Copyright © 2025 UNICEF HUNGARY
A plumpy nut nevű készítmény egy csodaszer. Mogyorópaszta az alapja, de tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal és minden olyan összetevővel, amely kifejezetten a súlyosan alultáplált gyermekek terápiás kezeléséhez szükséges. Egyetlen csomag 500 kalóriát tartalmaz.
A gyerekek szívesen fogyasztják édeskés íze miatt. A nagyobbak és erősebbek saját maguk eszegethetik, míg a babáknak és a gyengébb gyerekeknek a szülő segíthet az adagolásban.
Készül a tejporból és vízből álló tejkészítmény, amelyet szintén terápiás jelleggel adnak a kisbabáknak abban az esetben, ha az édesanya saját gyengesége okán nem képes tejével táplálni gyermekét.
Segíts, hogy minél több nehéz sorsú gyermeket érhessünk el!
Az UNICEF 2019-ben több mint 2 millió szudáni gyermeknek és édesanyának szeretné megteremteni a minőségi táplálkozás feltételeit:
- mikro-tápanyagokban gazdag élelmiszer-készítményeket biztosít,
- alapvető egészségügyi szolgáltatásokat tesz hozzáférhetővé,
- csecsemő táplálással és higiéniás gyakorlatokkal kapcsolatos tanácsadást nyújt.
A felvilágosító és szűrőprogramoknak köszönhetően még több alultápláltságban szenvedő gyermek juthat időben segítséghez.
Dél-Szudánban az évek óta elhúzódó konfliktushelyzet miatt 4.5 millió ember kényszerült elhagyni otthonát, köztük 60% a gyermekek aránya.
Segítsd adományoddal Te is a munkánk!
A Világélelmezési Program, az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete, valamint az UNICEF számításai szerint az élelmiszer-biztonsági helyzet 2019 tavaszán tovább súlyosbodhat. Az előrejelzések alapján a májusban kezdődő aszályos időszak tetőpontján akár 7 millió dél-szudáni lakos élelmezése kerülhet veszélybe. Ez különösen kockázatos a várandós és szoptató nők kapcsán, hiszen általuk még magasabbra nőhet az 5 éven aluli súlyosan alultáplált gyermekek száma. Az UNICEF most is a helyszínen van és szakemberek segítségével azon dolgozik, hogy a legyengült gyermekeket mielőbb kezelésbe vegyék!
Munkánk folytatásához a Te segítségedre is szükség van!
Az UNICEF 13 egészségügyi központot tart fent a térségben. Munkatársaink mindent megtesznek annak érdekében, hogy minél több gyermek jusson időben segítséghez. Az azonnali beavatkozás nagyon fontos, hiszen ha időben érkezik a segítség, a gyermekek közel 90%-át megmenthetjük.
Angar egyike azon kisgyermekeknek, akiknek sikerült legyőzni a betegséget. Koraszülöttként élet-halál határán mozgott, amikor az UNICEF egészségügyi csapata találkozott vele és édesanyjával a falujukban. A kór megállapítása után a gyermek egy stabilizációs központba került, ahol terápiás ételeket kapott. A kisfiú egy hét elteltével már elég erős volt ahhoz, hogy édesanyja szoptathassa. „Az UNICEF segítsége nélkül elvesztettem volna őt”– mondta a hálás édesanya.
A legkisebb adomány is életeket menthet!
Szervezetünk tavaly több mint 176 000 súlyos alultápláltságban szenvedő dél-szudáni gyermek gyógyításáról gondoskodott:
- terápiás élelem
- biztonságos ivóvíz
- valamint a nélkülözhetetlen gyógyszerek hozzáférhetővé tételével.
Az Al Sabah Gyermekkórházban, Jubában többek között függőmérleggel mérik a gyermekek testsúlyát. Az alultápláltság mértékének megfelelően terápiás élelemmel, valamint gyógyszerekkel látják el a családokat.
Afra még mindig nagyon fél az orvosoktól, pedig már sokadjára jön vissza ugyanebbe az egészségügyi intézménybe. A kisfiú állapotának javulását felkarmérővel állapítják meg. Az F75-ös terápiás tejkészítménynek köszönhetően egyre gyarapszik a súlya, így a piros zónából már az eggyel jobb, sárgába lépett.
Helikopterrel érkezik a segítség
Az elmenekült dél-szudániak közül 1.5 millióan nehezen megközelíthető helyeken találtak menedéket, ezért számukra az életmentő segítséget helikopterrel juttatja el az UNICEF. 2018-ban ilyen akciók keretében 544 969 embert, köztük 111 642 öt év alatti gyermeket sikerült elérnünk.
Asszonyok pakolnak le egy UNICEF-es segélyszállítmányt a dél-szudáni Kaikuiny nevű faluban. Szervezetünk a nehezen megközelíthető helyekre légi úton juttatja el az életmentő készleteket.
Az UNICEF és a Világélelmezési Program közös élelmiszer-segélyszállítmánya érkezik Dél-Szudánba egy olyan területre, amelyet a fegyveres konfliktus miatt gépkocsival nem lehetne megközelíteni.
Dél-Szudánban nagy kincs a tiszta ivóvíz. Az UNICEF víztisztító tablettákat, vödröket, vízhordó kannákat tartalmazó egészségügyi csomagokat oszt a helybéli családoknak.
Az UNICEF által működtetett egészségügyi létesítmények dolgozói fokozott figyelmet fordítanak a fiatal édesanyák felvilágosítására és oktatására. Az anyatej elengedhetetlen a kisbaba növekedéséhez, amennyiben az anyuka elég erős és képes saját tejével táplálni gyermekért. Az anyatej a gyermek első védőoltása.
Az alultáplált gyermekek kezelése nem csak egészséges növekedésük és fejlődésük okán szükséges, hanem azért is, mert a legyengült szervezet számára a legkisebb fertőzés is végzetes lehet. A megelőzésben elsődleges szerepe van a higiéniás körülményeknek és a tiszta ivóvíz biztosításának, amelyek szervezetünk víztisztító tablettákkal és higiéniás eszközökkel ér el. Munkánk részét képezi a gyermekek és családok kézmosásra és megfelelő szanitációs gyakorlatokra való oktatása is.
Theresa
A kislány ikertestvérével együtt súlyos alultápláltságban szenved. A mérések szerint jó pár centivel elmarad a korának megfelelő magasságtól, így az elkövetkező időszakban fokozottan kell figyelni a táplálására.
Az ENSZ szervezetek számára prioritás, hogy ne csak rövid távú segítséget nyújtsanak a rászorulóknak, hanem a fenntarthatóság érdekében javítsák a családok önellátó képességét is.
Ebből a célból 800 000 gazdálkodó, halászó, állattartó családot láttak el zöldség és gyümölcs magvakkal, kézi termelőeszközökkel és halászati felszerelésekkel. A termelő felszerelések segítségével, optimális időjárási viszonyok mellett, egy család több mint hat hónapra elegendő gabonát tud megtermelni a jövőben.
A dél-szudáni gyerekek nem tudnak tovább várni!
„Az alultápláltság halálos kimenetelű is lehet. Ugyanakkor egyszerűen orvosolható” – fejette ki Jesca Wade Mury, az UNICEF dél-szudáni képviselője. Szervezetünk elkötelezett az iránt, hogy minden rászorulóhoz eljusson a segítség, ehhez azonban intenzívebb támogatásra van szükségünk.
Az UNICEF élelmezési programja jelenleg 88%-os finanszírozási hiánnyal működik. Ha az erőforrás nem biztosított, a gyerekek, akiket időben meg tudnánk gyógyítani, nem maradnak életben.