Híreink

A mianmari gyerekek kettős katasztrófája

2015. augusztus 12. 13:26

A mianmari kormány szerint eddig 36-an vesztették életüket, és országszerte több mint 200 000 ember szorul életmentő segítségre. Mianmar tizennégy államából, illetve körzetéből tizenkettőben voltak nagyobb esőzések. A kormány bejelentése szerint négy régióban – Chin és Rakhine állam, valamint Magwe és Sagaing körzet – vannak katasztrófasújtott övezetek. A leginkább érintett területek – köztünk Rakhine állam – károsultjainak számáról korlátozott információ áll rendelkezésre, mert az értékelést végző csoportnak nem sikerült eljutnia a katasztrófasújtott közigazgatási területekre az árvizek, útzárak és földcsuszamlások miatt.

„Az árvíz a legkiszolgáltatottabb gyerekeket és családokat sújtja, köztük a Rakhine állambeli táborokban élőket is” – mondta az UNICEF mianmari helyettes képviselője, Shalini Bahuguna. „Az azonnali károkon túl a helyi családok megélhetésére nézve hosszabb távú következménye is lesz az árvizeknek.”

Mianmar kormánya vezető szerepet vállal a megoldás keresésében, az UNICEF pedig más ENSZ-szervezetekkel karöltve szorosan együttműködik a mianmari hatóságokkal, hogy támogatást nyújtson és felmérje a gyermekek azonnali szükségleteinek mértékét. A szervezet értékelést végző csoportokat küldött azokra a katasztrófasújtott területekre, ahova jelenleg be lehet jutni, hogy megállapítsák a gyermekek és családok elsődleges szükségleteit víz, higiénia, egészségügyi ellátás és élelmezés tekintetében.

„Az UNICEF víztisztító tabletták és higiéniai csomagok szétosztásával segít” – mondta Bahuguna. „A kormánnyal együtt arra törekszünk, hogy a sürgős üzenetek eljussanak a helyi közösségekhez rádión keresztül, így például az is, hogy hogyan előzzék meg a víz által terjedő betegségeket.”

Mianmarban jellemzőek az olyan természeti katasztrófák, mint az árvizek, a ciklonok és a földrengések. A további erőforrások megléte nélkülözhetetlen a katasztrófára való lehető legjobb felkészülés, valamint a közösség megküzdési képességeinek megerősítése érdekében. A leginkább károsult területek Mianmar legszegényebb államaiban találhatók. Mianmar pedig maga is egy olyan ország, ahol az emberek közel 70%-a a napi 2 dolláros szegénységi küszöböt megközelítve él, és a gyerekek a teljes lakosság 34%-át teszik ki.

Rakhine állam 140 000 táborokba költöztetett gyermeke és családja különösen kiszolgáltatott helyzetben van. A biztonságos szállásokat, illemhelyeket, fürdési alkalmatosságokat, oktatási helyszíneket és más, táboron belüli létesítményeket csak ideiglenes használatra tervezték, ráadásul a heves esőzések és szelek miatt ezek a helyek folyamatos veszélynek vannak kitéve.

Ez év elején az UNICEF 24,9 millió dollárt kért a Rakhine államban zajló erőszakos cselekmények és konfliktusok által sújtott területeken élő gyermekek megsegítésére. A szervezet 5,6 millió dollárt kapott, 19,3 millió dollárral kevesebbet, és mindez még azelőtt volt, hogy az árvízkárosult családok szükségleteit beleszámolták volna a költségekbe.

„Az árvizek utóhatása még sürgősebbé teszi a megfelelő pénzügyi támogatást, különösen a földönfutóvá vált, kiszolgáltatott családok számára” – mondta Bahuguna. „A legszegényebb gyerekeknek és családoknak lesz a legrosszabb; muszáj erősítenünk a megküzdési képességeiket, hogy megbirkózzanak a mostanihoz hasonló krízishelyzetekkel.”