Copyright © 2025 UNICEF HUNGARY
A gyermekek világszerte szenvednek ólommérgezésben, amely eddig nem látott mértékben van jelen
2021. július 16. 14:03
Az ólom egy súlyosan mérgező elem, ami a globális halálozások tekintetében az esetek 1,5%-át okozza évente, majdnem annyi ember életét elvéve, mint a HIV vagy az AIDS betegségek, és több halálesetet okozva, mint a malária.
A gyermekek egyharmada szenved ólommérgezésben, mintegy 800 millió gyermek világszerte.
Az ólom károsítja a fejlődésben lévő agyat, emiatt csökkenhet a gyermekek felfogóképessége, viselkedési zavarokkal és tanulási problémákkal küzdhetnek, ami miatt a későbbiekben csökkenhetnek lehetőségeik felnőttkorukban.
A globális méreteket öltött ólommérgezés problémája nemrégiben került a felszínre. Számos információ található az ólommérgezésről és a gyermekekre gyakorolt hatásairól egy újonnan megjelent jelentésben.
1. Az ólom mindenhol ott van
Az ólom megtalálható olyan fogyasztói termékekben, mint a csővezeték, festék, konzervek, fűszerek, kozmetikai termékek vagy hagyományos gyógyszerek. Emellett a levegőben, a vízben, ételben, játékokban vagy abban a homokban is fellelhető, ahol a gyermekek játszanak. Az ólmot különböző iparágak bányászat és akkumulátorok újrahasznosítása során is használják.
A még meg nem született gyermekek is ki lehetnek téve az ólommérgezés veszélyének, ha az édesanyjukat is érinti, ami rendkívül ártalmas a csecsemők fejlődésében.
2. Az ólomszennyezettség nehezen észlelhető
Az egyik kihívás a gyermekeket is érintő ólomszennyezettség észlelésében az, hogy rendkívül nehéz beazonosítani.
Kismértékű mérgezés esetében általában nincsenek tünetek vagy olyan fizikai jelek, amiket egy orvos észrevehetne.
Az enyhe vagy súlyos mértékű mérgezéskor a gyermekek különböző általános tünetekről panaszkodhatnak, mint fejfájás, kialvatlanság, hasi fájdalmak, figyelemzavar vagy étvágytalanság.
A mérgezés következtében nyugtalanság, csökkent aktivitás és álmosság tünetei jelenhetnek meg, ami számos esetben hányáshoz, rosszulléthez vagy akár kómába eséshez vezethet.
3. A gyermekeket nagyobb mértékben érinti a probléma
A lehetséges negatív hatások jóval súlyosabbak a gyermekekre nézve, mint a felnőttek esetében.
A gyermekek agyának fejlődése a gyermekkor korai éveiben a legjelentősebb és a legnagyobb mértékű, hiszen minden másodpercben több ezer idegsejt végzi működését és kapcsolódik össze. Az ólommérgezés jelentősen akadályozza ezt a komplex folyamatot az agyban.
A csecsemők és kisgyermekek szervezetébe körülbelül 4-5-ször több ólom kerül, mint a felnőttekébe.
Az ólomtartalmú föld, homok lenyelése is nagy kockázatot jelent, hiszen a gyermekek kint játszanak és a földhöz is közel vannak, főképp, amikor járni vagy kúszni tanulnak.
4. Az ólomszennyezés növekedésének következményei
Az ólomszennyezés hatására a gyermekeknek kihívást jelenthet a tanulás, a különböző feladatok elvégzése, impulzív személyiségzavar vagy akár fokozott agresszió alakulhat ki. Ezen állapotok a legtöbbször visszafordíthatatlanok, továbbá számos tanulmány szerint felnőttkorban növelhetik a tanulási és viselkedési problémák, az erőszak és bűnözés kialakulásának lehetőségét.
Mindezek átfogó hatással vannak az országok gazdasági növekedésére, a jólétre és a biztonságra is. Egy széleskörű amerikai költség-haszon kutatás szerint minden dollár, amit a veszélyes ólom alkalmazásának szabályozására költöttek, 3,10 dollár hasznot hozott.
5. A legkisebb is számít
Az ólom egy erős neurotoxin, ami még kismértékű mérgezés esetében is összeköthető az IQ csökkenésével, a figyelem visszaesésével és az erőszakos vagy bűnöző életmód kialakulásával a későbbiekben. Az 5 év alatti gyermekekre különösen ártalmas, hiszen akár életre szóló neurológiai, kognitív és fizikai károsodást eredményezhet és akár halálhoz is vezethet az ólommérgezés.
Az idősebb gyerekek és felnőttek is szenvedhetnek a hosszantartó ólomszennyezettség következményeitől, beleértve a szív- és érrendszeri betegségek általi halált és a máj károsodását. Az ólomszennyezés hatása a felnőttekre olyannyira számottevő, hogy évente több, mint 900.000 esetben okoz korai halálozást.
6. A szegényebb gyermekek nagyobb veszélyben vannak
Leggyakrabban a szegényebb körülmények között élő gyermekeket érinti az ólommérgezés. Ez azért van, mert olyan területeken élnek, ahol a mérgezés kockázata magasabb. Például veszélyes hulladéktelepek közelében, ahol nem szabályszerűen hasznosítják újra vagy olvasztják be az ólomsav akkumulátorokat, vagy olyan házakban, ahol még mindig ólomtartalmú festék vagy csővezeték található. Ezek a gyerekek egyébként is nehezen jutnak egészségügyi ellátáshoz a lakóhelyük közelében, aminek megléte egyébként segíthetné a probléma felügyelését, kezelését és a szennyezés megelőzését.
A legtöbb gyermek, akikre az ólomszennyezettség kihatással van Afrikában és Ázsiában él, de ezenkívül Közép- és Dél-Amerikában, valamint Kelet-Európában is fennáll a probléma.
Az ólmozott benzin használatának megszüntetése óta és az ólmozott festék fokozatos forgalomból való kivonása után a vérben található ólomszint drasztikusan csökkent a magas jövedelmű országokban. Ám ezek az értékek a kis-és közép jövedelmű országok gyermek és felnőtt lakosainál továbbra is veszélyesen magasak.
7. A megelőzés a legjobb megoldás
Sajnos az ólomszennyezés esetében semmilyen mértékben sem beszélhetünk biztonságos szintről, valamint az ólommérgezést nehéz gyógyítani. Amint az ólom hosszabb ideje a szervezetbe jutott, nehéz eltávolítani, hiszen gyakran a csontokban és fogakban található. Ekkor már az idegrendszer fejlődése nagy mértékben károsult.
A gyermekkori ólommérgezés veszélyének kezeléséhez sürgősen nemzetközi intézkedésre van szükség.
Az ólommérgezés lehetséges negatív hatásai visszafordíthatatlan károkat okozhatnak a gyermekek szervezetében. Az ólomszennyezés okozta károk megállításának egyetlen hatásos módja a megelőzés, és ezért most kell tennünk.
A Pure Earth, Clarios Foundation és az UNICEF elindította programját 2020 októberében, amely az ólomszennyezés veszélyének kitett gyermekek védelmét helyezi előtérbe, (Protecting Every Child’s Potential, PECP) továbbá azt, hogy a globális szintű probléma megoldásához közreműködésre, az érintettek összefogására, továbbá a helyi állapotok és életkörülmények figyelembevételére van szükség.
A PECP önkormányzatokkal és nemzeti kormányokkal, cégekkel, az ENSZ-szel és a civil társadalommal is együttműködik, hogy csökkentse az ólommérgezést. Az UNICEF emellett a Global Alliance to Eliminate Lead Paint tagjaként egyik fő szószóló az ólomszennyezés csökkentése érdekében. A szövetség elősegíti az ólomtartalmú festékek forgalomból való kivonását azzal, hogy az ezzel kapcsolatos törvényeket adaptálja.
Segíts a kritikus helyzetben lévő gyerekeknek!
Havi rendszeres adományoddal életeket menthetsz.
Copyright © 2025 UNICEF HUNGARY