Oltási kampány a gyermekbénulás ellen Gázában

A gyermekbénulás kórokozóját (polio) észleltek a Khan Younis és Deir al-Balah környékén 2024 júliusában vett mintákban a Gázai övezetben. Azóta három gyermeknél jelentkezett akut petyhüdt bénulás (acute flaccid paralysis – AFP), amely a polio egyik gyakori tünete. További mintavételt követően a helyi Egészségügyi Minisztérium is megerősítette, hogy egy 11 hónapos kisbabánál – aki még nem kapta meg a védőoltást – diagnosztizálták a betegséget.

Az UNICEF partnereivel együttműködve 1,6 millió gyermekbénulás elleni védőoltást szállít a Gázai övezetbe, ami legalább 640.000 gyermek kétkörös immunizációjára elegendő.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) úgy ítéli meg, hogy nagy a kockázata a járvány terjedésének a Gázai övezeten belül, és a a szomszédos országokban is. Ennek legfőbb oka a közegészségügyi szolgáltatásokhoz, a biztonságos ivóvízhez és a megfelelő higiéniai körülményekhez való hozzáférés hiánya az övezetben. Emellett Libanon, Szíria és a régió más országainak lakossága is fokozottabban kitett a járványnak, jelenlegi életkörülményeik okán.

A gyermekbénulásos járvány terjedésének mérséklése érdekében a WHO és az UNICEF a helyi Egészségügyi Minisztériummal együttműködve 2024 szeptemberében megkezdte a gyermekbénulás elleni védőoltások beadását. A kampány során két adag szájon át beadandó 2-es típusú polio-vakcinát (nOPV2) kap meg több mint 640.000, tíz éven aluli gyermek.  A két adag oltást egymást követő két hónapban kell beadni a gyermekeknek.  A cél az, hogy a gázai gyermekek legalább 95%-a védőoltáshoz jusson. 

Az oltást 708 csapat végzi a helyi kórházakban és egészségügyi központokban a Gázai övezet minden egyes településén. Körülbelül 2.700 egészségügyi dolgozó segíti a kampány fordulóinak lebonyolítását. Emellett figyelemfelkeltő és megelőző célú oktatásokat is tartanak a lakosságnak a gyermekbénulás kockázatának csökkentéséről. 

A kampány első szakasza szeptember 1-3. között zajlott. Ez idő alatt az eredeti célkitűzést túlteljesítve több mint 189.000, 10 év alatti gyermeket értek el az egészségügyi dolgozók az övezet központi területén.  A második szakasz szeptember 5-én kezdődött Gáza déli részén, amely során már egy nap alatt 161.000 10 év alatti gyermek jutott hozzá a vakcinához. A beoltott gyermekek száma már meghaladja a 350.000-et, az adatok azonban naponta frissülnek. 

A Gázai övezetben az elmúlt 25 évben nem volt jelen a gyermekbénulás. A háborús helyzet megnövelte az oltással megelőzhető betegségek, például a kanyaró, valamint a hasmenés, az akut légúti fertőzések, a hepatitis A és a bőrbetegségek elterjedésének kockázatát a gyermekek körében. A 2023 októberében eszkalálódó konfliktus előtt a Gázai övezet lakosságának 99%a megkapta a szükséges védőoltásokat.

A gyermekbénulás újbóli megjelenése újabb fenyegetést jelent a Gázai övezetben és a szomszédos országokban élő gyermekek számára. A védőoltás a legbiztonságosabb és leghatékonyabb módja annak, hogy megállítsuk a gyermekbénulás terjedését és megvédjük a gyermekeket.  Az elmúlt három évben több mint 40 országban alkalmazták a gyermekek védelmére.

A WHO és az UNICEF arra szólítja fel a konfliktusban részt vevő valamennyi felet, hogy az oltási kampány minden fordulójában legalább hét napig tartsanak humanitárius tűzszünetet a Gázai övezetben folytatott harcokban. A harcok ilyen jellegű leállása létfontosságú ahhoz, hogy a gyermekek és a családok biztonságosan elérhessék az egészségügyi intézményeket, és a közösséget segítő munkatársak eljuthassanak azokhoz a gyermekekhez, akik nem tudnak bejutni az intézményekbe, hogy megkapják az oltásukat. 

A tűzszünet az egyetlen módja annak, hogy hosszú távon biztosítani tudjuk a közegészségügyi biztonságot a Gázai övezetben és a régióban.