Beszámoló a Fiatal Nagykövetek ENSZ központban tett látogatásáról Szász Anna Dorottya és Berényi Gergő gondolatai mentén

„Olyan világban szeretnék élni, ahol meghallgatnak minket. Olyan világban szeretnék élni, ahol számít a véleményünk.”

  1. február 20-án, reggel az UNICEF Fiatal Nagyköveteivel vonatra ültünk, hogy meglátogassuk a bécsi ENSZ-székházat. Izgatottan vágtunk neki az útnak, és jó volt újra találkozni egymással.

Amikor az ENSZ bécsi központjához érkeztünk, teljesen lenyűgözött minket az ott tapasztalható kulturális sokszínűség.  Az épület előtti parkban várakoztunk, amikor találkoztunk Magyarország ENSZ Ifjúsági Küldöttjeivel. Brimo Widad és Wettstein Annamária személyében két olyan Ifjúsági Küldöttet ismertünk meg, akik tiszteletreméltó elkötelezettséggel képviselik a magyar fiatalokat.

Az épületbe egy biztonsági ellenőrzést követően jutottunk be, ahol rögtön megpillantottuk a falon a 17 Fenntartható Fejlődési Célt ismertető színes piktogrammokat. Ezekről mindig az jut eszembe, hogy a világ mennyire sokszínű, azonban vannak olyan közös céljai az emberiségnek, amelyek nem függenek sem nemzetiségtől, sem anyagi helyzettől, sem vallástól.

Pozitív csalódásként ért, hogy a Fenntartható Fejlődési Célok ábrái nem csak nekünk, Fiatal Nagyköveteknek, voltak ismerősek, hanem az ENSZ-be látogató iskolás csoport tagjai is elégedetten nyugtázták, hogy ismerik ezeket.

 

A szigorú biztonsági ellenőrzés után újra összegyűlt a csapat, és csatlakozott hozzánk Vigh Katinka, az ENSZ Információs Központ Magyarországi Megbízottja. Katinka nagyon kedvesen fogadott, illetve kísért minket végig a látogatásunk során. Bármikor kérdezhettünk tőle az ENSZ munkájáról, illetve Magyarország képviseletéről. Egy rendkívül felkészült szakembert ismerhettünk meg a személyében, rövid ott tartózkodásunk alatt is rengeteget tanultam az ENSZ munkamódszereiről, valamint a diplomácia világának működéséről.

A 193 tagországot számoló ENSZ, a világ legnagyobb nemzetközi szervezete. Az 1945-ben alapított szervezet céljai a mai napig ugyanazok: fenntartani a békét és a biztonságot, fejleszteni a baráti kapcsolatokat az országok között és együttműködni a nemzetközi problémák megoldásában.

Az ENSZ különböző szakosított intézményeket hozott létre, melyek segítik a világszervezet céljainak megvalósítását. Ezek közé sorolható az UNICEF is, mint a gyermekek jólétével, jogainak érvényesítésével foglalkozó szerv.

Ezt követően átsétáltunk a főépületbe, ahová a székház ikonikus udvarán keresztül vezetett az utunk. Felemelő érzés volt látni az Egyesült Nemzetek Szervezetének összes tagországának zászlóját, ahol, aki megszámolta, pontosan 193 zászlót talált.

Egy kis keresés után megtaláltuk Magyarország zászlaját, a piros-fehér-zöld lobogót is. Mint a látogatás során megtudtuk, a nemzetközi szervezetek székhelyei diplomácia területnek minősülnek, így nem tartoznak egyetlen államhoz sem. Azonban bárki látogat ide, megtalálhatja az országa zászlaját, és úgy érezheti, hogy egy kicsit mégiscsak otthon van.

Amint bementünk a épületbe, egy konferenciaterembe kísértek minket, és elkezdődött a látogatásunk számomra talán legérdekesebb, legmeghatározóbb része. Martin Nesirky, a bécsi ENSZ Információs Szolgálat igazgatója előadást tartott a Fenntartható Fejlődési Célokról, valamint a jövőnket leginkább meghatározó kérdésekről.

Megtudtuk, hogy a Fenntartható Fejlődési Célokat 2015-ben az ENSZ összes tagországa egyhangúlag elfogadta. A 17 cél lehetővé teszi, hogy a fejlődésbe mindenkit bevonjunk, hiszen a bolygónk védelme mindannyiunk közös feladata.

A Fenntartható Fejlődési Célok mentén megoldásokat találhatunk olyan globális kihívásokra, mint a szegénység felszámolása, az emberi jogok biztosítása vagy a klímaváltozás mérséklése.

Ezután megkértek minket, Fiatal Nagyköveteket és Magyarország ENSZ Ifjúsági Küldötteit, hogy mutatkozzunk be, és mondjuk el, hogy mivel foglalkozunk, milyen témák foglalkoztatnak.

Itt a klímaváltozás, az oktatási esélyegyenlőség és a kortárs bántalmazás témaköre merült fel legtöbbször.

Az Ifjúsági Küldöttek beszámoltak munkájukról, amivel a magyar fiatalokhoz próbálják közelebb hozni az ENSZ világát. Az ENSZ Ifjúsági Küldötti Programja az 1980-as években jött létre azzal a céllal, hogy lehetőséget adjon a fiatal generációnak a saját érdekeinek képviseletére. A küldöttek részt vehetnek az ENSZ legfontosabb fórumain és egyeztetésein a hivatalos küldöttség tagjaként.

Különösen megtisztelőnek éreztem, hogy az ENSZ székházában meghallgattak minket, és párbeszéd alakulhatott ki köztünk és az ENSZ munkatársai között. Sajnos sokszor előfordul, hogy nem hallgatják meg a fiatalok véleményét, mielőtt döntenek az őket érintő kérdésekben.

Megerősítést kaptunk abban, hogy fontos az a munka, amit Fiatal Nagykövetként végzünk és érdemes ezt csinálni, hiszen igenis ezáltal építhetünk egy szebb, fenntarthatóbb és élhetőbb jövőt.

A beszélgetés után kaptunk még néhány, összefoglaló plakátot a Fenntartható Fejlődési Célokról és az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatáról, az anyanyelvünkön íródott változatban, ami szintén egy kedves gesztus volt az ENSZ munkatársai részéről.

Egy idegenvezetésen is részt vettünk az ENSZ központjában, megnéztük a konferenciatermeket, ahol a nemzetközi tárgyalások zajlanak, és körbejártuk az épületet, melynek folyosóin a szervezet különböző szakterületeinek munkájáról láthattunk kiállítást, többek között az űrkutatásról. Láttunk például egy igazi holdkövet, amit a NASA ajándékozott a bécsi ENSZ központnak.

Két Fiatal Nagykövet társunk Joób Klára Milla és Lehoczky Tamara interjút is adott a News and Media-nak a Summit of the Future konferenciához kapcsolódóan.

Az ENSZ központjában tett látogatás alatt sokat tanultunk, és igazán nagy élmény volt belelátni egy nemzetközi szervezet működésébe. Ez a nap még jobban megerősített célomban, miszerint egy napon az ENSZ-nél szeretnék majd dolgozni.

És ha nem is lép mindenki erre a pályára, akkor is jó volt megtapasztalni a szervezet légkörét. Szeretnénk ezúton is köszönetet mondani mindazoknak, akik által ez a program megvalósulhatott, különösen Martin Nesirkynek, Vigh Katinkának, Brimo Widadnak, Wettstein Annamáriának és Kovács-Gál Nórának, az UNICEF gyermekjogi munkatársának, aki elkísért minket az útra.

Szász Anna Dorottya és Berényi Gergely,
UNICEF Fiatal Nagykövetek

 

 

Segíts a kritikus helyzetben lévő gyerekeknek!

Havi rendszeres adományoddal életeket menthetsz.

Segítek