Copyright © 2025 UNICEF HUNGARY
A biztonságos ivóvíz alapvető emberi jog és létszükséglet
A biztonságos ivóvíz nem csak alapvető emberi jog, amely mindenkit megillet, hanem létszükséglet is. Mégis jelenleg mintegy 2.1 milliárd ember nem fér hozzá a tiszta ivóvízhez szerte a világon, és legalább kétszer ennyien vannak azok, akik számára nem biztosított a megfelelő illemhely és a szanitáció. A tiszta víz hiánya és a nem megfelelő higiéniás körülmények miatt gyermekek millió vannak kitéve közvetlen életveszélynek. Közvetve és közvetlenül a világon naponta mintegy 800 gyermek halálát okozza az, hogy nem jutnak megfelelő mennyiségű és minőségű vízhez.

Bashir története Szíriából
Szíria lakossága 2011 óta szenved a háború viszontagságaitól. Az elmúlt 8 évben előfordult, hogy a vízellátást a szemben álló felek szándékosan akadályozták közel másfél hónapon át. A Damaszkusz mellett élő 12 éves Bashír családja 3-4 naponta mindösszesen 2 óra hosszára jut folyó vízhez. „Amikor apukám szól, hogy újra lesz víz, mindent a csaphoz készítünk: üvegeket, kancsókat, lábasokat. A víz megérkezése igazi örömünnep a számunkra!”

Charity története Dél-Szudánból
Charitynek minden nap nehéz döntést kell meghoznia: szennyezett vizet adjon gyermekeinek inni, vagy egyáltalán ne itassa meg őket. „Amikor arra gondolok, hogy piszkos vizet adok a gyermekeimnek, összeszorul a szívem.” Charitynek azonban nincs sok választása. A főváros, Juba külterületén él, ahol csak egyetlen kútból nyerhető tiszta ivóvíz, és abból is teljesen rendszertelenül. Az asszony gyermekei a tisztítatlan víz miatt gyakran betegek. Charity víz nélkül főzni sem tud, és gyermeki tisztán tartása is nehézkes. Dél-Szudánban a szárazság és a harcok miatt tönkrement kutak okán a lakosság csupán 10%-a fér hozzá tiszta vízhez.

Dima története Kelet-Ukrajnából
A konfliktus sújtotta területeken a vízgyűjtés sokszor életveszélyes vállalkozásnak bizonyul. 2014-ben a 10 éves Dima a család lakhelyéhez közel eső területen lévő fúrt kúthoz tartott, amikor egy tűzharc közepén találta magát. A fiút az eset súlyosan traumatizálta – öt év telt el s még mindig gyakran álmodik róla. Ha vízért megy, ma is ugyanazon a területen kell átbicikliznie, ahol folyamatosak az összecsapások.

Narima története Jemenből
Jemenben a vízellátás élet-halál kérdéssé vált, amikor 2015-ben elmérgesedett a fegyveres konfliktus az országban, és súlyos kolera járvány kezdte szedni áldozatait. Az UNICEF a családok megsegítésére 29 egészségügyi központot rehabilitált, víztartályokat állított fel, és gondoskodott a szennyvízelvezető rendszer megjavíttatásáról. A különbség a 7 éves Narimának is egyből feltűnt: „A falunk egészségügyi központja sokkal tisztább, és végre van vizünk!”
Az ivóvízellátó rendszerek működtetése és rehabilitálása sokszor életveszélyes feladat a fegyveres konfliktusok által érintett területeken. Kelet-Ukrajnában például, ahol 2014 óta folyamatosak az összecsapások, a Voda Donbassz Vízmű dolgozóit többször is érte már támadás. A társaság alkalmazottai közül 2018-ban öten vesztették életüket, amikor egy műszak végén buszukat bombatalálat érte. A területen, amelyen a vízmű 378 000 ember napi vízellátásáért felel, a szolgáltatás 89 alkalommal szünetelt a harcok miatt.
A háború által érintett területeken a vízgyűjtés sem veszélytelen. Szíriában a 2015-ös hőséghullám alatt három kisgyermek halt meg, mialatt családjaik számára vizet gyűjtöttek. A vízhordásra kényszerülő lánygyermekek fokozott veszélynek vannak kitéve: kimaradnak az oktatásból, lemaradnak a gyermekkorról és napi útjaik során saját testi épségüket veszélyeztetik szexuális erőszaknak is kitéve magukat, mert a vízhez vezető utakon gyakran fegyveres bandák állomásoznak.

Megérkezett a várva-várt kamion, amely feltölti vízzel azt a 120 víztárolót, amelyet nem sokkal korábban szintén az UNICEF állított helyre a szíriai Damaszkuszban. 2017 januárjában, kb. 5.5 millió ember, ebből 2.2 millió gyermek nem jutott ivóvízhez a harcok miatt.

Donata higiéniás tanácsadó Ugandában, aki személyesen ismerteti a vidéki közösségeknek, hogy miként tehetik biztonságossá a helyi vízforrásokat a víztisztító tabletta segítségével.

A 4 éves Athra az UNICEF által kialakított higiéniás blokkban tisztálkodik egy iraki menekülttáborban.

Gyerekek mosnak kezet az iskolaudvaron Essankro városában, Elefántcsontparton. Az UNICEF készletei között szappan, fertőtlenítőszer, vödör és egyéb tisztálkodási eszközök állnak rendelkezésre, amelyek segítségével a gyermekeket tanítanak a helyes higiéniás gyakorlatokra.

Az UNICEF kézmosó és ivóvízpontokat állít fel gyermekek és családjaik lakóhelye közelében, hogy a kiskorúaknak iskola és játék helyett ne a vízgyűjtés legyen a napi legfőbb feladatuk. A bangladesi menekülttáborban a kisfiú egy UNICEF által kihelyezett tartályból szerzi be a tiszta vizet, amely a monszun ideje alatt különösen nagy kincs.
Hogyan segít az UNICEF?
A háború sújtotta területeken az ivóvízellátás biztosítása és a szanitációs rendszer kiépítése vagy a meglévő javítása az egyik leggyakoribb feladat, mert a harcoló felek gyakran stratégiai fegyverként használják a vizet és az ahhoz tartozó infrastruktúrát. Az tiszta ivóvíz biztosítása kiemelten fontos, mert számtalan járulékos haszna is van: segít, hogy a gyerekek valóban gyerekek maradhassanak, ha a vízhordás nem vesz el idő a játéktól és a tanulástól. A gyakran 20 kilós kannák hosszú kilométereken át tartó cipelése nem pusztán nehéz fizikai munka, de komoly veszélyforrás is. A vadon állatai, az úton álló fegyveres banditák, illetve maguk a természeti körülmények mind kockázatot jelentenek a gyermekek épségére és egészségére. Tegyünk együtt azért, hogy minden gyermek számára megadasson a tiszta és biztonságos ivóvíz!
Az UNICEF 2018-ban 35 millió ember biztonságos ivóvízellátásáról gondoskodott.
A megfelelő higiénia és a tiszta víz biztosítása céljából az UNICEF
- tartálykocsis vízszállítást biztosít a konfliktusos övezetekben;
- vízellátó rendszereket rehabilitál a támadás alatt lévő településeken;
- víztisztító tablettákkal és berendezésekkel látja el a helyi közösségeket;
- gondoskodik az egészségügyi központok és mosdók helyreállításáról;
- támogatja a kutak fúrását;
- higiéniai csomagokat oszt és oktatási programokat tart;
- szükség szerint illemhelyeket és szennyvízelvezető rendszereket alakít ki.
Fuss Te is az UNICEF Csapattal az őszi sportrendezvényeken és segíts, hogy minél több gyereknek tudjunk biztonságos ivóvizet és minden emberhez méltó életkörülményeket biztosítani!