A gyerekeket érintő fő kihívások napjainkban

A beszélgetés a gyerekeket és a fiatalokat érintő egészségügyi (mind fizikai, mind mentális) kihívásokat, az oktatási krízist és a gyermekvédelem problémáit járta körbe, kitérve a megoldási javaslatokra is.

Résztvevők voltak:

• dr. Kőnig Róbert gyermeksebész, gyermektraumatológus
  • Balatoni József, alias Jocó bácsi, történelemtanár, pályaorientációs konzulens, a Felelős Szülők Iskolája szakértője, író
  • Szlankó Viola UNICEF Magyarország gyermekvédelmi igazgató
  • Péterfy Bori énekesnő-színésznő

Moderált:

• D. Tóth Kriszta, UNICEF Nagykövet

dr. Kőnig Róbert

gyermeksebész, mentőtiszt, gyermek-traumatológus

“Dr. Kőnig Róbert vagyok, gyermeksebész szakorvos. Gyermekek általános sebészeti, urológiai, traumatológia betegségeivel, bőrgyógyászati beavatkozásokkal és ezek társbetegségeivel foglalkozom. Orvos családból származom, édesanyám gyermekgyógyász. A Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Karán szereztem meg mentőtiszti, majd orvosi diplomámat, a Semmelweis Orvostudományi Egyetemen pedig gyermeksebész szakorvosi képesítésemet. Több évig dolgoztam Angliában különböző magánkórházakban. 2013 óta egy budapesti kórház Gyermeksebészet és Traumatológia osztályán dolgozom, jelenleg mb. helyettes osztályvezetőként.”

Balatoni József, alias Jocó bácsi

“Tanár vagyok, aki már nem a közoktatásban tanít. 10 évet dolgoztam a Kontyfa utcai Általános Iskola és Gimnáziumban. Trénerként vállalati és civil szegmensben is dolgozom. Hiszek az élménypedagógiában, az partneri kapcsolatban, hogy az oktatásban dolgozóként az én ügyfelem a gyerek. Számtalan helyen dolgozom tananyagfejlesztésben, oktatási modellváltásban. A Felelős Szülők Iskolája szakértője és a Tanár Klub mentora vagyok hosszú évek óta. Több könyvem jelent meg, legutóbb a Tanár vagyok!És? címmel, ami egy szubjektív vallomás, pedagógiai felhanggal, ebből iskolaszínházi előadás is született a Momentán Társulat tagjaival közösen. Rendszeresen publikálok a wmn.hu -n és a saját oldalamon, facebook, insta és TikTok felületen is, Jocó bácsi világa néven.”

Péterfy Bori

énekesnő-színésznő

Pályafutása a kilencvenes évek elején kezdődött Budapesten, ahol a virágkorát élő alternatív színházi közeg aktív szereplője volt. Az Arvisura, a Pintér Béla Társulat és a Krétakör színház után a Nemzeti Színház tagja volt Alföldi Róbert igazgatása alatt. Azóta szabadúszó, jelenleg a Katona József színházban, a Proton színházban, az Átriumban és az Orlai produkcióban játszik. A Poligamy és a Napszúrás c. filmekben nyújtott alakításáért 2010-ben a legjobb epizódalakitás díját kapta a filmkritikusoktól. Főszerepet játszott az HBO Terápia c. sorozatában is. Zenei karrierje a Tövisházi Ambrus zeneszerző-zenekarvezető által alapított Amorf ördögök nevű zenekarral indult majd a  Péterfy Bori & Love Banddel folytatódott, 2007-ben, a Hajolj bele a hajamba című dallal, amely egyszerre országos ismertséget szerzett Borinak és a zenkarnak. Áprilisban jelent meg a Tóth Júlia Évával közösen írt életrajzi könyve Borikönyv címen és a sikerlisták élére került. 2022-ben pedig elnyerte Az Év Könyve díjat életrajz kategóriában.

Szlankó Viola

Az UNICEF Magyarország gyermekvédelmi igazgatója, pszichológus, gyermekjogi szakértő

“A munkám középpontjában négy fontos gyermekjogi terület áll – a gyermekjogok széles körű megismertetése, a gyerekek és fiatalok mentális egészségének védelme, a gyermekbántalmazás elleni küzdelem, és a gyermekek érdemi bevonása az őket érintő kérdésekbe. Az UNICEF Magyarországnál e négy terület mentén vezetem a gyermekjogi osztályt, ahol azért vagyok felelős, hogy a kapcsolódó projektek a lehető legmagasabb szakmai színvonalon valósuljanak meg, valamint azért, hogy a szervezet naprakész és hiteles gyermekjogi szervezetként képviselje a gyermekek ügyét – mind a szélesebb nyilvánosság előtt, mind pedig a politikai döntéshozatalban. Személyes érdeklődésem egyik fő csapásiránya a gyermekvédelmi szakellátás – miért különleges csoport a gyermekvédelmi gondoskodásban élő gyermek a gyermekjogok tekintetében, és mik azok a gyermekjogi sérelmek,  amik kifejezetten ezt a gyermekcsoportot érintik.”

D. Tóth Kriszta

UNICEF Nagykövet