Az elmúlt években egyre több hazai kezdeményezést indítottunk el, amelyekkel a magyar gyermekek jóllétét, jogaik érvényesülését támogatjuk:
- élményekkel és fejlesztéssel erősítjük a hátrányos helyzetű magyar gyerekeket
- nehéz sorsú fiatalokat segítünk problémáik megoldásában
- fellépünk a gyerekbántalmazás minden formájával szemben
- iránymutatást adunk az internetes zaklatás és az online erőszak kezelésére, megelőzésére
- iskolás gyermekeket ismertetünk meg jogaikkal és a rájuk leselkedő veszélyekkel
- együtt kűzdünk a klímaválság ellen, hiteles tájékoztatást adunk, részvételi lehetőségeket biztosítunk a gyerekek számára azzal a céllal, hogy felnőtt korukra egy fenntarthatóbb. egészségesebb életet élhessenek, befolyásolhassák az életüket érintő döntéseket
- ösztönözzük a gyerekbarát szemlélet terjedését minden településen
- szakmai fórumokon képviseljük a gyerekek érdekeit
- dolgozunk a gyerekjogok érvényesülése érdekében
- fontos kérdésekben segítjük a szülők és pedagógusok eligazodását
- társadalmi kampányokkal hívjuk fel a figyelmet a gyerekek jogaira, érdekeire és az irántuk viselt felelősségre
- változatos módokon adunk hangot a fiatalok véleményének, biztosítjuk valódi részvételüket a munkánkban
Hazai programjaink a magyar támogatóknak köszönhetően valósulhatnak meg. Kizárólag a magyar társadalom támogatásától függ, hogy az UNICEF a világ egyik leghitelesebb szervezeteként mit tud tenni a magyar gyerekekért.
Adód 1%-ával az alábbi hazai programjainkat támogathatod:
Az iskolai bántalmazás ellen küzdünk 2024-ben is!
Évek óta kiemelt feladatunknak tekintjük a bántalmazás minden formája elleni harcot. A tavalyi évben végzett kutatásunkban a megkérdezett magyar középiskolások 66 százaléka arról számolt be, hogy tanulmányai során rendszeresen éri vagy érte fizikai, lelki vagy verbális erőszak, az esetek csaknem felében napi szinten. A gyakori ismétlődés különösen a fizikai erőszak esetében, az iskolatípusok közül pedig a szakképző iskolákban és az általános iskolákban jellemzőbb. A magyar tizenévesek 85 százaléka már legalább egyszer megtapasztalta az iskolai bántalmazást. Elmondásuk szerint ez legtöbbször az osztályteremben történik, de sajnos sokszor itt nem áll meg, gyakran az online térben is folytatódik személyes üzenetek formájában, vagy a közösségi médiában. A járványhelyzet miatt egyébként is jelentősen megnőtt a fiatalok interneten töltött ideje, aminek hatására fokozódott a cyberbullying kockázata is. 2021-ben indított KiberKRESZ kampányunk célja az volt, hogy felhívja a felnőttek figyelmét arra, hogy mennyire fontos a szülői tudatosság ezen a területen. Elsősorban szülők számára dolgoztunk ki egy 5 részes online, ingyenes online kurzust, amely egy háromrészes webinár sorozattal kiegészülve járja körül a bántalmazás témakörét – jogi, pszichológiai és informatikai szemszögből.
Az iskolai bántalmazás kutatás megvitatására szerveztünk egy szakmai beszélgetést a téma tapasztalt hazai szakembereivel, a fiatalok figyelmét pedig a „Lépjünk fel a bántás minden formája ellen” című TikTok kampánnyal hívtuk fel a probléma súlyosságára. A videókat több mint 750 ezer fiatal nézte meg. A kampány célja volt a fiatalok kezébe adni a segítséget egy egyedülálló eszköz, az UNICEF által kifejlesztett HelpAPP alkalmazás formájában, amely kifejezetten ennek a korosztálynak nyújt segítséget a bántalmazás megelőzésében és kezelésében. A témához kapcsolódó edukációs anyagainkat (KiberKRESZ a cyber bullying ellen, Gyermekvédelmi kisokos a bántalmazás ellen) weboldalunk új aloldalán, Tudástárunkban tettük könnyen elérhetővé.
2024-ben is a gyerekek, a fiatalok és a velük foglalkozó felnőttek lelki egészségének megőrzéséért dolgozunk!
A nemzetközi és hazai UNICEF-kutatások szerint a gyermekek és fiatalok közül már a koronavírus-járvány előtt is aggasztóan sokan cipelték a mentális betegségek súlyos terhét, a pandémia hatására pedig mára egy egész generáció lelki egészsége került veszélybe. Az elmúlt években nagy hangsúlyt fektettünk a gyerekek és a velük foglalkozó felnőttek mentális egészségének megőrzésére. A gyerekek és fiatalok lelki egészségének erősítéséért indított Lélekemelő Programunk keretén belül már több mint 4500 gyerekhez jutottunk el lelki egészségóráinkkal, több mint 130 pszichológust, iskolapszichológust és tanárt képeztünk ki országszerte, hogy képesek legyenek a gyerekek lelki egészségének fejlesztésével foglalkozni iskolai keretek között. Ingyenes programjainkkal és kurzusainkkal támogattuk a gyerekekkel foglalkozó felnőttek mentális egészségének megőrzését is. Tavaly óta már nem csak a pedagógusokat, hanem a szülőket is segítjük ingyenes e-learning tananyaggal és videókkal. Eddig összesen 572 szupervíziós kurzust tartottunk meg, amelyek keretén belül 427 gyermekekkel foglalkozó szakembert értünk. A Vadaskert Gyermek- és Ifjúságpszichiátriával és a Kapcsolódó Nevelés Egyesülettel együttműködésben folyamatosan induló ingyenes szülőtámogató csoportokkal segítjük azokat a szülőket, akiknek anyagi lehetőségei nem engednék, hogy szakemberhez forduljanak, de gyermekük mentális állapota indokolná azt.
A tavalyi évben is folytattuk gyermekjogi tájékoztató programunkat, az Ébresztő óra foglalkozásokat, amelynek célja, hogy növelje a gyermekjogok ismertségét a gyerekek körében. A foglalkozások eredményeképp a gyerekek megismerik jogaikat, megértik a gyermekjogok jelentőségét, és megtanulják, hogy saját jogaik odáig tartanak, ahol a másik jogai kezdődnek. Eddig összesen több mint 20000 gyereket értünk el interaktív óráink keretén belül.
A tavalyi évben végzett reprezentatív kutatásunk szerint a magyar fiatalok 90 százaléka szorong a klímaváltozás hatásai miatt. A kutatásból kiderült, hogy szeretnének több tudással rendelkezni a témában, a megkérdezettek 84 százaléka örülne, ha több klímaváltozással és fenntarthatósággal kapcsolatos tananyag lenne az iskolában. Mindezekre az eredményekre reagálva elindítottuk „Klímahősök” című edukációs programunkat és megszerveztük az első hazai, fiataloknak szóló klímakonferenciát. A komplex edukációs programunk keretén belül kézzelfogható tudást, cselekvési lehetőséget és valódi részvételt kaptak a fiatalok.
További aktuális hazai programok:
Hazai programjainkkal segítségre szoruló gyerekeket és nehéz sorsú fiatalokat is támogatunk. 2024-ben változatlanul fókuszban áll a gyermekvédelemben élő gyermekekért folytatott munkánk. A Kilátó Élményprogram egyik fő célja, hogy a fiatalok kulturális- és sportélmények segítségével lelkileg megerősödjenek, és ellenállóbbá váljanak az élet megpróbáltatásaival szemben. A projekt keretein belül gyermekotthonokban élő fiatalok vesznek részt tudatosan kiválasztott, rendszeresen szervezett programokon. Az élménypedagógiai támogatás mellett szakemberek bevonásával trauma fókuszú foglalkozásokat, képzéseket, szupervíziókat szervezünk. A cél, hogy a gyerekekkel csoportos és egyéni foglalkozások keretében történjen célzott traumafeldolgozás, valamint a tavalyi évben nagy hangsúlyt kapott a pályaorientáció is.
A RAJTAD ÁLL A JÖVŐD! nevű programunk a 14-21 éves magyarországi fiatalok számára teremt lehetőséget arra, hogy saját jövőjüket aktívan alakíthassák. Egy közös alkotási folyamat keretében segítjük a hátrányos helyzetű fiatalokat, hogy szakértők és mentorok segítségével maguk találjanak kreatív megoldásokat az őket érintő társadalmi problémákra. A legjobbak egy nemzetközi fordulóban is megmérettethetik magukat. 2022-től immár kifejezetten szakképzési intézményekkel működünk együtt.
Hazai programjainkról itt olvashatsz: https://unicef.hu/hazai-programjaink
2024 nehéz év lesz a gyerekek számára. Segíts, hogy segíthessünk rajtuk.
Kérünk, hogy támogasd adód 1%-ával a munkánkat!
Köszönjük!