Az UNICEF vezető építési innovációi

Az UNICEF innovatív építkezési stratégiákat alkalmaz a világ legösszetettebb humanitárius és fejlesztési kihívásainak kezelésére.

 

Az innováció fontos összetevője az UNICEF azon küldetésének, hogy minden gyermek joga érvényesítésre kerüljön, különös tekintettel a legkirekesztettebb gyermekekre. Az UNICEF jelentős erővel bír a társadalmi átalakulások terén, valamint képes arra, hogy számos humanitárius kihívással szemben fellépjen, mint például a víz, a higiénia, az egészség, az oktatás és a gyermekvédelem területén.

Építési szakembereink és innovációs csapataink egyesítik erejüket annak érdekében, hogy a programjaink során országspecifikus megoldásokat találjunk humanitárius és fejlesztési területeken.

 

KAMERUN

A kameruni oktatási rendszer újragondolása digitális tanulási eszközökön keresztül

 

Számos UNICEF által fejlesztett építkezési innováció középpontjában az oktatási infrastruktúra korszerűsítése és méretének növelése áll.

A ‘Kapcsold a Sulim’ (Connect My School) nevű kezdeményezést például azért hoztuk létre, hogy a kameruni gyermekek hozzáférjenek a digitális tanulási lehetőségekhez, és minőségi oktatást kapjanak. A kezdeményezés összhangban áll Kamerun nemzeti célkitűzésével is, amelynek fókuszában a digitális tanulási eszközökhöz való fenntartható kapcsolat megteremtése és a digitális szakadék csökkentése áll.

Az UNICEF kameruni ‘Kapcsold a Sulim’ projektjének részeként e-konténerekből álló digitális központokat alakítottunk ki, amelyeket már létező iskolai campusok területén építettünk, újrahasznosított szállítmányozási konténerekből. Minden helyszínen három darab hatméteres, felszerelt és elkülönített konténer található.

Az UNICEF elképzeléseinek megvalósítása során alapelv a károsanyag-kibocsátás csökkentése, ezért az e-konténer-központok helyben megújuló energiát használnak napelemek, energiatakarékos szellőző rendszerek, betonformaként újrahasznosított gumiabroncsok, valamint bútorként szolgáló helyreállított fa raklapok és kábelek formájában. Továbbá a plafonon és falakon egyaránt újrahasznosított raklapokból készült panelek fedik az üveggyapot szigetelést. Az építőanyagok legtöbbje helyben kerül beszerzésre.

Az innovatív építkezési megoldások 20.000 iskolás gyermek és tanáraik számára biztosítanak digitális oktatási környezetet, beleértve azokat is, akik olyan vidéki helyekről származnak, ahol csekély az internethez való hozzáférés lehetősége. A digitális eszközök – például tabletek – rendelkezésre állása lehetővé teszi az iskolások számára, hogy egy szélesebb, lehetőségekkel teli hálózathoz csatlakozzanak, továbbá felvértezi őket azzal a tudással, ami elengedhetetlen a digitális világban való boldoguláshoz.

A Gondold újra az oktatást! (Reimagine Education) kezdeményezés keretében az UNICEF 2030-ig 3,5 milliárd gyermeket szeretne összekötni a digitális oktatással. A digitális oktatási létesítmények létrehozása és az ehhez kapcsolódó infrastruktúra alapvető szereppel bír ezen ambiciózus cél megvalósításában.

 

Lakossági megoldások a biztonságos lakókörnyezet megteremtésének érdekében Mongóliában

 

Az UNICEF építkezési újításai számos formát öltenek, és olyan gyermekek számára tervezett programokat is támogatnak, amelyek a közvetlen lakóhelyükre is kiterjednek.

Mongóliában rendkívül hidegek a telek, a tradicionális mongol lakásokban, vagyis a jurtákban széntüzelésű kályhákkal fűtenek. Ebből ered a mongol légszennyezettség nagy hányada, ami jelentős kockázatot jelent az ott élő gyermekek egészségére.

 

Ezeknek a problémáknak a megoldására az UNICEF létrehozta a Főzés, Fűtés és Szigetelés Terméket (Cooking, Heating, Insulation Product) a jurtákban élők számára, amit a szavak angol rövidítése alapján CHIP-nek kereszteltek. A CHIP csomaggal a széntüzelésű kályhákat és kéményeket, üzemanyaghatékony elektromos fűtőtestek, légtisztító rendszerek, valamint a tetőkre és jurták köré kerülő szél- és vízálló szigetelőanyagok váltanak fel. Tervezésükből adódóan növelik az energiatakarékosság mértékét és javítják a benti levegő minőségét a tradicionális otthonokban, de hozzájárulnak a légszennyezés csökkentéséhez is.

ELEFÁNTCSONTPART

Innovatív építőanyagok, mint közösségi igényekre adott válasz

Az UNICEF innovációs kezdeményezései gyakran rendszeralapú megközelítéseket igényelnek a fejlesztési és humanitárius megoldások kidolgozásához. Az építkezés területén ez gyakran a megújuló alapanyagok felhasználásában testesül meg.

 

Elefántcsontpartnak súlyos és egyre növekvő hulladékkezelési problémával kell szembenéznie. Abidjan tartomány naponta 288 tonna műanyag hulladékot termel, amelynek 90%-a veszélyeztetett közösségeket szennyez. A helytelen hulladékkezelés továbbá hozzájárul a malária, a hasmenés, a tüdőgyulladás és más betegségek terjedéséhez, amelyek a vezető okai az egyébként megelőzhető gyermekhalálozásoknak.

Ugyanakkor a szegény körülmények között élő gyermekek 43%-a nem jár iskolába országszerte. Ennek oka, hogy sok esetben nincsen elegendő számú osztályterem, a meglévők pedig két vagy háromszorosan is túlzsúfoltak.

Az UNICEF azon dolgozik a Conceptos Plasticos nevű kolumbiai társadalmi vállalattal partnerségben, hogy megépítsen egy olyan téglagyárat, amely anyagbeszállítójává válna egy nők vezette újrahasznosítási kezdeményezésnek. A projekt eredményeként a régió műanyag-hulladékkezelési problémájára a válasz az építkezéseken megjelenő újrahasznosított műanyag téglák lennének.

A téglák műanyag hulladékból készülnek, amik LEGO kockákhoz hasonlóan kerülnek kialakításra, így könnyen összeszerelhetővé és felhasználhatóvá válnak a hiányzó osztálytermek felépítéséhez. A műanyag téglákat egyformára gyártják, így jelentősen csökken az építkezés ideje a tradicionális építőanyagok használatával szemben.

BANGLADES: helyi építőanyagokkal a COVID-19 elleni harcban

 

A Kutupalong menekülttáborban jelentős kihívást jelentett az egészségügyi dolgozók számára a COVID-19 járvány elleni küzdelem során az egyre növekvő izolációs és kezelési szolgáltatásokra irányuló igények kielégítése. A bangladesi Cox’s Bazar városában található Kutupalong a világ legnagyobb menekülttábora, amely olyan rohingya menekültekkel népesült be, akik az elmondhatatlan erőszak és brutalitás elől menekültek el Mianmarból.

 

Az UNICEF megalkotott egy innovatív helyi megoldást, ami által gyorsan megépítésre kerülhetett egy izolációs és kezelési központ a COVID-19 által érintett rohingya menekültek számára. Helyi bambuszokat is felhasználtak, amelyekből az újonnan felbukkanó, ám súlyos akut légúti fertőzéses (SARI) betegek számára is felépülhetett egy izolációs és kezelési központ.

A bambusz egy költséghatékony és fenntartható anyag, ami alternatív lehetőség a sátrak építésére. Így szükségtelen a sátrak anyagát külföldről megrendelni, kockáztatva ezzel a hosszú szállítási időt, melyet a járvány miatti globális logisztikai nehézségek idéztek elő.

UNICEF-építkezések: alapvető szerep a sikeres gyártási újításainkban

 

Sok alacsony és közepes jövedelmű országban a COVID-19 megjelenését követően az egészségügyi rendszerekben fennálló oxigénhiány kritikussá vált. Az UNICEF Oxygen Plant-in-a-Box, avagy ’Dobozba Zárt Oxigéngyár’ nevű innovatív vészhelyzeti megoldása naponta akár 100-ból 50 COVID-19 járvánnyal kezelt vagy súlyos tüdőgyulladásban szenvedő gyermek számára elegendő orvosi oxigén termelésére képes.

Habár az Oxygen Plant-in-a-Box az egészségügyi intézménybe való érkezésétől számítva napokon belül alkalmazható, azonban számos olyan központ van, amely nem rendelkezik a biztonságos beüzemeléshez szükséges infrastruktúrával. A gyermekvédelmi szervezet építési szakemberei felügyelik és szakértői tanácsokkal segítik a program- és gyártási csapatokat annak érdekében, hogy meghatározzák az adott intézmény felkészültségét. Ha úgy ítélik, hogy egy egészségügyi létesítmény nem alkalmas a berendezés befogadására, akkor az UNICEF helyi irodája és építőcsapata a helyszínen próbálja módosítani a már meglévő infrastruktúrát, vagy akár egy újat épít ki, hogy az intézmény kompatibilissé váljon a biztonságos alkalmazásra.

 

Ez a projekt megvalósulhat kormányzati építkezési intézmények támogatásával, vagy magán építési cégek megbízásával, akik módosítják, felújítják, vagy akár hozzá is építenek az intézményhez annak érdekében, hogy az életmentő találmány használhatóvá váljon.

November 8-tól kezdődően több mint 110 ilyen innovációt gyártottak 34 ország számára, amelyekből 20 kiszállításra, 5 pedig beszerelésre is került. Előreláthatóan további 15 berendezés fog még 2022-ben működésbe lépni, a maradék 75 pedig 2023-ban kerül beüzemelésre.

Az innováció egyike azon kilenc, változást serkentő stratégiának az UNICEF 2022-2025-re vonatkozó Stratégiai Tervében, amellyel felgyorsítják az UNICEF Fenntartható Fejlődési Célokhoz kapcsolódó misszióját.

Az UNICEF-nél a gyártási innovációs és az építési csapatok együtt dolgoznak azon, hogy fenntartható és inkluzív eredményeket produkáljanak mind a folyamatban lévő fejlesztési, mind pedig a humanitárius területek számára is. A tudományos és magánszektorhoz tartozó intézményekkel is együttműködik azon célból, hogy olyan megoldásokra leljenek, amelyek által elérhetik a világ legsebezhetőbb gyermekeit és közösségeit egyaránt.

 

Segíts a kritikus helyzetben lévő gyerekeknek!

Havi rendszeres adományoddal életeket menthetsz.

Segítek