Híreink

Az ENSZ és partnerszervezetei bemutatták a nyugat-afrikai ebolajárvány elleni programjukat

2014. október 14. 22:10

– A mostani ebolajárványhoz hasonlóra még nem volt példa. Csak rendkívüli nemzetközi összefogással lehet úrrá lenni az általa okozott egészségügyi válságon, és az érintett országokat fenyegető általánosabb társadalmi, gazdasági és politikai krízisen – mondta Dr. David Nabarro, az ENSZ ebola-ügyekben felelős illetékese.

– Egyre több nemzetközi partnerszervezet gyűlik a Globális Ebolakezelési Koalíció (Global Ebola Response Coalition (GERC)) zászlaja alá. A koalíció célja segítséget nyújtani a legfontosabb intézkedésekhez, és biztonságos, fegyelmezett módon kezelni a járványt országos és nemzetközi szinten egyaránt – mondta Nabarro, aki arra kérte az adakozókat, hogy kiemelten kezeljék a járvány elleni harc ügyét. A GERC-ben az ebola által érintett és a fenyegetett országok illetékes hatóságai, ezenkívül civil és nonprofit szervezetek, magánvállalatok, többoldalú szervezetek, nemzetközi pénzintézetek és az ENSZ tagállamai vesznek részt.

Az ebolajárvány egyre gyorsabban terjed, a fertőzöttek száma megközelítette az ötezret, és több mint 2400-an haltak meg Guineában, Libériában, Nigériában, Szenegálban és Sierra Leonében. Akár 60-70 százalékos is lehet azok aránya a fertőzöttek között, akik nem fogják túlélni a kórt.

Az ENSZ tagállamai – ezen belül az érinettt országok – elé beterjesztett „Az igények és követelmények áttekintése” („Overview of Needs and Requirements”) c. dokumentum nem csupán az ebola kezelésének, megfékezésének és megelőzésének szükségességét taglalja, hanem kitér a nem közvetlenül az ebolával kapcsolatos, de a járvány által tovább súlyosbított humanitárius problémák kezeléséhez szükséges intézkedésekre is.

– Mindent megteszünk azért, hogy segítsük az érintett országok kormányait, az ENSZ képviseleteit, a civil szervezeteket és más partnerszervezeteket az egészségügy, az élelmiszer biztosítása, a higiénia és a járvány elleni védekezés terén végzett munkájukban. Nélkülük nem tudnánk megállítani a járvány terjedését, és enyhíteni annak hosszú távú kihatásait – mondta Valerie Amos, az ENSZ humanitárius ügyekért és a gyorssegélyek összehangolásáért felelős főtitkárhelyettese.

A nyugat-afrikai járványban megbetegedettek száma több, mint az összes korábbi ebolajárvány fertőzőttjeinek száma együttvéve, ráadásul több mint 22 millió ember él azokon a területeken, ahol az ebola aktív terjedéséről adtak hírt.

A WHO augusztus végén kiadott „Ebola-ütemtervé”-ben határozta meg, milyen intézkedések szükségesek az ebolajárvány megfékezéséhez. De egy tervnél több kell ahhoz, hogy legyőzzük a vírust. Térdre kényszerítése nem lenne elképzelhető az ENSZ partnerszervezeteinek és tagállamainak valódi elkötelezettsége nélkül, ahogy a valódi fordulathoz elengedhetetlen, hogy a világ vezetői valóban felvállalják ezt a harcot – mondta Bruce Aylward, az Egészségügyi Világszervezet főigazgató-helyettese.