Copyright © 2025 UNICEF HUNGARY
1. rész
Az első két videóból többek között megtudhatod:
- Mi számít bántalmazásnak?
- Milyen nyomokat hagy egy gyerekben, ha bántalmazzák?
- Miért fontos, hogy beszéljünk az online bántalmazásról?
- Miért és mennyire nő a gyermekbántalmazás veszélye a járványhelyzet hatására?
- Mit gondolnak az emberek, belefér-e egy pofon a gyereknevelésbe?
- Milyen megoldást kínál az UNICEF Magyarország kampánya?
2. rész
Az Ismerd fel és tegyél ellene – gyermekvédelmi kisokos a bántalmazásról című kiadványunkban összefoglaltuk neked a legfontosabb tudnivalókat.
Mindenki találkozhat bántalmazással és alighanem sokan sokszor találkozunk is – az utcán, játszótéren, az iskolában, a neten, bárhol –, csak nem feltétlenül gondolunk bele vagy bizonytalanok vagyunk abban, hogy ránk tartozik-e, közbeavatkozhatunk-e.
Az első lépés, hogy felismerjük, ha egy gyereket bántalmaznak. A második, hogy átérezzük, hogy nekünk is közünk van hozzá és tegyünk a bántalmazás ellen, védjük meg a gyermeket – mégpedig megfelelő módon. Ez a kisokos abban segít, hogy egyetlen gyerek se maradjon védtelen a bántalmazással szemben.
Az UNICEF 190 országban és területen dolgozik azért, hogy a gyerekeket megóvja az erőszak, a gyerekmunka, a gyerekkatonaság, a gyerekházasság és a szexuális kizsákmányolás veszélyeitől. Ehhez intézményi hátteret, szakembereket és gyermekvédelmi programokat biztosít.
A következő videósorozatban a kisokos tartalmáról hallhatsz egy összefoglalót:
- Miért hiánypótló a Gyermekvédelmi kisokos a bántalmazásról?
- Mit tehetek, ha utcán, játszótéren gyermekbántalmazás szemtanúja vagyok?
- Milyen jelekből ismerhetem fel, ha a gyerekemet bántalmazzák az iskolában?
- Hogyan tudok neki segíteni?
- Mit tegyek, ha az én gyerekem bántja a társait?
- Hogyan szabaduljak egy bántalmazó kapcsolatból?
- Kinek szóljak, ha baj van?
3. rész
Az UNICEF Magyarország gyermekbántalmazás elleni mesterkurzusának utolsó témája egy viszonylag új, de annál fontosabb jelenség: az online bántalmazás, vagyis a cyberbullying.
Egy felmérés szerint Magyarországon minden harmadik gyermeket zaklattak már a neten. Ez a koronavírus-járvány miatt még gyakoribb jelenség lehet, hiszen a gyerekek most még több időt töltenek a világhálón tanulással, játékkal, kapcsolattartással, mint eddig bármikor. Ezzel párhuzamosan a rájuk leselkedő veszély is nagyobb és erről a jelenségről sokszor a szülők és a tanárok is csak nagyon keveset tudnak.
A gyerekek online védelmével az UNICEF Magyarország évek óta komolyan foglalkozik. Ébresztő-óra programjának keretében iskolai foglalkozásokat tart 4-12. osztályos gyerekeknek, ahol visszatérő téma a cyberbullying. Emellett Jogsegély szolgálatot tart fent az egyedi megkeresések kivizsgálására és kezelésére, amely az online bántalmazás egyre gyakoribb eseteivel is foglalkozik.
Az utolsó videó tartalmából:
- Miért járhat súlyos következményekkel az online zaklatás?
- Milyen jelek utalhatnak arra, hogy egy gyereket bántalmaznak a neten?
- Milyen formái vannak a cyberbullyingnak?
- Hogyan beszélgessünk erről a témáról a gyermekünkkel?
- Milyen technikai megoldásokkal tudom megvédeni a gyerekemet?
- Milyen szervezetek, hatóságok lehetnek a segítségemre?
Mesterkurzusunk végéhez érve valószínűleg egyetértünk abban, hogy a gyermekbántalmazás semmilyen formája nem megengedhető.
A gyermekek elleni erőszak számos formát ölthet: verbális agresszió, gyermekek egymás közötti bántalmazása, szülők vagy nevelők általi testi fenyítés, gyerekek elleni támadások fegyveres konfliktusokban, szexuális zaklatás vagy éppen online bántalmazás. A módszerek sora szinte végtelen, egy azonban közös bennük: a bántalmazás a gyermekek testi és lelki fejlődésére hosszú távú hatással bír, amely hátráltatja őket a tanulásban, a felnőttkori kiteljesedésben és visszavonhatatlan károkat okozhat a társas kapcsolataikban.
Ismerjük fel a jeleket és tegyünk ellene közösen!
Köszönjük, hogy velünk tartottál!
Ha hasznosnak találtad ezt a mesterkurzust, akkor oszd meg az ismerőseiddel is, az alábbi gombok segítségével: