Három Kis Dínó

Mozambik

Az UNICEF több mint 190 országban dolgozik a gyermekek jogaiért, testi-lelki egészségükért, és hosszú távú humanitárius és fejlesztési programokat nyújt a fejlődő országokban élő gyermekeknek. A válságok sok helyen átfedésben vannak és néhol fel is erősítik egymást: a fegyveres összecsapások mellett a közelmúlt pusztító természeti katasztrófái, a fokozódó éghajlati kihívások, a tomboló járványok és az ezek nyomán kialakuló élelmiszerellátási gondok is veszélyeztetik a gyermekek életét. Az UNICEF munkatársai világszerte azon dolgoznak, hogy élelmiszerhez, ivóvízhez, orvosi ellátáshoz, menedékhez, valamint lelkisegélyhez juttassák a nélkülöző, traumatizált gyerekeket.

 

Nézzétek meg, hogyan segítettünk Olgának, Leonorának és társaiknak Mozambikban!

Mozambik egy olyan kelet-afrikai ország, ahol a gyerekek és családok életét nagyon sok minden nehezíti. Fegyveres konfliktus zajlik az országban, hosszan tartó aszályok és áradások sújtják az egyes vidékeket, alkalmanként pedig sáskajárás pusztítja el néhány területen a termést. Ezek az események a gyerekek fejlődésére is kihatnak, hiszen a szélsőséges időjárási körülmények miatt az emberek nem tudnak megfelelő mennyiségű és minőségű élelmiszert termelni. Mozambikban jelenleg a gyerekek közel fele nem jut elegendő ennivalóhoz.

Az elmúlt években ciklonok okoztak óriási pusztítást a már így is nehéz helyzetben lévő Mozambikban. Olga és Leonora a vihar elvonultával visszamentek lerombolt iskolájukhoz, hogy megnézzék, mi maradt az osztályukból. A termek romokban, tele sárral, a székek összetörtek, tanszerek és könyvek áztak el, és a tetőt is elvitte a szél. Egy-egy ciklont követően sokszáz gyerek marad ki hosszabb-rövidebb ideig az oktatásból a használhatatlan iskolák miatt. 1,5 millió gyerek élete fordul fel egyik napról a másikra ilyenkor, rengeteg veszteség éri őket.

Az UNICEF bármilyen természeti katasztrófa esetén egy speciális csapattal tud a helyszínen beavatkozni, akik arra szakosodtak, hogy vészhelyzetben azonnali segítséget nyújtsanak. A szükséges segélyszállítmányokat a központi raktárakból 24, 48 vagy 72 óra alatt képes a szervezet eljuttatni az érintett területekre. Még gyorsabb a segítség, ha az adott országban, mint ahogy Mozambikban is, van az UNICEF-nek helyi irodája. Ilyenkor az időjárási előrejelzések alapján fel tud készülni a természeti csapásra és megelőző intézkedéseket hozhat. Például segíti a családok és gyerekek elköltözését a veszélyeztetett területekről és előre feltölti a helyi raktárakat olyan dolgokkal, amelyekre valószínűleg szükség lesz, pl. sátrakkal, matracokkal, fertőtlenítőszerekkel, higiéniás eszközökkel, gyógyszerekkel, védőoltásokkal, élelemmel, vízzel és más, alapvető fontosságú termékekkel.

Az UNICEF több mint 4 évtizede van jelen Mozambikban. Csupán ebben az időszakban 24 áradás, 14 trópusi ciklon, 23 aszállyal sújtott év, 13 járvány és 1 földrengés volt az országban, 2021 óta pedig az egyre súlyosbodó fegyveres konfliktus okoz nehézségeket. Az UNICEF azonban nemcsak akkor segít, amikor már megtörtént a baj. Amikor például iskolát épít, arra is figyel, hogy lehetőség szerint „ciklon-biztos” legyen a tető, ellenálljon egy következő viharnak. Így történt ez Olga és Leonora iskolájának újjáépítésekor is. A ciklon utáni helyreállítási munkálatok során a gyerekek oktatása a rádión és televízión keresztül történik. Ehhez az UNICEF biztosít tananyagot.

Amikor áradás vagy szárazság pusztít egy-egy területen, az UNICEF munkatársai különösen odafigyelnek arra, hogy orvosi vizsgálatokkal megállapítsák, melyik gyermeket fenyegeti az alultápláltság. Az UNICEF abban is segít, hogy a fertőző betegségek ne terjedhessenek el. A vidéki területeken, ahol az embereknek csupán 60%-a jut tiszta és biztonságos ivóvízhez, és csak 12%-a él olyan helyen, ahol megfelelő a csatornázás és van illemhely, különösen fontos a higiéniás tudnivalók megismertetése a gyerekekkel.

Egészségügyi dolgozóink pedig a legújabb bicikli-adományoknak köszönhetően már két keréken is eljuthatnak azokhoz a családokhoz, akik vidéken laknak, és egyébként nem lenne lehetőségük orvoshoz menni.

A viharok jönnek és mennek, de az UNICEF marad, amíg van olyan gyerek, akinek szüksége van a segítségünkre.