5 tény a HPV-ről és a méhnyakrákról

A HPV oltás központi szerepet játszik a méhnyakrák felszámolásában, azonban több millió lány számára még mindig nem elérhető.

A világon kétpercenként meghal egy nő méhnyakrákban. Globálisan riasztó ütemben emelkedik a méhnyakrák-diagnózisok száma.

 

Pedig a humán papillomavírus (HPV), a méhnyakrák vezető oka elleni rutinszerű oltás megelőzheti az esetek túlnyomó többségét. A folyamatos szűrővizsgálatok és a szükséges kezelések mellett a HPV oltások is központi szerepet töltenek be a méhnyakrák felszámolásához vezető úton.

Már több mint 130 ország integrálta a HPV oltásokat a rutinszerű immunizációs programjába, azonban ez még mindig nem elég. Nők és lányok milliói gyakran a világ legszegényebb országaiban még mindig nem jutnak hozzá az életüket megmentő oltásokhoz, szűrésekhez és kezelésekhez.

Íme öt tény, amit érdemes tudni a HPV-ről, a védőoltásokról és a méhnyakrákról:

1. A méhnyakrák a negyedik leggyakoribb rákos megbetegedés a nők körében világszerte.

2022-ben körülbelül 350.000 nő halt meg méhnyakrákban, és több mint 660.000 új esetet diagnosztizáltak. Ezek a megelőzhető halálesetek és megbetegedések hosszan tartó, sokszor tragikus hatással vannak a gyermekekre, családokra és közösségekre.

A szubszaharai Afrikában, Közép-Amerikában és Délkelet-Ázsiában a legmagasabb a méhnyakrák halálozási aránya.

2. Szinte minden méhnyakrák-eset a HPV-hez köthető. A méhnyakrákos megbetegedések több mint 95 százalékát a humán papillomavírus okozza.

A HPV a leggyakoribb nemi úton terjedő fertőzés a világon. Több mint 200 típusú HPV létezik, és a legtöbbnek nincsenek tünetei. Azonban a magas kockázatú HPV típusok krónikus fertőzésekhez és rákmegelőző állapothoz vezethetnek. A rákmegelőző állapot időbeni felismerésével elkerülhető a rákos megbetegedés, ezért is olyan fontos a megelőzés és a szűrés.

3. A HPV oltásokkal a méhnyakrákos esetek akár 90 százaléka is megelőzhető.

Az oltás a leghatékonyabb módja a HPV fertőzés elkerülésének, és védelmet nyújthat a méhnyakrákos megbetegedések 90 százalékát okozó HPV törzsek ellen.

Sok ország bevezette a HPV oltást az immunizációs programjába, elsősorban a 9 és 14 év közötti lányokat célozva. Ennél azonban többre van szükség.


2022-ben világszerte öt lányból kevesebb mint egy kapott HPV oltást.


4. A méhnyakrák szűrése és kezelése szükséges és hatékony.

A rutinvizsgálatok segítségével könnyen kiszűrhetik és diagnosztizálhatják a méhnyakrákos eseteket. Korai diagnózis esetén gyakran elegendő egyetlen műtét a gyógyuláshoz.

Költséghatékony és bizonyítékokon alapuló módszerek állnak rendelkezésre a szűréshez és a kezeléshez, de rengeteg lány és nő egyszerűen nem fér hozzá ezekhez az ellátásokhoz a helyi egészségügyi szolgáltatások révén.

5. A világ legszegényebb országaiban élő lányok és nők vannak a legnagyobb veszélyben.

A méhnyakrák aránytalanul nagy számban érinti az alacsony és közepes jövedelmű országokban élő lányokat és nőket, ami tükrözi a mély globális egyenlőtlenségeket. A 2022-ben becsült méhnyakrákos halálesetek több mint 90 százaléka alacsony és közepes jövedelmű országokban történt.

Elengedhetetlen a megfizethető oltási, szűrési és kezelési programokhoz való hozzáférés növelése.

A HPV-hez kapcsolódó programok a 2022-es adatok szerint a következőképp alakultak az alacsony jövedelmű országokban:

Oltás: Az alacsony jövedelmű országok kevesebb mint 25 százaléka vezette be a HPV oltást immunizációs programjába.
Szűrés: Az alacsony jövedelmű országokban élő nők kevesebb mint 5 százaléka vett részt méhnyakrák-szűrésen.
Kezelés: A világ legszegényebb országaiban a rákos betegek kevesebb mint 5 százaléka részesült biztonságos, hatékony és időben történő ráksebészeti ellátásban.

Hogyan segít az UNICEF

Az UNICEF az adományozói és partnerei segítségével dolgozik azon, hogy növelje a méhnyakrák felszámolásához szükséges megelőzési programok, szűrések és kezelések elérhetőségét az alábbiak révén:

  • HPV oltásokat, valamint megfizethető, gyors és megbízható diagnosztikai teszteket biztosítunk a szegényebb országok számára.
  • Hathatósan támogatjuk az egészségügyi rendszereket annak érdekében, hogy hatékonyan tudják terjeszteni a HPV oltásokat. Ez magában foglalja az egészségügyi dolgozók képzését, az egészségügyi infrastruktúra javítását, valamint annak biztosítását, hogy az egészségügyi rendszerek képesek legyenek kezelni az oltás logisztikáját.
  • Szorosan együttműködünk a helyi közösségekkel a HPV oltási programokba vetett bizalom kiépítése érdekében, az oltással kapcsolatos ellenérzések kezelése és az oltás előnyeinek széles körű megértése révén.
  • Támogatjuk a HPV oltási programok hatékonyságára és hatására vonatkozó kutatásokat és adatgyűjtéseket. Ez magában foglalja az oltás lefedettségével, hatékonyságával, valamint a méhnyakrák előfordulására gyakorolt hatásával kapcsolatos adatokat is.