2000 óta az AIDS okozta kamaszkori elhalálozások megháromszorozódtak

2015. december 01. 12:33

Az AIDS a vezető halálok az afrikai kamaszok körében, világszerte pedig a második helyen áll a kamaszkori elhalálozások okai között. A HIV-fertőzött lakosság körében a kamaszok csoportja az egyetlen, ahol a halálozások száma nem csökken.

Afrika szubszaharai térségében, ahol a legnagyobb a betegség előfordulása, a lányok jóval nagyobb mértékben fertőződnek meg, 10 új fertőzésből 7-ért felelősek a 15-19 évesek körében.

Azonban, a régióban élő kamaszok ezen korcsoportjában 10-ből alig több, mint egy esik át HIV-teszten.

„Létfontosságú, hogy a HIV-pozitív fiatalok kezeléshez, ellátáshoz és támogatáshoz is hozzájussanak” – közölte Craig McClure, az UNICEF globális HIV/AIDS programjának vezetője a mai johannesburgi Kritikus Gondolkodás Fórumon (Critical Thinking Forum). „Ugyanakkor a HIV-mentes emberek számára biztosítani kell azon tudáshoz és eszközökhöz való hozzáférést, amelyek segítségével mentesek is maradhatnak.”

Az UNICEF gyermekekről, kamaszokról és az AIDS-ről szóló statisztikai frissítésében szereplő adatok szerint a két hónapnál fiatalabb gyermekek kevesebb, mint fele esik át HIV-teszten. A 2,6 millió 15 év alatti, HIV-fertőzött gyermek közül mindössze minden harmadik kap kezelést.

Az új adatok kimutatták, hogy a legtöbb, AIDS-cel összefüggésbe hozható betegségben elhunyt kamasz már gyermekkorában elkapta a HIV-et, 10-15 évvel ezelőtt, amikor kevesebb állapotos nő és HIV-fertőzött édesanya kapott antiretrovirális szereket, hogy megakadályozzák az anyáról lányára való HIV-vírus terjedését. Ezek a gyermekek megérték a serdülőkort; néha nem is ismerték HIV státuszukat.

Mindazonáltal 2000 óta közel 30 millió új megfertőződést akadályoztak meg, amely nagyban köszönhető az anya-lánya közti HIV átadás megelőzéséért tett előrelépéseknek.

2014-re ötből három HIV-fertőzött, állapotos nő részesült antiretrovirális kezelésben, hogy megelőzzék a vírus átadását a babának. Ez 2000 óta 60%-os csökkenést eredményezett a négy év alatti gyermekek AIDS-cel összefüggésbe hozható halálozásainak számában. Az anya-lánya közötti vírusátadás kiküszöböléséért tett erőfeszítések megkönnyítik a járvány felszámolását a következő generációs kamaszok érdekében.

Az adatokból kiderül, hogy jelenleg a 15-19 év közötti fiatalok körében:

26 új fertőzés történik minden órában; továbbá
a HIV-vel élők körülbelül fele csupán hat országban él: Dél-Afrika, Nigéria, Kenya, India, Mozambik és Tanzánia.

„Az anya-lánya közötti vírusátadás kiküszöbölésében elért eredmények dicséretre méltóak, és ünneplésre adnak okot” – tette hozzá McClure –, azonban azonnali befektetések szükségesek, hogy életmentő kezesélekhez juttassuk a fertőzött gyermekeket és kamaszokat.”