„Bárkit érhet rosszindulatú megjegyzés vagy csúfolódás, főleg az általános iskolában. Velem ez például a görög származásom miatt történt. Ahhoz, hogy tompítsam a negatív üzenetek hatását, mindig a zene jelentett nekem kiutat. A szavaknak hatalmas ereje van, onnantól, hogy kimondod, valósággá válik. A felelősségünk abban áll, hogy eldöntsük, milyen valóságot építünk fel szavainkkal.”
Töltsd le a HelpAppet és keresd meg a választ a kérdésedre!
- Fontos tudnod, hogy amit látsz, nem csupán a te ügyed, nem egyedül kell megoldanod! Ha úgy érzed, nem tudsz segíteni, bátran szólj egy felnőttnek. Ha szólsz neki, az nem árulkodás, hiszen ezzel is segíted a helyzet megoldását.
- Bántalmazás esetén ne légy se lelkes, se passzív közönség, hiszen a bántalmazót ezzel is bátorítod. Lépj te elsőként és próbáld meggyőzni társaidat, hogy ne legyetek közönsége a bántalmazásnak.
- Mindig tegyél valamilyen gesztust az áldozat felé: ajánld fel neki a segítséged, próbáld meg bevonni a baráti körödbe, vagy csak ne hagyd magára, hiszen ezzel elkerülhető az újabb bántalmazás. Jusson eszedbe, hogy te is kerülhetsz ilyen helyzetbe!
- Ha közbelépsz, fontos, hogy ne bánts senkit és téged se bántsanak.
Az ingyenes applikáció iOS és Android eszközökön egyaránt elérhető.
- Jelentsd a bántó hangvételű kommentet akkor is, ha nem neked szól!
- Vedd fel a kapcsolatot az áldozattal, akár privát üzenetben is. Bátran fejezd ki együttérzésed és ajánld fel segítséged!
- Ha bántó tartalmat vagy hozzászólást láttál, mindig szólj egy felnőttnek, akiben megbízol és aki komolyan veszi az aggodalmaidat.
- Ne reagálj pozitívan a bántó tartalomra, hiszen az online térben is létezik közönség!
Az ingyenes applikáció iOS és Android eszközökön egyaránt elérhető.
Babaitisz Jorgosz, művésznevén Lil Frakk
AGGASZTÓ EREDMÉNYEK
A megkérdezettek 66 százaléka arról számolt be, hogy tanulmányai során rendszeresen éri vagy érte fizikai, lelki vagy verbális erőszak, az esetek csaknem felében napi szinten.
A magyar tizenévesek 85 százaléka már legalább egyszer megtapasztalta az iskolai bántalmazást. Elmondásuk szerint ez legtöbbször az osztályteremben történik, de sajnos sokszor itt nem áll meg, gyakran az online térben is folytatódik személyes üzenetek formájában, vagy a közösségi médiában.
A felmérés eredményei alapján az iskolai zaklatásban érintettek fele kisiskolásként, 6 és 10 éves kora között tapasztalt először bántalmazást az iskolában. A válaszadók közül csak minden ötödik fiatal állítja, hogy osztályközösségében nem ismer sem bántalmazottat, sem bántalmazót.
Az online térben zajló megalázás, gúnyolódás a lányok körében elterjedtebb, mint a fiúknál és az sem ritka (23%), hogy a bántalmazott nem is ismeri vagy nem tudja beazonosítani az elkövetőt.
A válaszadók csupán kétharmada ítéli el az iskolai és online zaklatás minden változatát, ugyanakkor minden harmadik bántalmazott gyerekkel előfordult már, hogy a napi szintű iskolai zaklatás miatt nem ment be az óráira.
A bántalmazási esetek kimagasló többségében az osztálytársak az elkövetők, de előfordul, hogy az iskolai közösség más tagjai, esetenként a tanárok is részt vesznek a bántalmazásban (21%).
A segítségkérés az eredmények szerint az esetek körülbelül felében hatékony, és érdemi változást idéz elő. Legtöbben először a szülőkhöz, osztályfőnökhöz és az osztálytársakhoz fordulnak, akiknek köszönhetően javul is helyzetük. A válaszadók negyede azonban úgy érzi, hogy senkivel nem tudja megosztani a problémáját.
Bővebben az UNICEF Magyarország 2022-es kutatásáról
Az iskolában történő zaklatás kapcsán a szülők sok esetben későn értesülnek a problémáról, ezért a kortárs diákok szerepe különösen fontos. Ők azok, akik leghamarabb felismerhetik a bántalmazás jelenségét környezetükben. Az UNICEF HelpApp applikációt kifejezetten a tizenévesek számára fejlesztették ki, az alkalmazáson keresztül bárki könnyedén tájékozódhat a témában arról, hogy hogyan segíthet egy olyan társának, akit bántanak.
„Szülőként igyekszem a gyermekeimmel minél többet beszélgetni az őket körülvevő környezetről és emberekről, megértetni velük azt, hogy miért nem bánthatjuk a társainkat, és miért fontos beszélniük arról, ha a szemük előtt történik a bántalmazás, vagy, rosszabb esetben, ha ők az elszenvedői. A HelpApp egy nagyon jó kezdeményezés arra, hogy segítséget és tájékozódási pontot nyújtson a fiataloknak a helyzet megítélésében.”
Sena, énekesnő
Médiamegjelenések