Copyright © 2025 UNICEF HUNGARY

A 10 éves Artyom szüleivel, két nagymamájával és egy szomszédjukkal a kertben dolgoztak éppen, amikor telküket bombatalálat érte. A becsapódáskor mindannyian megsérültek. Artyomot a hátán találta el egy repeszdarab. Mivel a mentő nem jár feléjük, szülei 20 percet gyalogoltak vele a legközelebbi kórházig. A kisfiú még ma sem hall rendesen, és gyakori fejfájással küzd.

“Nagyon fájdalmas felidéznem, hogy kétszer majdnem meghaltunk. Nehezemre esik arról beszélni, hogyan kellett mindent hátra hagyva elmenekülnünk, hogy életben maradhassunk”- idézi fel megpróbáltatásait a 12 éves Amina, aki családjával egy Mykolaivka nevű faluból menekült Kijevbe.

„Mielőtt meglőtték, Sasha olyan volt, mint akármelyik kisfiú: önfeledt és vidám. Most olyan, mint egy felnőtt gyerek testben. Sokkal megfontoltabb, óvatosabb. A lövéshangok alapján meg tudja mondani, éppen milyen fegyverrel tüzelnek” – meséli a képen látható 12 éves kisfiúról gondviselője. Sasha a háború dúlta Kelet-Ukrajnában él családjával, ahol hozzá hasonlóan számos gyermek élete van veszélyben nap mint nap.

A konfliktus sújtotta területeken a vízgyűjtés sokszor életveszélyes vállalkozásnak bizonyul. 2014-ben a 10 éves Dima a család lakhelyéhez közel eső területen lévő fúrt kúthoz tartott, amikor egy tűzharc közepén találta magát. A fiút az eset súlyosan traumatizálta – öt év telt el s még mindig gyakran álmodik róla. Ha vízért megy, ma is ugyanazon a területen kell átbicikliznie, ahol folyamatosak az összecsapások.
Kelet-Ukrajnában a harcok miatt olyan hétköznapi szükségletek biztosítása vált bizonytalanná, mint amilyen az ivóvízellátás. A frontvonal térségében található infrastruktúra folyamatosan megrongálódik, rehabilitálása és működtetése pedig sokszor életveszélyes feladat, mivel a szemben álló felek gyakran stratégiai fegyverként használják a vizet és az ahhoz tartozó ellátórendszereket. A donyecki terület ivóvízellátását biztosító Voda Donbasz Vízmű dolgozóit például többször érte már támadás. Az alkalmazottak közül 2018-ban öten vesztették életüket, amikor buszukat bombatalálat érte a műszak végén. A vízmű működtetése ugyanakkor létfontosságú, mivel 345 000 ember napi vízellátásáért felel. A vízellátás a harcok miatt 2018-ban 89 alkalommal, 2019 első negyedében 19 alkalommal szünetelt a térségben.

A frontvonal két oldalán közel 750 iskola rongálódott vagy semmisült meg teljesen. Oleksij éppen környezet órán ült osztálytársaival, amikor iskolájukat találat érte.
Támogatásod felbecsülhetetlen a szükségben lévő családoknak!
Segíts, hogy minden gyermek biztonságban és felkészülten várhassa a tanévkezdést!
A fegyveres konfliktusokban számos kórház is megrongálódott, így sok gyermek nem jut hozzá az alapvető egészségügyi ellátáshoz, valamint az alapszintű védőoltásokhoz. 2015-ben a járványos gyermekbénuláshoz köthető megbetegedések száma robbanásszerűen megnőtt, és jelenleg is magas a járványveszély. 2017-ben és 2018-ban Ukrajna egyike volt azon országoknak, ahol a legtöbb kanyaró megbetegedést jelentették. Szintén 2017-ben mintegy 30-an vesztették életüket kanyaró-járványban. A megbetegedések magas számában szerepet játszott, hogy Ukrajnában nem állt rendelkezésére elegendő vakcina a gyermekek oltásához, valamint sok szülő nem bízik az oltások erejében. Európában emiatt itt a legalacsonyabb a gyermekek oltottsági szintje. A helyi egészségügyi szervekkel együttműködésben az UNICEF jelenleg az immunizációs rendszer reformján dolgozik, hogy a védőoltások segítségével minden gyermek védettséget élvezzen a betegségekkel szemben.

A 8 éves Dasha egy UNICEF által támogatott beszédterápiás órán vesz részt. A folyamatos harcok nagy traumát jelentettek a kislánynak, aki a terápia segítségével ki tudja beszélni magából az átélt borzalmakat.

Az UNICEF gyermekvédelmi programjai keretében számos gyermek vehet részt művészetterápiás foglalkozáson Donyeck és Luhanszk területén.
A háború nemcsak szemmel látható pusztítást végez, hanem láthatatlan sebeket ejtve mély nyomot hagy a gyermekek lelkében is. Donyeck és Luhanszk területén számos gyermek szenved gyötrő rémálmoktól és pánikrohamoktól. Jelenleg minden negyedik gyermek szorul szakember általi terápiára, hogy az átélt megrázkódtatásokat fel tudja dolgozni. Vannak olyan gyermekek, aki minden nap fáradtan érkeznek reggel az iskolába, mert az éjszakai fegyverropogások miatt nem mernek elaludni. Az UNICEF szakértők segítségével támogatja a gyermekeket és nevelőiket a lelki traumák feldolgozásában. Szervezetünk pszichológusokat, mobil egészségügyi csapatokat, művészet terápiás csoportokat biztosít a gyermekeknek lelki megerősítésük érdekében.
Az UNICEF kelet-ukrajnai missziójáról
Az UNICEF a konfliktus 2014-es kirobbanása óta jelen van a donyecki és luhanszki térségben, ahol a frontvonal mindkét oldalán összesen 6 irodát működtet. Kelet-Ukrajnában végzett humanitárius munkánk keretében:
- 1.8 millió ember tiszta és biztonságos ivóvízellátásáról gondoskodunk;
- támogatjuk a vízellátórendszerek rehabilitálását;
- részt veszünk a megrongálódott oktatási intézmények újjáépítésében;
- 130 000 gyermeknek és gondozójának biztosítunk szakértői segítséget a lelki traumák feldolgozásához;
- prevenciós előadásokat tartunk a gyerekeknek, hogy megtanulják felismerni és elkerülni a harcokból visszamaradt robbanószereket és aknákat;
- gondoskodunk az alapszintű immunizációról, és együttműködünk az ukrán Egészségügyi Minisztériummal a védőoltási rendszer megreformálása céljából.
Állj mellénk Te is és adományoddal segítsd munkánk folytatását!