyezmények és jogszabályok védik, és fontos tudatosítani, hogy ezek a jogok mindenkit – így a gyermekeket is – megilletnek születésüktől fogva, pusztán emberi mivoltuknál fogva.

A jogok nemcsak lehetőségeket jelentenek, hanem egyúttal kötelezettségeket is rónak másokra: biztosítani kell, hogy a gyermekek számára megfelelő körülmények álljanak rendelkezésre a biztonságos és boldog élethez. Ugyanakkor mindenkinek – így a gyermekeknek is – kötelessége tiszteletben tartani mások jogait.

A jogok ismerete és tudatos gyakorlása hozzájárul az együttműködés, az empátia és a társas kapcsolatok fejlődéséhez, valamint segíti az egyént abban, hogy saját szükségleteit, érzéseit és határait megfelelő módon fejezze ki.

Miben hiszünk az UNICEF-nél?

Hiszünk abban, hogy a gyermekkor egyszeri és megismételhetetlen.

Hiszünk abban, hogy a gyermekkornak nem természetes része az erőszak.

Hiszünk abban, hogy felelősséget kell vállalnunk egymásért és a világért, amiben élünk.

A világ legnagyobb gyerekjogi szervezeteként hiszünk abban, hogy a gyermekjogok mindannyiunk életét jobbá tehetik!

A gyerekeket érdekli az őket körülvevő világ és annak játékszabályai. A szabályok azonban sokszor idegennek hatnak, a jog pedig megfoghatatlan – és nem csak a gyerekek számára. De képzeljük el, hogy egy gyermek nem csak megismeri, hanem meg is szereti a szabályokat, mert rájön, hogy azok őt is védik.

Amennyiben további információt vagy Ébresztő óra foglalkozást szeretne, írjon az ebresztoora@unicef.hu email címre. 

Az Ébresztő óra az UNICEF Magyar Bizottság első országos gyermekjogi iskolai programja. Az Ébresztő óra keretében az UNICEF által kiképzett előadók tartanak interaktív előadásokat 4-12. osztályos gyermekeknek a gyerekjogokról. 

Mi, az UNICEF-nél, hiszünk abban, hogy a felelősségvállalás és a tudatos jövőépítés a jogok ismeretéből fakad. Az „Ébresztő óra” program célja, hogy növelje a gyermekjogok ismertségét az iskolákban, és az gyerekjogok megismertetésével játékosan érzékenyítse a gyermekeket a fejlődő világ, a fenntartható fejlődés és a globalizált világ problémái iránt.

Egy foglalkozás 90 perc, vagy 2x 45 perc szünettel. Ezt a képzők találják ki az adott megkeresést követően a pedagógussal egyeztetve. 

Előadói tréningeket évente kétszer tartunk. Részvételi szándékod jelezd emailben a​z ebresztoora​@unicef.hu címre, és amint eljön a következő tréning ideje, értesítünk. 

Igen, a foglalkozások témája összhangban van a Nemzeti Ifjúsági Stratégia és a Nemzeti Alaptanterv célkitűzéseivel is. A foglalkozások illeszkednek az etika-, földrajz-, társadalomismeret- vagy az osztályfőnöki óra anyagába, de a jelentkező iskola szándéka szerint bármely óra helyett, illetve délutáni foglalkozások keretében is megszervezhetőek.

Az Ébresztő óra foglalkozásra a program koordinátoránál, dr. Nagy-Balás Borbálánál lehet jelentkezni az ebresztoora@unicef.hu e-mail címen. A foglalkozás iskolai tanítási időben vagy délutáni foglalkozás keretében, előzetes egyeztetés alapján valósul meg.

Semmilyen, az Ébresztő órák teljesen ingyenesek, a programot a Richter Gedeon Nyrt. támogatja. 

A célunk, hogy játékos, interaktív formában, a gyermekek életkorához igazodva adjunk át ismereteket. A felvetett problémák megélésével, és a válaszok megadásában való részvétellel a gyerekek tartós tudás birtokába juthatnak. A foglalkozás interakción és párbeszéden alapul, az Ébresztő órát szűk osztályközösségekben tartjuk, vagy szabadtéren, táborokban csoportos kereteken belül. 

A foglalkozásokat erre a célra felkészített önkéntes előadók tartják. Az Ébresztő óra előadók hálózata két szintű: trénerekből és előadókból áll. A trénerek feladata egyrészt az előadók képzése és mentorálása, másrészt maguk is foglalkozásokat tartanak iskolákban csak úgy, mint az előadók. Az Ébresztő óra trénerei gyermekjogi, szociális, humanitárius vagy ismeretterjesztési területen már tapasztalatokkal rendelkező lelkes önkéntesekből áll, és köztük van például D. Tóth Kriszta is, az UNICEF Nagykövete.

Mi, az UNICEF-nél, hiszünk abban, hogy a felelősségvállalás és a tudatos jövőépítés a jogok ismeretéből fakad. Az Ébresztő óra program célja, hogy növelje a gyermekjogok ismertségét az iskolákban, és az UNICEF gyermekvédő tevékenységének bemutatásával érzékenyítse a gyermekeket a fejlődő világ, a fenntartható fejlődés és a globalizált világ problémái iránt. Ha a gyerekek megismerik jogaikat, saját jogaikon keresztül tapasztalják meg az őket körülvevő világ játékszabályait. Tudjuk, hogy mások jogainak tiszteletben tartása a minket megillető jogok megismerésével kezdődik. Így tanulják meg a gyerekek, hogy a saját jogaik odáig tartanak, ahol a másik jogai kezdődnek. Rossz kérdést teszünk fel, amikor azt kérjük számon, hogy miért nem a kötelezettségekről beszélünk a jogok helyett. A jogok ismerete és tisztelete egyenes úton vezet a felelősségvállaláshoz, és így a korlátok és szabályok betartásához. A jogok ismerete elősegíti, hogy a gyerekek felelős és tudatos emberekké váljanak, akik nemcsak hamarabb ismerik fel az erőszakot és jogaik megsértését, de előrelátóbban és hatékonyabban védhetik meg magukat ellene. A program hozzájárul ahhoz, hogy javítsuk a gyerekek önértékelését, növeljük látókörüket, és fogékonyabbá tegyük őket az őket körülvevő és a fejlődő világ problémái iránt. A gyerekeken keresztül pedig a felnövekvő generációk attitűdjét is alakítani tudjuk.

 

Így zajlik egy Ébresztő óra trénerképzés:

Bővebben a Gyermekjogi Egyezményről:

https://unicef.hu/gyermekjogok/gyermekjogi-egyezmenyrol

 

Segíts a kritikus helyzetben lévő gyerekeknek!

Havi rendszeres adományoddal életeket menthetsz.

Segítek