Három Kis Dínó

Banglades

Az UNICEF több mint 190 országban dolgozik a gyermekek jogaiért, testi-lelki egészségükért, és hosszú távú humanitárius és fejlesztési programokat nyújt a fejlődő országokban élő gyermekeknek. A válságok sok helyen átfedésben vannak és néhol fel is erősítik egymást: a fegyveres összecsapások mellett a közelmúlt pusztító természeti katasztrófái, a fokozódó éghajlati kihívások, a tomboló járványok és az ezek nyomán kialakuló élelmiszerellátási gondok is veszélyeztetik a gyermekek életét. Az UNICEF munkatársai világszerte azon dolgoznak, hogy élelmiszerhez, ivóvízhez, orvosi ellátáshoz, menedékhez, valamint lelkisegélyhez juttassák a nélkülöző, traumatizált gyerekeket.

 

Nézzétek meg, hogyan segítettünk Zubairnak és társainak Bangladesben!

Banglades egy olyan dél-ázsiai ország, amelynek csupán két szomszédja van, India és Mianmar, az országhatárokat pedig 58 helyen keresztezi folyó. A térségben rendkívül szélsőséges az időjárás. Szinte minden évre esik egy-egy nagyobb katasztrófa: árvíz, trópusi vihar, ciklon vagy cunami. Bangladesben sok gyerek születik, így a népesség gyorsan nő, az emberek nagy része pedig igen szegény. A szomszédos Mianmarból az elmúlt években sok rohingya nemzetiségű családot űztek el, így az ő ellátásukról is Bangladesnek kell gondoskodnia.

Zubair a 8 éves kisfiú az ország dél-nyugati felében él családjával, egy olyan távoli vidéken, ahol a gyerekeknek sokszor nem jut egészségügyi ellátás és nem járhatnak iskolába. Az UNICEF ezeken a területeken azért dolgozik, hogy a gyerekek ne essenek áldozatul olyan betegségeknek, amelyek megelőzhetőek lennének. Ennek érdekében összefog a helyi szervezetekkel és a kormánnyal, hogy minél több gyereknek tudjon segíteni.

Munkatársaink segítenek az alultáplált gyerekeknek, akik nem jutnak elég élelemhez, egészségügyi tanácsokkal látják el az édesanyákat, és védőoltásokat adnak a gyerekeknek. Kiemelten fontos, hogy minden gyermek biztonságban jöhessen a világra, még akkor is, ha az édesanyának nincs lehetősége kórházba menni. A fiatal lányokat is felkészítik, hogy később, amikor a gyerekeikről kell majd gondoskodniuk, készen álljanak rá.

Oktatás – kulcs a jövőhöz

A nehéz körülmények között élő családok sokszor nem engedhetik meg maguknak, hogy a gyerekeket iskolába járassák. Pedig a tanulás nagyon fontos lenne. Alig van olyan család Bangladesben, ahol a kisgyerekek könyvet látnak otthon, óvodába is kevesen járnak. 4,5 millió olyan gyerek van az országban, aki tanul ugyan néhány évig, de az általános iskolát végül nem fejezi be. Az UNICEF számolni, írni és olvasni tanítja a kisebb gyerekeket. A nagyobbak a varrást sajátítják el, vagy szerelőműhelyben tanulhatnak. 

Védőoltások és az egészség védelme

Az UNICEF abban is segít, hogy a gyerekek védőoltást kapjanak a súlyos betegségek ellen. A kisgyerekeknek vitaminokra is szükségük van; Bangladesben A-vitaminhoz jutottak az UNICEF segítségével, amitől egészségesebbek lesznek és ellenálóbbak a betegségekkel szemben. 

Víz és higiénia

Az UNICEF tiszta vízhez juttatja az embereket mindenfelé az országban. A hegyvidéken és a folyók mentén, a városok szegénynegyedeiben, a tengerparti településeken. Különböző berendezésekkel tisztítja meg  a vizet, vagy tablettákkal fertőtleníti, hogy ihatóvá váljon és lehessen benne mosakodni. Bangladesben a legtöbb nő sok időt tölt azzal, hogy vizet hordjon a családnak. Ráadásul nem mindig találnak tiszta vizet a közelben. Az is fontos, hogy a gyerekek megtanuljanak helyesen kezet mosni. 

Rohingya menekültek védelmében

Bangladesnek a klímaváltozás okozta nehézségek és az egyre növekvő lakosságszám mellett egy külső nyomással is szembe kell néznie, méghozzá a rohingya menekültválsággal. 2017 óta közel 1 millió embert üldöztek el mianmari otthonukból, politikai okok miatt. A menekültek között több százezernyi a gyerek, akik családjaikkal együtt a határmenti Cox’s Bazaar és Kutupalong területén élnek, sokszor a legnehezebb körülmények között.

Ezekben a létesítményekben az UNICEF szinte mindenben támogatja a menekült családokat: terápiás élelmezéssel segíti a nem megfelelően fejlődő gyerekeket, víztisztító tablettákkal és higiéniás eszközökkel látja el a közösségeket, vízszolgáltató és csatornarendszerek építését szorgalmazza, oktatási és gyermekbarát központokat hoz létre, ahol az alapvető ismereteket tanulhatják meg a legkisebbek. A fiatal felnőtteknek szakképzés formájában ad lehetőséget arra, hogy szakmát szerezhessenek és ezáltal egy szebb jövőképet formálhatnak maguk és családjaik számára.