Hogy vannak valójában a gyerekeink?

A hazai fiatalok lelkiállapotáról beszélgettünk különböző szakemberekkel és egy kamasszal – ők azok, akik napi szinten látják és tapasztalják a nehézségeket.

A beszélgetés vendégei voltak:

  • Borbáth Katalin PhD, pedagógiai szakpszichológus, közoktatási szakértő, az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar adjunktusa
  • Táler Orsolya pszichológus, Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány ügyvezetője
  • Galambos Anna UNICEF Fiatal Nagykövet
  • dr. Novák Krisztina jogvédelmi biztos, Integrált Jogvédelmi Szolgálat 

Moderált:

  • Szlankó Viola, az UNICEF Magyarország gyermekvédelmi igazgatója

 

Borbáth Katalin PhD

pedagógiai szakpszichológus, közoktatási szakértő, az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar adjunktusa

“20 éves gyakorlatom van iskola és óvodapszichológia területen, közép és általános iskolában, magán és állami gimiben is dolgoztam, emellett 10 évig vezettem pedagógus továbbképzéseket kooperatív pedagógiai módszerektől, az erőszakmentes kommunikáción át a tehetséges diákok speciális szocio-emocionális jellemzői és mentorálásuk mikéntjéig. PhD dolgozatomat a pedagógusnők mentális jól-létéről írtam, a pandémia idején a középiskolás diákok mentális egészség elemeit, az iskolai kötődés, jól-létét, megküzdés és motiváció összefüggéseit. Második éve vezetem az Országos Óvoda-iskolapszichológiai Módszertani Bázist, ahol havi rendszerességű térítésmentes, a legújabb módszertanokra és elméletekre koncentráló pszichológiai előadásokkal, esetmegbeszélési lehetőséggel és érdekképviselettel támogatjuk a mindennapok nehézségeiben heroikus küzdelmeket vívó gyakorló intézmény-pszichológusokat.”

Táler Orsolya

pszichológus, Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány ügyvezetője

A Kék Vonal idén 30 éve működteti az országosan, ingyenesen, éjjel-nappal elérhető lelkisegély vonalát gyerekek és 24 év alatti fiatalok számára. A lelkisegély vonal telefonon a 116 111-es számon érhető el, de online is kérhetnek segítséget a gyerekek, fiatalok a Kék Vonal honlapján keresztül (www.kek-vonal.hu). A segélyvonal évente megközelítőleg 20000 telefonos és online megkeresést fogad. Az utóbbi években meredeken emelkedik a testi-lelki egészséggel kapcsolatos megkeresések (félelmek, szorongások, önsértés, öngyilkossági gondolatok) száma.

 

Galambos Anna

UNICEF Fiatal Nagykövet

“Galambos Anna vagyok az UNICEF Magyarország Fiatal Nagykövete. Imádok emberekkel és gyerekekkel foglalkozni. A gimnázium után emberi jogi védőügyvédnek szeretnék tovább tanulni. Azért tartom különösen fontosnak, hogy a fiatalok mentális egészségéről minél több szó essen, mert mi vagyunk a jövő társadalma, így az ország jövője is a mi jóllétünkön múlik.”

 

 

 

dr. Novák Krisztina

jogvédelmi biztos, Integrált Jogvédelmi szolgálat 

2012-től vezetem a Szolgálatot, amelynek egyik központi feladata a gyermekek jogainak védelme. Vannak olyan gyerekek, akik valamilyen ok miatt – átmenetileg vagy tartósan – nem nevelkedhetnek szüleik, családjuk körében, és ezek a gyerekek különösen gyakran kerülnek olyan élethelyzetbe, amikor tanácsara, segítségre van szükségük. Gyermekjogi képviselőimmel karöltve elkötelezettek vagyunk aziránt is, hogy a gyermekvédelmi gondoskodásban részesülő gyermekek minden segítséget megkapjanak jogaik megismeréséhez és érvényesítéséhez. Kollégáimmal támogatjuk az óvodák, iskolák, kollégiumok, pedagógiai szakszolgálatoknál folyó gyermekvédelemmel kapcsolatos tevékenységet is. Jelenleg az NMHH-val közösen dolgozunk azon, hogy a digitális világ térnyerésével hogyan tudjuk a fiatalok védelmét megvalósítani az online térben. Bízom abban, hogy a szociális ellátórendszerben végzett munkánkkal nagyban hozzájárulunk ahhoz,hogy a felnövekvő generáció számára ne csak puszta szavak legyenek a gyermeki jogok, hanem azok megélhető valósággá váljanak.

Szlankó Viola

Az UNICEF Magyarország gyermekvédelmi igazgatója, pszichológus, gyermekjogi szakértő

“A munkám középpontjában négy fontos gyermekjogi terület áll – a gyermekjogok széles körű megismertetése, a gyerekek és fiatalok mentális egészségének védelme, a gyermekbántalmazás elleni küzdelem, és a gyermekek érdemi bevonása az őket érintő kérdésekbe. Az UNICEF Magyarországnál e négy terület mentén vezetem a gyermekjogi osztályt, ahol azért vagyok felelős, hogy a kapcsolódó projektek a lehető legmagasabb szakmai színvonalon valósuljanak meg, valamint azért, hogy a szervezet naprakész és hiteles gyermekjogi szervezetként képviselje a gyermekek ügyét – mind a szélesebb nyilvánosság előtt, mind pedig a politikai döntéshozatalban.”

 

Segíts a kritikus helyzetben lévő gyerekeknek!

Havi rendszeres adományoddal életeket menthetsz.

Segítek