Egy oltás ereje

Egy egészségügyi dolgozó elsőkézből tapasztalja meg az új maláriaoltás hatását Malawiban.

James Chinomba egészségügyi dolgozó a közép-Malawiban található Chileka Egészségügyi Központban szolgál. Amikor hallott a malária elleni védőoltás kísérleti jellegű bevezetéséről, azonnal beíratta legfiatalabb gyermekét, Wisdomot is.

Három idősebb gyermeke, akik kimaradtak a maláriaoltásból, majdnem kéthavonta betegednek meg. James már látja a különbségeket Wisdom és a bátyjai között. Wisdomnál, aki részt vett a teljes oltási programban, kevesebb maláriás tünetet tapasztal, mint az idősebb testvéreinél.


Már egy éve nem kapta el a maláriát, mert be van oltva. Jelentős javulást vettem észre Wisdom egészségében.”


James 15 éves egészségügyi dolgozói pályafutása során, sok kollégájához hasonlóan, látta már a malária pusztító hatását, amely egy szúnyogcsípéssel kezdődik és kórházi kezeléssel, sőt akár halállal is végződhet, ha nem kezelik időben.

Majdnem minden percben meghal egy gyermek maláriában, és Afrikában következik be az évi 619.000 maláriás haláleset több mint 95 százaléka. Az áldozatok nagy része öt év alatti gyermek.

James feleségével, Eveness-szel és négy fiával egy gátakkal, folyókkal és mocsarakkal körülvett területen él. Ez tökéletes táptalaja a szúnyogok és a malária terjedésének. Mivel csak egy gyermeke kapott oltást, James folyamatosan óvintézkedéseket tesz. Többek között rendszeresen ellenőrzi, van-e szúnyog a házban, szúnyogriasztó-spirált gyújt, illetve ágyhálót használ. Gyermekeinek is megtanítja ezeket, hogy az egész család védettebb legyen a fertőzéstől.


„A maláriavakcina nagyon fontos, főleg a lakhelyünk tekintetében. Az oltóanyag megjelenése előtt ez a terület volt leginkább kitéve a fertőzésnek – mondta James.


A Chilekához hasonló malawi egészségügyi központok 2019 óta részei egy, az UNCIEF által támogatott maláriavakcina tesztelési programnak. A gyermekek négy oltást kapnak öthónapos koruktól kezdve; a befejező adagot 23 hónapos korukban kapják meg. A program során kimutatták, hogy az oltás 75 százalékkal csökkenti a tünetekkel járó maláriás eseteket az oltássorozatot követő 12 hónap alatt.

Az egészségügyi dolgozók első lépésként a közösségi és vallási vezetőkkel léptek kapcsolatba, és érzékenyítették a szülőket az oltás iránt. Most már sok közösségi tag íratja be gyermekeit a programba. James csökkenést látott a maláriás fertőzések számában, mióta elindították a tesztelést. Azt mondja:


„Sok maláriatesztet végzünk, és az eredmény egyre többször negatív lesz, kiváltképp azoknál a gyermekeknél, akik megkapták a vakcinát.”


Az édesanyák tudják, mikor esedékes a gyermekeik következő oltása, és el is mennek a kijelölt központba, ahol az egészségügyi dolgozók, köztük James is, beadják az oltásokat. James csak reméli, hogy a vakcina továbbra is elérhető lesz, és talán egy nap a központ egyetlen maláriás esetet sem fog regisztrálni.


„Mi, egészségügyi dolgozók, csupán azt kérjük, hogy ne legyen vakcinahiány vagy csökkenés a szállított mennyiségben. Folyamatosan érkezzen az oltás, mivel az új generáció is folyamatosan cseperedik.” – mondta.


 

Az UNICEF, a GAVI Vakcina Szövetég, valamint az Egészségügyi Világszervezet által támogatott malária-vakcinázási programot Malawiban, Kenyában és Ghánában vezették be. Azokat a gyermekeket célozza, akik a legsebezhetőbbek a maláriás fertőzésekkel és halálozásokkal szemben. Az oltást három országban 2 millió gyermek kapta meg.

A WHO által jóváhagyott oltóanyagot jelenleg további 9 országban vezetik be – Benin, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, a Kongói Demokratikus Köztársaság, Libéria, Niger, Sierra Leone és Uganda. Az afrikai országokkal együttműködve a program továbbra is ingyenes oltásokat biztosít a gyermekeknek életük első két évében, hogy segítsen biztosítani a szubszaharai Afrikában élő gyermekek és közösségek biztonságos növekedését és fejlődését.

Segíts a kritikus helyzetben lévő gyerekeknek!

Havi rendszeres adományoddal életeket menthetsz.

Segítek