Egy egészségügyi önkéntes küldetése 

Ragyogóan süt a nap a mező elszáradt kukoricaleveleire Guazapában, a Salvadori Köztársaság egy csendes szegletében. Glenda Mejía, egy 29 éves egészségügyi dolgozó leparkolja a motorját, és egy kék hűtőtáskával a kezében átvág a mezőn. A táskában védőoltások vannak, a naptól védve, hűvös helyen, biztonságban, amíg azok el nem jutnak a gyerekekhez.

Glenda első útja Elida Floreshez és családjához vezet. Mivel a család túl messze lakik az egészségügyi központtól, Glenda látogatásai során kapnak egészségügyi tanácsokat és ellátást beleértve az oltások beadását is.

A ma 10 éves Angelinét többször beoltották már, köztük egy HPV elleni oltással is. A HPV-fertőzés megelőzésének leghatékonyabb módja a védőoltás, mely védelmet nyújthat azokkal a HPV-törzsekkel szemben, amelyek a méhnyakrákos megbetegedések kilencven százalékát okozzák.

Több mint 2,5 millió 15 év feletti nő és lány van kitéve a méhnyakrák fertőzésnek El Salvadorban. 2020-ban nem volt problémamentes a HPV-oltás bevezetése a salvadori egészségügyi rendszerbe. Sajnos változatlanul nehézkes minden gyermek elérése, pedig a lányok és a fiúk egyaránt érintettek.

Glenda a közösségében töltött tíz év után egészségfejlesztő önkéntesként kezdett dolgozni. Jelenleg családokat tájékoztat az oltással megelőzhető betegségekről, a védettség módjairól, valamint az anyák és gyermekek egészségének megőrzéséről.

Az emberek kezdetben idegenkedtek az oltásoktól, de Glenda rendíthetetlen hozzáállásának köszönhetően elnyerte a bizalmukat, és a vakcinák iránti félelmük is csökkent. Glenda kitartása a Flores családnak is segített mostanra mindhárom gyermekük megkapta az ajánlott védőoltásokat.  A háromgyermekes édesanya mára már határozottan támogatja az oltások beadását:


„Glenda mindig elmagyarázza, miért fontos az adott oltás beadatni a gyermekeinknek, milyen betegségeket előznek meg az egyes vakcinák, és hogyan védenek meg minket hosszú távon. Nem akarom, hogy a gyermekeim olyan betegségekben szenvedjenek, amelyek egyébként megelőzhetők lennének. Én magam is mindig hangsúlyozom a barátaimnak és szomszédaimnak, hogy mennyire fontos beoltatni a gyermekeinket”. – mondja Elida Flores.


Glenda körülbelül 250 családot segít a régiójában. Az UNICEF Glendát és más egészségügyi dolgozókat képzéssel és felszereléssel segíti, hogy munkájuk során minél több embert érjenek el. A felszerelések közé tartoznak például a távoli területek eléréséhez szükséges motorkerékpárok, az adatok nyomon követését segítő technológia és az oltóanyagok hűtéséhez szükséges speciális hűtőtáskák. Ezek a beruházások segítenek egészségügyi munkatársainknak abban, hogy minél több családhoz jussanak el.


„Régebben nehezebb volt oltási kampányokat szervezni, mert nem volt elég hűtőtáskánk, ezért nem tudtunk mindenkit beoltani. Most már minden önkéntesünk saját csapattal rendelkezik, ami lehetővé teszi számunkra, hogy még több emberhez eljussunk, több oltóanyagot hozzunk, nyomon kövessük az emlékeztető oltásra vonatkozó adatokat, és segítsünk azoknak a családoknak, akik a munka vagy más kötelezettségeik miatt nem tudnak ellátogatni az egészségügyi központokba” – magyarázza Glenda.   


Glenda egy másik családnál Brenda Fuentes-szel beszélget – egy olyan anyával, aki munkája miatt nem tud időt szakítania arra, hogy eljusson az egészségügyi központba. Glenda látogatásainak köszönhetően kislánya, a 18 hónapos Angie időben megkapta az oltásait.


„Még az eső sem állítja meg az önkénteseket. Mostanában sokszor esett, de Glenda mégis eljött, hogy emlékeztessen minket, hogy közeledik a lányom oltásának időpontja, és hogy készítsük elő az oltási kártyánkat” – mondja Brenda.    


 Glenda a látogatásokat és az adatokat a táblagépén naplózza. Ez egy fontos lépés, mert így nem kell visszamennie a központba, hiszen útközben is rögzíteni tudja a beadott oltásokat, az oltási lefedettséget és a nyomonkövetés folyamatát.

Glenda nap mint nap hosszú utat jár be, viszont munkája, amellyel a távoli területeken élő gyermekekhez jut el, családról családra változást hoz. Minden egyes oltás egy lépés egy egészségesebb és a betegségekkel szemben ellenállóbb közösség felé.

Az UNICEF támogatja a Salvadori Köztársaság oltási tervének korszerűsítését. Az ütemterv most már öt új vakcinát tartalmaz  – a HPV mellett szerepel például a bárányhimlő és a hepatitis A elleni védőoltás is  –, amelyeket a 9 év alatti gyermekek számára tettek elérhetővé. Ez a kibővített oltási program várhatóan közel 1 millió gyermek és más veszélyeztetett csoportok, köztük a terhes nők javát szolgálja, biztosítva számukra a hatékony és magas színvonalú oltási szolgáltatásokat.