Hogyan tudunk elég jó szülők lenni a kibertérben? Online zaklatás, szexuális kizsákmányolás, digitális függőség, hírek, álhírek, adatlopás, social média

Az online világ olyan, mint a közlekedés. Izgalmas, új utakra visz, ám megvannak a maga veszélyei. Segítsük a gyerekeket, fiatalokat, hogy megtanuljanak biztonságosan közlekedni az online térben is. Vegyük észre a jeleket, ha baj van.

A beszélgetés résztvevői voltak:

• Fribék Judit r. százados, Nemzeti Nyomozó Iroda, Kiberbűnözés Elleni Főosztály, Gyermekvédelmi Egység
  • dr. Csalár Dorina osztályvezető, Internet Hotline Osztály, Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság
  • Tari Annamária klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta, pszichoanalitikus
  • Cseperkáló Csenge UNICEF Fiatal Nagykövet
  • Mészégető Marcsi a Telekom kommunikációs szakértője, a Hello Szülő platform tartalmi főszerkesztője

Moderált:

• Tatár Csilla szerkesztő-műsorvezető, producer

Fribék Judit

r. százados, Készenléti Rendőrség, Nemzeti Nyomozó Iroda, Kiberbűnözés Elleni Főosztály, Nyomozó Osztály, Gyermekvédelmi Alosztály kiemelt főnyomozója

“Különböző területeken dolgoztam már a rendőrségen, de az elmúlt hat évben, a gyermekek szexuális kizsákmányolása elleni küzdelemben találtam meg igazán a helyemet. Fontosnak tartom, hogy beszéljünk az ilyen jellegű bűncselekményekről és felhívjuk a szülők, valamint a  gyermekek figyelmét az online térrel kapcsolatos hamis biztonságérzetre, mely óvatlanná és így esetlegesen potenciális áldozatokká teszi őket. Fektessünk hangsúlyt a prevencióra, hogy a gyermekek biztonságban legyenek a virtuális világban is!”

Mottó: Save kids, save lives!

dr. Csalár Dorina

osztályvezető, Internet Hotline Osztály, Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság által 2011 óta fenntartott Internet Hotline (IH) vezetője, gyermekjogi szakjogász. Rendszeresen tart előadásokat szakembereknek és egyetemi hallgatóknak az IH tájékoztató és segítségnyújtó szolgálat tevékenységéről és a gyermekek online szexuális kizsákmányolásáról, pedagógusoknak, szülőknek és gyermekeknek a biztonságos internethasználatról. Az IH-nál végzett munkája során napi szinten találkozik gyermekkel szembeni szexuális visszaélésről készült tartalmakkal, továbbá olyan, a gyermekeket érintő online jelenségekkel, mint az online zaklatás, a szexting és a kiskorúak online behálózása. A gyermekek védelme érdekében, valamint a jogsértő és káros tartalmak eltávolítása, vizsgálata céljából az IH szorosan együttműködik a Nemzeti Nyomozó Irodával és a legnagyobb közösségimédia-platformokkal, valamint a gyermekek online szexuális kizsákmányolása ellen küzdő nemzetközi szövetséggel, az INHOPE-pal.

Tari Annamária

klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta, pszichoanalitikus

Több éve rendszeresen foglalkozik a fogyasztói társadalom hatásaival, a média és az emberi tényezők összefüggéseivel, a társadalmi változások egyénekre ható vonásaival. Az információtechnológia fejlődésével együtt járó lélektani jellemzők, generációs különbségek és az online élet személyiségre ható változásai a fő kutatási területe. 2010-ben megjelent könyve az Y generációt helyezi a középpontba. 2011-ben írta meg a Z generáció című kötetét, mely az Információs Korban élő kiskamaszok/kamaszok magatartásváltozásaival és a felnőtt társadalom működésével foglalkozik.

Cseperkáló Csenge

UNICEF Fiatal Nagykövet

“Cseperkáló Csenge vagyok már 4 éve erősítem a Fiatal Nagyköveti csapatot. Az online bántalmazás témájával a múltban is foglalkoztam már és nagyon fontosnak tartom, hogy erről beszéljünk, mert ez behálózza a mindennapjainkat.”

Mészégető Marcsi

Tatár Csilla