Háború elől menekülő gyermekek nehézségei; kihívások, amelyekkel meg kell küzdeniük a befogadó országban

A panelbeszélgetés résztvevőinek egyik közös tulajdonsága, hogy mindannyian szerepet vállaltak a magyarországi ukrán menekültellátásban, kapcsolódva a 2022 márciusában felállított UNICEF Regionális Ukrán Menekültprogram Magyarországi Irodája munkájához. A beszélgetés során kiderült, hogy az orosz-ukrán háború elől menekülő gyermekek és családjaik hogyan élik a mindennapjaikat Magyarországon, milyen szükségleteik és nehézségeik vannak. A panelbeszélgetés résztvevői különböző aspektusait látják a menekült gyermekek hazai életének, így képet kaphattunk a határátlépéstől az iskolai integrációig tartó folyamat egy-egy mozzanatáról.

Kíváncsiak voltunk arra is, hogy a hazai tizenéveseket mennyire foglalkoztatja a jelenleg is zajló háború, továbbá a hazánkban élő menekült gyermekek helyzete. Ezért egy fókuszcsoportos beszélgetés során a debreceni Fazekas Mihály Gimnázium diákjait kérdeztük arról hogyan érintette, illetve érinti őket a háborús helyzet, illetve kértük arra, hogy osszák meg velünk kérdéseiket a téma kapcsán. A diákok által megfogalmazott kérdéseket is feltettük a panelbeszélgetés résztvevőinek.

A beszélgetés résztvevői voltak:

• Kustos-Burány Krisztina győri Sün Balázs Óvoda, Gyógypedagógiai Hálózat SNI munkacsoportjának hálózatvezetője
  • Farkas Edit pedagógiai animator, mediátor záhonyi Gyermekbarát Tér
  • Pavlovszky Natasa budapesti Piarista Gimnázium ukrán programjának szakmai vezetője
  • Reményiné Csekeő Borbála pszichológus Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány szakmai vezetője

Moderált:

• dr. Tordai Edina gyermekvédelmi munkatárs, UNICEF Regionális Ukrán Menekültprogram Magyarországi Irodája
  • a debreceni Fazekas Mihály Gimnázium egyik diákja