A gázai segélynyújtás három fő akadálya

A Gázai övezet gyermekei azonnali, életmentő segítségre szorulnak. Ám az ezt korlátozó akadályok folyamatosan fennállnak.

A több mint négy hónapnyi szakadatlan harcok, tragédia és bombázás eredményeként a gázai családok megrendültek. A szűnni nem akaró bombázások, a biztonságos víz hiánya miatti betegségek terjedése, valamint a súlyos élelmiszerhiány okán állandó veszélyben van az ott élő gyermekek élete. Több ezer gyermek vesztette már életét, és még többen szembesülnek a konfliktus, a betegség és az alultápláltság halálos hármasának fenyegetésével. 

Az októberben kitörő harcok előtt is mintegy 1 millió gyermek szorult humanitárius segítségre a Gázai övezetben és a ciszjordániai és kelet-jeruzsálemi területeken – ez az ott élő gyermekek csaknem felét jelenti. Az UNICEF továbbra is a helyszínen van, hogy partnereivel együttműködve ellátást és támogatást nyújtson az érintett családoknak.

A segély azonban nem jut el minden olyan gyermekhez, akinek rendkívül nagy szüksége lenne rá. Az UNICEF és partnerei három fő kihívással szembesülnek nap mint nap, hogy elérjék azokat, akik leginkább a támogatásukra szorulnak: 

1. Biztonság

Sehol sincs biztonság a Gázai övezetben. A folyamatos bombázások miatt rendkívül nehéz az UNICEF-nek és partnereinek biztonságosan mozogni Gázában, és elérni azokat a gyermekeket és családokat, akik segítségre szorulnak. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) rekordmennyiségben regisztrált egészségügyi dolgozók elleni támadást a Gázai övezetben. Kórházakat, klinikákat, mentőket és orvosi ellátmányokat is értek támadások.

Eközben a helyi humanitárius dolgozók gyakran hasonló kihívásokkal néznek szembe, mint az övezet lakossága: családtagjaikat, barátaikat vesztették el, és kénytelenek voltak biztonságosabb helyre menekülni. Sokan alig, vagy egyáltalán nem jutnak hozzá elektromos áramhoz, korlátozott az élelmiszerellátásuk, és nem áll rendelkezésükre ivóvíz.

2. Logisztika

Nem áll rendelkezésre elegendő teherautó, és nincs elég üzemanyag a meglévők üzemeltetéséhez. A segélyt szállító teherautóknak többszörös ellenőrzéseken kell átesniük, mielőtt beléphetnének a Gázai övezetbe, azonban az ellenőrzési folyamat lassú és kiszámíthatatlan. A humanitárius segítségnyújtás során a legfontosabb segélyszállítmányok közül sokak áthaladását indoklás nélkül korlátozzák. Beletartoznak ebbe az ivóvíz előállítását és a kórházi létesítmények áramellátását biztosító generátorok, a súlyosan megrongálódott vízinfrastruktúra javításához szükséges műanyagcsövek,  és a létfontosságú orvosi felszerelések is.

Amint a segély bejut, további kihívások merülnek fel az elosztás során az egész övezetben. A készletek tárolására és szállítására szolgáló infrastruktúra megsérült. A raktárak használhatatlanok. A Gázába belépő sofőrök rendkívül nehéz körülményekkel szembesülnek: a közlekedési infrastruktúrát és az utakat ért hatalmas károk veszélyessé teszik az autóvezetést, az utak tele vannak fel nem robbant lőszerekkel, és a déli területeken tapasztalható túlzsúfoltság, amelyet a tömeges kitelepítések okoznak, még tovább bonyolítja a segélyszállítást. A kommunikációs csatornák gyakori blokkolása folyamatosan akadályozza a segélyek elosztásának irányítását. Az UNICEF rendszeresen elveszíti a kapcsolatot a helyszínen lévő csapataival, és a Gázában élő családoknak gyakran nincs lehetőségük megtudni, hol és hogyan juthatnának segítséghez.

A segélyek tárolására és szállítására szolgáló infrastruktúra is megsérült – a raktárak használhatatlanok, és a kereskedelmi ellátási útvonalak már nem léteznek.

 

3. A kereskedelem korlátozása

Az alapvető szükségletek mindennapi ellátása sem történik meg. Mivel Gáza lakossága jelenleg nem képes élelmiszert előállítani vagy importálni, így túlélésüket teljes egészében a segélyek tudják fedezni. Az Egyesült Nemzetek Szervezetének, nemzetközi segélyszervezeteknek és nem kormányzati szervezeteknek sikerült korlátozott segítséget juttatniuk az övezetbe, de a hatalmas szükségleteket a humanitárius segítség jelenlegi mértéke nem képes kielégíteni.

A Gázai övezetben értékesített kereskedelmi áruk mennyiségének növelése létfontosságú, és ennek gyorsan meg kell történnie. Legalább napi 300 teherautóra van szükség magánkézben lévő kereskedelmi áruk szállításához. Ez segítené az embereket az alapvető árucikkek beszerzésében, enyhítené a közösségi feszültséget, és nemzetközi szinten ösztönözné a készpénzsegély-programok támogatását.

Minden nap a lehető legtöbbet tesszük ezen kihívásoknak a kezelése és az életmentő segítségnyújtás érdekében. Az UNICEF orvosi felszereléseket, táplálékkiegészítőket, ivóvizet, sátrakat, takarókat, ruházatot és még sok minden mást is biztosít a rászorulóknak. De ez nem elégséges. Az azonnali és hosszú távú tűzszünet az egyetlen módja annak, hogy véget vessünk a gyermekek megölésének és megsebesítésének, és lehetővé váljon a szükséges segítségnyújtás célba juttatása. 

Emberek kelnek át az úton egy bombázás következtében megsemmisült üzlet előtt a történelmi Azzawieh piacon, Gázában.

Az UNICEF az alábbiakra szólít fel: 

  • Nyissák meg az összes gázai határátkelőt
  • Gyorsítsák meg a segélyek jóváhagyási és ellenőrzés folyamatait, legyenek kiszámíthatóbbak és hatékonyabbak
  • Indítsák újra a kereskedelmi és magánszektor tevékenységeit
  • Növeljék a Gázába bejuttatható üzemanyag mennyiségét
  • Biztosítsák a telekommunikációs csatornák megbízható és zavartalan működését
  • Növeljék a teherautós és személyszállítási kapacitást a Gázai övezeten belül
  • Tartsák be a civil infrastruktúra, például az iskolák és a kórházak védelmére vonatkozó törvényeket
  • Biztosítsanak hozzáférést az övezet északi részéhez, hogy elérhessük az ott élő, kiszolgáltatott gyermekeket és családokat, akiknek hatalmas szüksége van a humanitárius segítségre.

Gyermekek és családok élete forog kockán. Minden perc számít. 

 

SEGÍTS A VÁLSÁGOS HELYZETBEN LÉVŐ GYERMEKEKNEK!

Havi rendszeres adományoddal életeket mentesz!

Segítek