„A gyermekek számára konfliktusok jelentik a legnagyobb veszélyt, azonban az éhség, a fertőző betegségek és a klímaváltozáshoz köthető extrém időjárási események miatt is milliók szorulnak rá az életmentő segítségre.”
Henrietta Fore, ügyvezető igazgató, UNICEF

Az UNICEF azzal a céllal jött létre, hogy a gyermekek számára védelmet és támogatást nyújtson a legreménytelenebb helyzetekben is származásra, korra, vallásra és nemre való tekintet nélkül. Szervezetünk jövő évi célkitűzéseit a “Humanitárius fellépés a gyermekekért” c. riportban foglalja össze, amelyből kiderül: az UNICEF 2020-ban 64 országában 59 millió gyermeknek kíván életmentő támogatást nyújtani, világviszonylatban pedig 95 millió ember támogatása a cél. A segítségnyújtás keretében az UNICEF vizet, táplálékot, oktatást és egészségügyi támogatást biztosít a konfliktuszónákban és katasztrófa sújtotta területeken élő rászorulóknak.
Az UNICEF célkitűzései a 2020-as évben:
Ahhoz, hogy az UNICEF sikeresen tudjon megküzdeni a jelen kor kihívásaival, rendszeres adományozóink támogatása jelenti a legjelentősebb segítséget. A biztos és kiszámítható források segítségével szervezetünk hosszútávú és tervezhető programokat tud fenntartani a világ kritikus pontjain. Az UNICEF-nél maximálisan törekszünk arra, hogy a támogatások által a lehető legtöbb gyermeket és családját érjük el. Jövő évi célkitűzéseink megvalósításában ezért kiemelt szerepet kap:
- a humanitárius tevékenység és a fenntartható fejlődést segítő programok összekapcsolása
- az innováció: kis összegből a legnagyobb hatás elérése
- a támogatások még rugalmasabb felhasználása

Az UNICEF munkájában fontos szerepet kap a humanitárius tevékenység és a fenntartható fejlődést segítő programok összekapcsolása. Szervezetünk a közvetlen vészhelyzetek elmúlásával a helyszínen marad, hogy szakértelmével segítse a közösségek megerősödését, ezáltal hosszútávú pozitív hatást gyakorolva az érintett családok életére. A segítségnyújtás hatékonyságát tovább növeli, hogy az UNICEF partneri kapcsolatot épít ki a helyi kormányokkal, valamint támogatja a helyi egészségügyi szervek és civil szervezetek kapacitásbővítését.

Az UNICEF törekszik arra, hogy a segítségnyújtással minél több embert érjen el, ezért tevékenységünkben nagy szerepet kap az innováció. Ilyen újító megoldás például az oltóanyagok drónnal való eljuttatása a nehezen megközelíthető területekre Vanuatu szigetén, valamint a Burkina Fasóban rádión közvetített oktatási programok, amelyek által azok a tanulók sem maradnak le a tanulásban, akik a környezetükben jelen levő erőszak miatt nem jutnak el az iskolába.

2020-ban szervezetünk számára kiemelten fontos, hogy a támogatások felhasználása még rugalmasabb legyen, és az adományokat ott lehessen felhasználni, ahol arra éppen a legnagyobb szükség van. Ez tovább növeli az UNICEF hatékonyságát, mivel egyes programokat 70%-os forráshiánnyal működtet a szervezet.
Az UNICEF 2019-ben elért eredményeiről
2019 első nyolc hónapjában az UNICEF a világ 62 országában 51 millió embert – köztük 29 millió gyermeket – ért el, az év végéig pedig globálisan 53 millió gyermeket részesít segítségnyújtásban. Eddigi erőfeszítéseink eredményeként
• 2,1 millió gyermeket kapott súlyos alultápláltság elleni kezelést;
• 28,9 millió gyereket részesült kanyaró elleni oltásban;
• 32,2 millió embernek biztosítottunk hozzáférést tiszta ivóvízhez;
• 2,6 millió gyermek és segítőik kaptak mentális egészségügyi támogatást;
• 3,9 millió gyermek jutott oktatáshoz;
• 850 ezer ember kapott pénzügyi támogatást.
Az UNICEF “Humanitárius fellépés a gyermekekért” c. beszámolójának eredeti angol nyelvű változata itt érhető el: UNICEF HAC 2020 Overview