Az elmúlt években egyre több hazai kezdeményezést indítottunk el, amelyekkel a magyar gyermekek jóllétét, jogaik érvényesülését támogatjuk:
• élményekkel és fejlesztéssel erősítjük a hátrányos helyzetű magyar gyerekeket
• nehéz sorsú fiatalokat segítünk problémáik megoldásában
• fellépünk a gyerekbántalmazás különböző formáival szemben
• harcolunk a gyerekkereskedelem ellen
• iránymutatást adunk az internetes zaklatás és az online erőszak kezelésére, megelőzésére
• iskolás gyermekeket ismertetünk meg a jogaikkal és a rájuk leselkedő veszélyekkel
• ösztönözzük a gyerekbarát szemlélet terjedését minden településen
• szakmai fórumokon képviseljük a gyerekek érdekeit
• dolgozunk a gyerekjogok érvényesülése érdekében
• fontos kérdésekben segítjük a szülők és pedagógusok eligazodását
• társadalmi kampányokkal hívjuk fel a figyelmet a gyerekek jogaira, érdekeire és az irántuk viselt felelősségre
• változatos módokon adunk hangot a fiatalok véleményének, biztosítjuk valódi részvételüket a munkánkban
Hazai programjaink a magyar támogatóknak köszönhetően valósulhatnak meg. Kizárólag a magyar társadalom támogatásától függ, hogy az UNICEF a világ egyik leghitelesebb szervezeteként mit tud tenni a magyar gyerekekért.
Adód 1%-ával az alábbi hazai programjainkat támogathatod:
Az internetes bántalmazás ellen 2022-ben is tovább küzdünk!
Évek óta kiemelt feladatunknak tekintjük az internetes zaklatás elleni harcot. A járványhelyzet miatt jelentősen megnőtt a fiatalok interneten töltött ideje, aminek hatására fokozódott a cyberbullying kockázata is. A KiberKRESZ kampány célja, hogy felhívja a felnőttek figyelmét arra, hogy mennyire fontos a szülői tudatosság ezen a területen. 2021-ben kidolgoztunk egy ingyenes online kurzust, elsősorban szülők számára. Az 5 részes online kurzus egy háromrészes webinár sorozattal kiegészülve járja körül a bántalmazás témakörét – jogi, pszichológiai és informatikai szemszögből.
Az Együtt a sértő hangok ellen című kampányunk célja, hogy az online térben találja meg és vonja be az érintetteket: a legfiatalabb internetezőket. A kampány nemcsak az online bántalmazás jelenségére hívta fel a figyelmet, hanem arra is, mennyire fontos a segítségnyújtás is. Barátok, családtagok, pedagógusok egyaránt képesek támogatni az áldozatokat. A kampány célja volt a fiatalok kezébe adni a segítséget egy egyedülálló eszköz, az UNICEF által kifejlesztett HelpAPP alkalmazás formájában, amely kifejezetten ennek a korosztálynak nyújt segítséget a bántalmazás megelőzésében és kezelésében.
2022-ben is a gyerekek, a fiatalok és a velük foglalkozó felnőttek lelki egészségének megőrzéséért dolgozunk!
A nemzetközi és hazai UNICEF-kutatások szerint a gyermekek és fiatalok közül már a koronavírus-járvány előtt is aggasztóan sokan cipelték a mentális betegségek súlyos terhét, a pandémia hatására pedig mára egy egész generáció lelki egészsége került veszélybe. 2021-ben nagy hangsúlyt fektettünk a gyerekek és a velük foglalkozó felnőttek mentális egészségének megőrzésére. Kampányunk, A Nézz szembe a problémával! fő üzenete: figyeljünk a gyerekekre, vegyük észre és vegyük komolyan a lelkiállapotukban beálló változásokat! A gyerekek és fiatalok lelki egészségének erősítéséért indított Lélekemelő-programunkból ugyanakkor nem maradhatnak ki azok a felnőttek sem, akik a gyerekeket hivatottak támogatni szülőként vagy szakemberként. 2021. novemberétől ingyenes e-learning tananyaggal és videókkal segítjük a pedagógusokat; ingyenes szupervíziós kurzusunkkal már 227 gyermekekkel foglalkozó szakembert értünk el a 410 alkalommal megvalósult szupervízió keretében; a Vadaskert Gyermek- és Ifjúságpszichiátriával és a Kapcsolódó Nevelés Egyesülettel együttműködésben ingyenes szülőtámogató csoportokkal segítjük azokat a szülőket, akiknek anyagi lehetőségei nem engednék, hogy szakemberhez forduljanak, de gyermekük mentális állapota azt indokolná; valamint a Lélekkel az Egészségért Alapítvánnyal (Sulinyugi szakmai csoporttal) együtt olyan ingyenes, interaktív foglalkozásokat fejlesztettünk ki, amelynek fókuszában kifejezetten a gyerekek mentális egészségének megőrzése áll. A Lelki egészség óráink során nem csak a gyerekeket érjük el, hanem pszichológusokat, iskolapszichológusokat és tanárokat képzünk, hogy képesek legyenek a gyerekek lelki egészségének fejlesztésével foglalkozni iskolai keretek között. Az Ébresztő-óra a gyermekjogi tájékoztató programunk, amely célja, hogy növelje a gyermekjogok ismertségét a gyerekek körében. A foglalkozások eredményeképp a gyerekek megismerik jogaikat, megértik a gyermekjogok jelentőségét, és megtanulják, hogy saját jogaik odáig tartanak, ahol a másik jogai kezdődnek. A tavalyi évben 2600 gyereket értünk el interaktív óráink keretén belül.
További aktuális hazai programok:
Hazai programjainkkal segítségre szoruló gyerekeket és nehéz sorsú fiatalokat is támogatunk. 2022-ben változatlanul fókuszban áll a gyermekvédelemben élő gyermekekért folytatott munkánk. A Kilátó Élményprogram egyik fő célja, hogy a fiatalok kulturális- és sportélmények segítségével lelkileg megerősödjenek, és ellenállóbbá váljanak az élet megpróbáltatásaival szemben. A projekt keretein belül gyermekotthonokban élő fiatalok vesznek részt tudatosan kiválasztott, rendszeresen szervezett programokon. Az élménypedagógiai támogatás mellett szakemberek bevonásával trauma fókuszú foglalkozásokat, képzéseket, szupervíziókat szervezünk. A cél, hogy a gyerekekkel csoportos és egyéni foglalkozások keretében történjen célzott traumafeldolgozás, valamint azt is fontosnak tartjuk, hogy a gyermekvédelmi szakemberek (nevelők, gyermekfelügyelők, stb.) is megfelelő képzést és támogatást kapjanak.
A RAJTAD ÁLL A JÖVŐD! nevű programunk a 14-21 éves magyarországi fiatalok számára teremt lehetőséget arra, hogy saját jövőjüket aktívan alakíthassák. Egy közös alkotási folyamat keretében segítjük a fiatalokat abban, hogy valamely őket (is) érintő társadalmi problémára megoldást keressenek és társadalmi innovációs kezdeményezés keretében olyan társadalmi vállalkozási ötleteket dolgozzanak ki, amelyek megváltoztathatják a környezetüket és a világot.
Hazai programjainkról itt olvashatsz: https://unicef.hu/hazai-programjaink
2022 nehéz év lesz a gyerekek számára. Segíts, hogy segíthessünk rajtuk. Kérünk, hogy támogasd adód 1%-ával a munkánkat!
Köszönjük!