Copyright © 2025 UNICEF HUNGARY
Hogyan részesülnek a koraszülött babák megfelelő intenzív ellátásban annak érdekében, hogy mielőbb hazavihessék őket?
Shaneen a terhességének 26. hetében járt, amikor megindult nála a szülés. „Féltem, hogy mi lesz, mert nagyon korán érkezett” – emlékezett vissza az édesanya. Az aggodalmai ellenére azonban egy egészséges kisfiúnak, Mateennek adott életet a nő. „Amikor megszületett, azonnal felsírt. Az orvos azt mondta, hogy egészséges. Ez reményt ébresztett bennem.” Mateen-t a lehető leggyorsabban egy inkubátorba helyezték a Sulaymaniyah Szülészeti Oktatókórházban, megfelelő ellátást biztosítva számára. Az intézmény Sulaymaniyah városában található, ami Irak kurdok lakta területén fekszik.
Havonta körülbelül 600 koraszülöttet vesznek fel a kórház ezen részlegére. Az esetek többségében rövid ideig tartózkodnak a babák az osztályon, azonban néhányuk szélesebb körű ellátást igényel.
Mateen 29 napot töltött inkubátorban miközben édesanyja, Shaneen vigyázott rá a kenguruzó egységben.
Hogyan tud a kenguruzás segíteni a baba és a szülő kötődésének kialakításában?
Mateen azon babák egyike, akik részesülnek a kenguruzás nyújtotta előnyökből. Ez egy olyan módszer, amely segíti az újszülöttek alkalmazkodását az anyaméhen kívüli élethez. A bőr-bőr kontaktus központi eleme az eljárásnak. A baba egy kényelmes pozícióban odabújhat a szülők mellkasához, gyakran egy pléddel beburkolva, épp mint egy kenguru védelmező erszényében.
Azon koraszülöttek szüleinek a számára, akiknek szükségük van mesterséges táplálásra, illetve gépekre az életben maradáshoz, az ölelés elképzelhetetlennek tűnhet. A kenguruzás viszont lehetővé teszi a fizikai és érzelmi összekapcsolódást is.
Mateen most majdnem egy hónapos. „Nagyszerűen érzem magam, amikor megölelem és megszoptatom a babámat, különösen amiatt, hogy 14 évig próbálkoztunk érte” – mesélte Shaneen.
Az anya és a baba közti első pillanatok meghatározóak
Három másik anya, Chawan, Shenkin és Sozi szintén örömmel figyelték a saját szeretetgombócukat a kenguruzó létesítményben. Ez egy abból a 15 egységből, amit az UNICEF Irakban támogat.
Chawan babája, Sekhak alig több mint egyhónapos, és már arra készülnek, hogy az elkövetkező néhány napban elhagyják az intézményt. „Határtalan örömet érzek minden nap, ahogy a szemem láttára nő. Ő lett az életem, és hamarosan hazavihetem” – mondta Chawan.
David Hipgrave, a UNICEF iraki egészségügyi és táplálkozási vezető szakértője vizsgálta Sekhakot, aki látványos fejlődésen ment keresztül a születése óta eltelt pár hétben.
„A kenguruzás lecsökkenti azt az időtartamot, amit a koraszülötteknek a kórházban kell tölteniük. Ez számos, kölcsönösen előnyös módon segíti az anyákat és a babákat” – mesélte Hipgrave. „A babák táplálását ki kell alakítani, és gyarapítani kell a súlyukat, mielőtt hazaengednénk őket, valamint az orvosoknak azt is nyugtázniuk kell, hogy stabilizálódott a babák testhőmérséklet-szabályozása. A kenguruzás által ezek a mérföldkövek gyorsabban elérhetővé válnak.”
„A szülők magabiztosabbakká válhatnak általa abban, hogy miként lássanak el egy ennyire törékeny csecsemőt.”
Átmenet az inkubátortól a hazatérésig
Loujian egy újabb anya, aki hálás a kenguruzás lehetőségéért. A lánya, Rose 12 héttel idő előtt született. Az ellátó egységben töltött 45 napot követően Loujian végül hazavihette őt. Rose most 6 hónapos és Loujian egy ellenőrző vizsgálatra hozta lányát vissza.
„A háború miatt hagytam el az észak-szíriai Kobanit. Amikor a gyermekem a 28. héten megszületett, vérzett az orra és a szája. Nagyon aggódtam érte, féltem, hogy elveszíthetem. Sokat sírtam” – emlékezett vissza Loujian. „Mély szomorúságot és haragot éreztem. Azt mondogattam, hogy alig menekültünk meg a háborútól, és a lányom most beteg lett. Mindenben elveszítettem a hitem.”
„Amikor idejöttem, a dolgok kezdtek visszatérni a normális kerékvágásba. Az orvosok és a nővérek minden nap egy órára az ölembe tették Rose-t. Ez segített nekem abban, hogy megtanuljam, hogyan lássam el a gyermekem. Biztonságban éreztem magam, és minden nap tanultam valami újat az anyaságról” – mesélte Loujian. „Ez a hely egy csodával ért fel számomra. Teljesen megváltoztatta az életemet. Lépésről lépésre javult a lányom egészségügyi állapota.”
Az ellátásban részesülő koraszülött babák megkapják a szükséges védőoltásokat is, amelyek segítik őket abban, hogy egészségesen nőjenek fel. Ez magába foglalja a gyermekbénulás és a tuberkulózis elleni vakcinák beadását is. A koraszülöttek esetében az oltások regisztrációs időszaka inkább súlytól, mint kortól függ, ugyanis az oltások beadása előtt el kell érniük a 2 kg-t.
Az egészségügyi szuperhős, aki üzemelteti az osztályt
Alwand Rafeeq vezeti az újszülött részleget. Elképesztően hálás azért, hogy mindennap részese lehet ennek a hivatásnak. „Imádom a munkámat, és elköteleződtem ezen gyerekek felé. Büszke vagyok magamra és a csapatra, hogy általunk a babák egészségesen távozhatnak innen. Tanácsokkal látjuk el a szülőket, hogy miként folytathatják a kenguruzást otthon. Tartjuk a kapcsolatot az anyákkal, akik még képeket is küldenek nekünk a gyerekeikről” – mesélte Rafeeq.
Sazan négyes ikrekkel került az intézménybe
Mohammed 6 hónapos, és azon babák közé tartozik, akik már elhagyták a klinikát. Édesanyja, Sazan, magára kötve vitte haza, és otthon folytatta vele a kenguruzást.
„A feleségem négyes ikrekkel lett várandós a mesterséges megtermékenyítést követően. Korán indult meg nála a szülés, a 28. héten” – mondta Zheer, Mohammed apja. „A kicsik születésükkor csupán 800 grammosak voltak.”
Sajnos csak Mohammed maradt életben a négyes ikrek közül. Beutalták a klinikára, ahol pár hét alatt több mint 2 kg-ra nőtt, így megkaphatta az oltásait, és végül hazamehetett.
A család hálás a kenguruzást biztosító egységnek. „Azt éreztük, hogy számítunk nekik. Úgy kezeltek minket, mint egy családot. A szoptatás jobban működik az ellátásnak köszönhetően, ami erősebbé tette mind a fiamat, mind pedig a feleségemet” – mondta Zheer, az apa.
A kenguruzás egyszerű és hatékony folyamata bizonyította, hogy képes életeket menteni és javítani a súlygyarapodási rátát az alacsony súlyú, illetve koraszülött babák körében.
2022 végére további 5 egységet készülnek megnyitni Irakban az UNICEF támogatásával. Ez azt jelenti, hogy még több babát fognak úgy segíteni, hogy szeretetbe csomagolják őket.