Copyright © 2025 UNICEF HUNGARY
A gyermekek tiszta ivóvízhez való hozzájutásának javítása érdekében, valamint a konfliktusok és válságok idején az életük védelmében az UNICEF három nagy változást szorgalmaz:
- A víz- és csatornázási infrastruktúra és személyzetük elleni támadások leállítása.
A vízellátás és a köztisztasági infrastruktúra – valamint a működésükhöz szükséges áramellátás – elleni szándékos és válogatás nélküli támadások a nemzetközi humanitárius jog megsértését jelentik. Ahogyan a szolgáltatások szándékos megtagadása is.
- Olyan víz-, közegészségügyi és higiéniai szektor kiépítése, amely vészhelyzetekben is képes a folyamatos, jó minőségű víz biztosítására, valamint a csatornarendszer működtetésére.
A WASH szektornak technikai, operatív és személyzeti kapacitásnövelésre van szüksége az egyre összetettebb és elhúzódó válságok kezeléséhez.
- Az életmentő humanitárius segítség és a fenntartható víz- és közegészségügyi rendszerek fejlesztésének mindenki számára elérhető összekapcsolása.
Ehhez olyan rendszerek kiépítésére van szükség, amelyek biztosítják a tiszta vízhez és a közegészségügyhöz való jogot, megakadályozzák a betegségek kitörését. Megkövetelik, hogy a humanitárius és fejlesztési szervezetek a kezdetektől fogva együttműködjenek, és olyan rendszereket hozzanak létre, melyek ellenállóbbak maradnak.
A vízszolgáltatás elleni támadás gyermekek elleni támadás
A vízkészleteket és az ivóvíz szállításához szükséges rendszereket évszázadok óta érik támadások. Az emberek víztől való függőségét már-már túl gyakran használják ki a fegyveres konfliktusok során. Szinte mindegyik háborús vészhelyzetben, amelyekre az UNICEF az elmúlt években reagált, történt vízszolgáltatás elleni támadás, vagy a vízellátás szándékos akadályozása. A fegyveres konfliktusok során a vízellátás mindig a csatározások része; akár szándékos célponttá válik, akár járulékos veszteséggé.
Amikor egy közösség vízellátása megszűnik, a gyermekek és családok kénytelenek nem biztonságos vizet fogyasztani, vagy új forrás reményében elhagyni otthonukat. Ez sokszor azzal jár, hogy csökkenteniük kell az általuk fogyasztott víz mennyiségét, illetve veszélyes, szennyezett víz fogyasztására kényszerülnek.
A gyermekek számára halálosak lehetnek a következmények, mivel a vízhigiéniával kapcsolatos betegségek terjedése a legfőbb halálozási ok az öt éven aluli gyermekek esetében.
Többféle módon használják fegyverként a vizet, beleértve a vízinfrastruktúra és az azt fenntartó személyzet támadását, valamint az ellátás megtagadását:
- A vízellátás és a csatornázási infrastruktúra elleni támadások: ez magában foglalja a vízhálózatot célzó támadásokat, a kutak betonnal való felöntését, valamint az olyan nem szándékos károkat is, ahol a folyamatos bombázások a létfontosságú, civil infrastruktúra létesítményeit rombolják. Ennek következtében károsul vagy megsemmisül a víz- és szennyvízrendszer.
- A vízellátás leállítása: ide tartozik a szivattyúállomások lekapcsolása, valamint az állomások működtetéséhez szükséges elektromos rendszerek leállítása.
- A víz szennyezése: a víz mérgezése fegyver. Ilyen a közösségek biztonságos ivóvízellátása elleni támadás is, mely során emberi holttesteket vagy állati tetemeket dobnak a kutakba, ezzel szennyezve a vízkészletet.
- Támadások a víz- és közegészségügyi dolgozók ellen: a humanitárius és helyi munkaerő egy-egy konfliktus során számos veszélynek van kitéve. Sokukat éri támadás, ennek következtében megsérülnek vagy életüket veszítik a létfontosságú civil infrastruktúra javítása közben.
- A humanitárius segítségnyújtás akadályozása: fegyveres konfliktusok során gyakran szándékosan akadályozzák az életmentő készletek célba jutását az érintett területeken.
Azonban az infrastruktúra és a személyzet elleni támadás csak kettő a számtalan fenyegetés közül, amelyek a gyermekek vízellátására és higiéniai körülményeire leselkednek. Számos elhúzódó konfliktus során nem csupán célponttá válik a vízügyi infrastruktúra, de a javítását sem tudják megkezdeni. Egyes esetekben eleve nem volt megfelelően kiépítve, és a konfliktus kitörése tovább súlyosbította a problémát.
A válságban élő gyermekeknek nem lenne szabad fegyverektől és bombáktól való félelemben élniük. Nem lenne szabad meghalniuk vagy szenvedniük azért, mert egy támadás eredményeképp nem jutnak megfelelő mennyiségű és minőségű ivóvízhez.