Híreink

Az UNICEF Magyarország üzenete a január 23-i bombariadók kapcsán: minden gyermeknek joga van a biztonságos oktatáshoz

2025. január 23. 19:00

Az UNICEF Magyarország mély aggodalmát fejezi ki a több mint 260 iskolát érintő bombariadók miatt, amelyek komoly stresszhelyzetet idéztek elő a gyerekek, szülők és tanárok körében. Az iskoláknak olyan biztonságos helyeknek kell lenniük, ahol a gyerekek félelem nélkül tanulhatnak, fejlődhetnek és baráti kapcsolatokat építhetnek. Minden gyereknek joga van a biztonsághoz és a nyugodt oktatáshoz – ez része a Gyermekjogi Egyezményben foglalt alapvető jogoknak is.

Az ilyen események nemcsak a gyerekek biztonságérzetét, hanem mentális egészségüket is negatívan befolyásolhatják. Fontos, hogy a következő napokban a szülők és tanárok fokozott figyelmet fordítsanak a gyerekek érzelmi szükségleteire és biztosítsák, hogy a gyerekek megoszthassák érzéseiket, gondolataikat a történtekkel kapcsolatban.

A gyerekek tájékoztatása korukhoz és érettségükhöz igazítva:

A gyerekeknek joguk van ahhoz, hogy az életkoruknak és érettségüknek megfelelő tájékoztatást kapjanak az őket érintő eseményekről. Az UNICEF Magyarország arra kéri a szülőket és tanárokat, hogy a gyerekekkel folytatott beszélgetések során törekedjenek a nyugodt és őszinte légkör megteremtésére, valamint a tájékoztatást igazítsák a gyerekek megértési szintjéhez.

Szülők és tanárok szerepe:

  • Nyugodt, támogató légkör biztosítása: A gyerekeknek szükségük van arra, hogy biztonságban érezzék magukat, és tudják, hogy felnőttek vigyáznak rájuk.
  • Kérdezési lehetőség: Adjunk teret a gyerekek kérdéseinek és válaszoljunk rájuk nyíltan, de a részleteket kerüljük, ha azok feleslegesen növelnék a szorongást.
  • Érzelmek kezelése: Engedjük meg a gyerekeknek, hogy kifejezzék az érzéseiket – legyen az félelem, bizonytalanság vagy akár düh. A pozitív, megerősítő visszajelzés segíthet csökkenteni a feszültséget.
  • Rutin fenntartása: A megszokott napirend és az iskolai tevékenységek folytatása a gyermekek biztonságérzetének helyreállításában is segíthet.

A mentális egészség védelme:

Az UNICEF Magyarország hangsúlyozza, hogy a gyerekek mentális egészségét kiemelt figyelemmel kell kísérni ilyen helyzetekben. Az eseményt követő néhány napban a szülők és tanárok különösen figyeljenek a szorongás jeleire, és ha szükséges, kérjenek szakmai segítséget. Javasoljuk, hogy az iskolákban legyenek alkalmak és lehetőségek az események fel-dolgozására, például osztálybeszélgetések vagy iskolapszichológusi konzultáció formájában. Fontos továbbá, hogy azok a gyerekek, akik nem voltak közvetlenül érintettek, szintén igényelhetnek magyarázatot és megnyugtatást.

Segíts a kritikus helyzetben lévő gyerekeknek!

Havi rendszeres adományoddal életeket menthetsz.

Segítek