Híreink

A földrengés után az alultápláltság veszélyezteti a nepáli gyerekeket

2015. május 28. 13:42

A 14 leginkább érintett körzetben mintegy 15 000 gyermeknek van szüksége terápiás élelmiszerekre  a súlyos, akut alultápláltság kezeléséhez. Ezen kívül nagyjából 55 000 gyermeknél tapasztalható a mérsékelt alultápláltság, akiknek kiegészítő élelmiszerekre és kezelésre van szükségük, hogy helyreálljon a normális növekedésük és fejlődésük.

„A földrengés előtt egész Nepálban a gyermekek több mint egytizede már akut alultápláltságban szenvedett, miközben közel egynegyedük növekedése leállt a krónikus alultápláltság következtében” – mondja Tomoo Hozumi, az UNICEF nepáli képviselője. „Most komolyan aggódunk amiatt, hogy a helyzet a katasztrófát követően súlyosbodhat, és elsöpörheti azokat az előrelépéseket, amelyeket ez az ország az elmúlt években véghezvitt a táplálkozás terén.”

„Kétszeres sebességgel dolgozunk partnereinkkel együtt, hogy sürgősen élelmiszereket és ellátást biztosítsunk annak érdekében, hogy megóvjuk ezeknek a gyerekeknek az életét, és megerősítsük a betegségekkel szembeni ellenálló képességüket, különösen, ami a víz útján terjedő betegségeket illeti, tekintettel a közelgő monszunidőszakra.”

Az UNICEF országos és nemzetközi partnereivel, illetve a kormánnyal együtt dolgozik azon, hogy átfogó élelmezési támogatást nyújtson, amely az alábbiakat tartalmazza:

  • Az anyatejjel való táplálás védelme és népszerűsítése két év alatti gyermekeknél – és a cumisüvegből való táplálás visszaszorítása.
  • Alapvető mikrotápanyagokat tartalmazó kiegészítők biztosítása több mint 120 000 gyermek számára, és tanácsadás az anyáknak és apáknak arról, hogyan táplálják kisgyermekeiket a család ételeivel.
  • A közösségi szűrések támogatása, hogy azonosítani lehessen a súlyos, akut alultápláltságban szenvedő gyermekeket az érintett körzetekben.
  • Speciális, azonnal használható terápiás élelmiszerek eljuttatása a közösségekbe 3000 gyermek kezeléséhez, akik súlyos, akut alultápláltságban szenvednek.
  • A Radio Nepallal és 111 helyi és magánrádióval együttműködve életmentő információk eljuttatása 380 000 családhoz a kismamák és a gyermekek táplálkozásáról.
  • Egyhetes kampány indítása június közepén a monszunesők előtt, melynek során hat alapvető élelmezési beavatkozásra kerülhet sor – beleértve az A-vitamin kiegészítőket és a bélférgek elleni megelőzést – több mint 350 000 gyermek számára.

A földrengések által sújtott közel kéttucat körzetben 1,7 millió gyermek szorul továbbra is azonnali humanitárius segítségre, miközben egyre nő a hosszú távú fizikai és lelki sérülések kockázata.

„Már most is a krónikus állapotok terjedését láthatjuk – például a városokban és falvakban a törmelékekből származó por által a gyermekekben kiváltott légzőszervi fertőzések formájában” – állítja Tomoo Hozumi.

„Ezen kívül sok gyermeknek kell majd hosszú távú fogyatékossággal együtt élnie a földrengés során elszenvedett sérülések miatt, nem beszélve a szorongás problémájáról.”

Az elmúlt hónap során az UNICEF jelentős segítségnyújtást valósított meg a sürgős beavatkozást igénylő gyermekek érdekében, melynek során többek között:

  • tiszta vizet biztosítottak több mint 305 109 ember számára, illetve megfelelő higiéniai és kézmosási feltételeket több mint 45 201 embernek
  • az otthonaikat elhagyni kényszerülő közösségekben 10 000 gyermeknek biztosítottak Gyermekbarát Helyszíneket
  • Csaknem 9000 gyermeknek és több mint 2000 szülőnek nyújtottak Pszichoszociális Elsősegélyt
  • Több mint 3000 6-59 hónapos gyermeket oltottak be kanyaró és rózsahimlő ellen a leginkább érintett körzetekben egy folyamatban lévő kampány részeként.

„Sok mindent tettünk már, de még sokkal több feladatot kell sürgősen elvégeznünk” – mondja Mr. Hozumi. „Az újraépítés útja hosszú és göröngyös lehet Nepál számára, de az UNICEF ott lesz, bármeddig is tart hozzásegíteni a nepáli gyermekeket, hogy visszakapják a jobb és fényesebb jövőt.”

„Szükségünk van minden lehetséges támogatásra, mivel a ma biztosított segítségnek hosszú távú következményei lesznek, amelyek hatással lesznek a jövő generációira.”