Copyright © 2025 UNICEF HUNGARY
A higiénia helyzete a világban
A globális higiénia biztosításához nagyobb beruházásokra és szélesebb körű higiéniai lefedettségre van szükség.
Képriport
Az UNICEF legfrissebb adatai szerint 1,42 milliárd ember számára nem elérhető a megfelelő minőségű víz, a világ népességének több mint fele olyan körülmények között él, ahol a szennyvízkezelés nem megoldott, hozzávetőleg 673 millió ember kényszerül nem higiénikus, szabadtéri mellékhelyiségek használatára, és közel hárommilliárd embernek nincs lehetősége szappanos kézmosásra sem. A lemaradás leginkább a szegény, falusi közösségekben élőket veszélyezteti, de a vízhiány már Magyarországon is érzékelhető.
Naponta több mint 700 gyermek hal bele hasmenésbe, amelyet a nem biztonságos víz, a mellékhelységek és a mosdók hiánya, továbbá a nem megfelelő higiéniai körülmények okoznak. A világ népességének több mint fele olyan higiéniai szolgáltatásokat használ, amelyek az emberi ürüléket kezeletlenül hagyják, ezáltal veszélyeztetik az egészséget. Mindeközben 673 millió ember még mindig nyíltan ürít és becslések szerint 367 millió gyermek jár olyan iskolába, ahol egyáltalán nincsenek közegészségügyi szolgáltatások.
Mindenkinek joga van olyan megfizethető és hozzáférhető higiéniai szolgáltatások igénybevételéhez, amelyek megfelelő intim szférát, méltóságot és biztonságot nyújtanak. Mindez nem csupán a társadalom egészségügyi állapotának javulását biztosítja, hanem egyúttal hozzájárul a gazdaság és társadalom fejlődéshez is.
Sok ország mutatott gyors fejlődést a higiéniai hozzáférésben, ezzel életeket, a környezetet, és saját gazdaságukat is megváltoztatva – mindezt egyetlen generáció alatt. Furcsa lehet napjainkban egy fejlődő országban a vécékről olvasni, azonban most kell cselekednünk, ha meg akarjuk szüntetni a nyílt vécéhasználatot. Bár a kihívások jelentősek, nagyobb befektetésekkel, folyamatos energiaráfordítással és szélesebb körű szennyvízelvezetési hozzáférés biztosításával lehetséges elérni azt a célt, hogy 2030-ra mindenütt elérhetőek legyenek a mosdók és a mellékhelyiségek.
© UNICEF/UN0348904/Modola
Egy férfi sétál el a nyilvános vécé előtt a kenyai Kiberában, Afrika legnagyobb városi nyomornegyedjében. A város szennyvízhálózatát eredetileg 800.000 emberre tervezték, jelenleg azonban a lakosság meghaladja a 4 milliót. A háztartások mintegy 80 százaléka nem rendelkezik csatornahálózattal.
© UNICEF/UN0348926/Modola
A 45 éves Josephine Lea Muhonja és unokája, a 10 éves Moses Kwauje állnak egy vécé előtt Nairobi külvárosában. „Ha ez a vécé nem lenne, nehezen tudnánk itt élni a családommal” – mondja. „Ebben a nyomornegyedben a higiénia jelenlegi állapota nagy probléma.”
©UNICEF/UN0348925/Modola
A 38 éves Paul Muguo szennyvíztartályt tisztít egy ruakai lakóházban, Nairobi szomszédságában. 2019-ben az UNICEF 2058 falunak, ezáltal 617 400 embernek segített abban, hogy hivatalosan is olyan településsé váljanak, ahol megszűnt a nyilvános ürítés.
© UNICEF/UN0353531/Ijazah
Hanifah karjában tartja 11 hónapos Dinda nevű lányát egy újonnan épült vécénél az otthonuk mellett Indonéziában, Közép-Jáva tartományban. Az otthonukat elöntötte a dagály, így ő és a családja csaknem két évig nem tudták használni mellékhelyiségüket, emiatt a közeli folyóba ürítettek. Az új mellékhelység állami támogatással épült.
© UNICEF/UN0353544/Ijazah
A 3 éves Filka könyvet olvas az újonnan épített vécé közelében, otthonában, Tegaldo faluban, Indonéziában.
© UNICEF/UN0353505/Ijazah
Munkások építik ki a szennyvízcsatornát Indonéziában, egy Candimulyo nevű kis faluban. A község legtöbb háztartása már csatlakozott a szennyvízhálózathoz a Munka- és Lakásügyi Minisztérium által végrehajtott higiéniai programoknak köszönhetően.
Indonéziában 30 gyermekből 1 nem éri meg az ötéves kort; egyes kerületekben ez az arány 10-ből 1. A legtöbb haláleset oka általában egy olyan megelőzhető betegség, mint például a hasmenés, amelyet a biztonságos víz és a mellékhelyiségek hiánya súlyosbít.
2016 és 2018 között az UNICEF hozzájárult ahhoz, hogy az iskolai mosdók és mellékhelységek aránya 34,12%-ról 43,81%-ra emelkedjen.
A 2018-ban Közép-Celebeszen és Lombokbann pusztító földrengéseket követően az UNICEF innovatív pénzügyi megoldásokkal segítette egy 20.000 embert kiszolgáló, víz-és szennyvízelvezetési rendszer kialakítását.
© UNICEF/UN0366227/Saman
A hétéves Ayat a jordániai Za’atari menekülttáborban lakik. Az UNICEF rengeteget dolgozik azért, hogy a szíriai táborokban élő menekültek számára biztonságos vizet, mosdókat és mellékhelyiségeket biztosítson.
© UNICEF/UN0366226/Saman
A 13 éves Hamzah otthonában, a za’atari menekülttáborban. Az UNICEF egy olyan mellékhelyiséget biztosított a kerekesszékre szoruló Hamzah és az édesapja számára, amely mindkettőjük számára hozzáférhető. „Imádom tisztán tartani és alaposan megmosni a kezem, nem csak azért, hogy megvédjem magam a koronavírustól, hanem azért is, mert ez egy egészséges szokás, főleg vécéhasználat után” – mondja Hamzah.
Az UNICEF egy nagyszabású humanitárius program keretében továbbra is gondoskodik a jordániai menekülttáborok biztonságos vízellátásáról. Az azraqi és za’atari menekülttáborokban költséghatékony és fenntartható víz- és szennyvízhálózatot építünk ki és működtetünk. Ezzel több, mint 100.000 menekült gyermek és családjaik életminőségét javítjuk.
© UNICEF/UN055381/Romana
A 7 éves Eriam Sheikh jön ki egy cölöpökre épült vécéből, a Mumbainál található Rafiq Nagar öbölben.
© UNICEF/UN0267920/Akhbar Latif
A 6 éves Sonalika Dalabehera áll egy latrina ajtajában Indiában, Sutarajpur falujában. Kiskorától fogva a vécé használatára tanították.
© UNICEF/UN0267925/Akhbar Latif
Falusi munkások segítenek az egyik gödör lerakásában egy új dupla gödrös vécé építésében Nuagam faluban, Indiában.
2019-ben 53, UNICEF által támogatott kerületben 18 millió ember használhatott életében először mellékhelyiséget.
Az UNICEF és partnerei támogatják az Emberi Erőforrások Minisztériumát a biztonságos közegészségügyi eszközökhöz való hozzáférés megteremtésében. Továbbá, hogy az országszerte 150 000 kiszolgáltatott iskola tanulói igénybe vehessék a mosdókat és mellékhelységeket, és támogatják az iskolákban a külön férfi és női mosdó kialakítását is. Ez a kezdeményezés az iskolai vízhez, higiéniai és higiéniai létesítményekhez való hozzáférés és azok minőségének javítását célozza, összhangban a kormány ötcsillagos referenciaértékével, amelyet az UNICEF segített intézményesíteni.
Továbbra is támogatjuk India úttörő küldetését a nyílt székletürítés felszámolása és a hulladékgazdálkodás javítása érdekében.
2019-ben az UNICEF által támogatott programok világszerte további 15,5 millió ember számára tették lehetővé az alapvető higiéniai eszközökhöz való hozzáférést. Támogatásunkkal 22 267 közösség 14,5 millió lakosának segítettünk a nyílt ürítés megszüntetésében.
A közegészségügy világszintű helyzetéről és munkánkról többet megtudhat angol nyelven az UNICEF és a WHO közös, A higiénia helyzete a világban című jelentéséből.
Borítókép: Aumelina segít gyermekének az otthonukon kívül található családi mellékhelyiség használatában. Tablanasu, Indonézia. ©UNICEF/UN0248720/Noorani
Segíts a kritikus helyzetben lévő gyerekeknek!
Havi rendszeres adományoddal életeket menthetsz.
Copyright © 2025 UNICEF HUNGARY