Híreink

12 pont minden gyerekért!

2025. március 14. 11:15

1. Egyenlő esélyeket minden gyereknek!

A szegénységben élő gyerekek gyakran olyan hátrányokkal indulnak az életben, amelyeket nem, vagy csak nehezen tudnak ellensúlyozni. Az egészégügyi ellátás nehezebben elérhető számukra, de kevesebb lehetőségük van a minőségi oktatásra, vagy személyes érdeklődésük alapján szakkörökre, de szabadidős- vagy kulturális programokra is. Mindennek következtében kevesebb az esélyük a kitörésre. Biztosítani kell, hogy minden gyermek méltó körülmények között nőjön fel és fejlődhessen!

2. Minőségi és korszerű oktatást, valamint megfelelő támogatást a speciális nevelési igényű és fogyatékkal élő gyerekeknek!

Minden gyereknek joga van a minőségi oktatáshoz, így az nem lehet kiváltság.  Az oktatási rendszer senkit sem hagyhat magára! Az oktatás kulcsfontosságú az esélyegyenlőség, a gazdasági fejlődés és a társadalmi mobilitás szempontjából. Nemcsak egyéni fejlődést biztosít, hanem erősíti a közösségeket is. Minden gyereknek (így pl. a sajátos nevelésű igényű gyerekeknek is) meg kell kapnia a számára megfelelő fejlesztést és támogatást is, hogy a képességeit teljes mértékben kibontakoztathassa!

3. Korszerű egészségügyi ellátást és jól működő prevenciós programokat minden gyereknek!

Az egészség kulcsfontosságú a teljes élethez, mivel meghatározza a gyerekek fizikai és pszichés jóllétét, tanulási képességét, későbbi munkavégzését és társadalmi részvételét. Olyan korszerű egészségügyi szolgáltatásokra és megelőző programokra van szükség (pl. egészéges étkezésre nevelés, fogászati prevenciós programok, látás- és hallásszűrés, dohányzás-, alkohol- és drogprevenciós programok, stb.), amelyek minden gyermek számára egyaránt elérhetőek!

4. Átfogó támogatást minden gyermek mentális egészségéért!

Szerte a világon egyre több gyerek küzd szorongással és depresszióval, miközben az ellátórendszer túlterhelt, ezért nem tudja időben ellátni őket. Kulcsfontosságú, hogy a pszichés problémákat még egy esetleges betegség kialakulása előtt felismerjék és a segítség minden gyerek számára könnyen elérhető legyen.

5. Biztonságot és védelmet az erőszak minden formájától!

A fizikai, lelki és online bántalmazás súlyos és hosszútávú következményekkel járhat. Ahhoz, hogy minden gyermek biztonságban nőhessen fel, meg kell előzni a bántalmazást, és hatékony védelemre, valamint megfelelő támogatásra van szükség! A védelem részeként fontos a gyermekvédelmi jelzőrendszer megerősítése, az iskolai zaklatásellenes programok bevezetése, a pedagógusok és szülők képzése, valamint a biztonságos online tér kialakítása digitális oktatással vagy megfelelő szűrőprogramokkal. A támogatás magában foglalhatja az iskolapszichológusi hálózat bővítését, könnyen elérhető segélyvonalakat és olyan közösségi kezdeményezéseket, amelyek erősítik a gyerekek önbizalmát és érzelmi ellenálló képességét.

6. Digitális biztonságot minden gyereknek!

Az internet és a digitális eszközök manapság már megkerülhetetlenek, de amellett, hogy lényegesen megkönnyíthetik a mindennapjainkat, veszélyeket is rejtenek. Oktatásra és hatékony védelemre van szükség (pl. a szülői felügyeleti beállítások használata, az iskolai médiatudatossági programok bevezetése) hogy a gyerekek tudatosan és biztonságosan élvezhessék az online világ nyújtotta előnyöket.

7. A gyerekeket be kell vonni a róluk szóló döntésekbe!

A gyerekek véleménye nagyon fontos és joguk van beleszólni a saját jövőjüket érintő kérdésekbe. Az ő tapasztalataik, gondolataik és szempontjaik nélkül nem születhetnek valóban hatékony döntések!

8. Több erőforrást az állami gondoskodásban élő gyerekeknek!

Az állami gondoskodásban élő gyerekeknek különösen nagy szüksége van a támogatásra, ami segíti őket az önálló életre való felkészülésben. Gyakran súlyos traumákat éltek át, amelyek hosszú távon befolyásolhatják érzelmi, társas és kognitív fejlődésüket. Kiemelten fontos, hogy megfelelő segítséget kapjanak, ami magában foglalja a felkészült szakemberek folyamatos jelenlétét (családszerű ellátást nevelőszülőkkel), stabil és kiszámítható környezetet, hosszú távú gondoskodást, valamint olyan programokat, amelyek segítik őket a biztonságérzet és az önbizalom visszaszerzésében. Mindez csak megfelelő erőforrások biztosításával valósulhat meg.

9. Élhető, fenntartható jövőt minden gyereknek!

A klímaválság nemcsak a jövő, hanem már a jelen. A jövő generációinak védelme érdekében felelős környezetvédelmi politikákra, fenntartható megoldásokra és a fiatalok komolyabb bevonására van szükség!

10. Minden gyermek ismerje meg a jogait, amelyek garantálják a biztonságát!

A gyerekeknek tudniuk kell, hogy milyen jogok védik őket és kihez fordulhatnak, ha segítségre van szükségük. A jogtudatosság erősítése kulcsfontosságú ahhoz, hogy a gyerekek képesek legyenek kiállni magukért és másokért.

11. Minőségi szabadidős programokat és kultúrát minden gyereknek!

A játék, sport és kulturális élmények a gyerekek fejlődésének alapvető elemei. Ingyenesen elérhető, minőségi programokra van szükség, amelyekben függetlenül a szociális helyzetétől minden gyerek részt vehet.

12. Meg kell erősíteni a családokat és közösségeket!

Az erős család és közösség biztonságot, támogatást és stabil alapokat nyújt a gyermekek számára, amelyek elengedhetetlenek a fejlődésükhöz. Egy szeretetteljes családi közeg és egy összetartó közösség nemcsak érzelmi támaszt ad, hanem segít a gyerekeknek eligazodni a világban, megbirkózni a kihívásokkal és kibontakoztatni a bennük rejlő lehetőségeket. Fontos, hogy ne csak a közvetlen családunkra figyeljünk, hanem a tágabb környezetünkben élő gyerekekre is, hiszen mindannyiunk felelőssége, hogy a következő generációk számára biztonságos és inspiráló közeget teremtsünk, nemcsak egyéni, hanem társadalmi szinten is.

szerző:

Szlankó Viola

gyermekvédelmi igazgató

UNICEF Magyarország

 

Segíts a kritikus helyzetben lévő gyerekeknek!

Havi rendszeres adományoddal életeket menthetsz.

Segítek