Copyright © 2025 UNICEF HUNGARY
Az UNICEF politikai megoldást sürget a gyermekek elleni erőszak megszüntetésére a Kongói Demokratikus Köztársaságban
2022. május 12. 12:56
Haladéktalan politikai megoldást szorgalmaz a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén zajló erőszakos cselekmények megszüntetésére Catherine Russell, az UNICEF ügyvezető igazgatója, azt követően, hogy ellátogatott Ituri tartományba, egy olyan területre, amelyet súlyosan érintenek a civilek elleni támadások.
Ituri útja során Russell látogatást tett a Rhoe-ban található táborba, ahol jelenleg mintegy 63.000 ember – köztük 36.000 gyermek – él, akik a konfliktus és az erőszak miatt arra kényszerültek, hogy belső menekültként elhagyják otthonukat. A táborban menedéket keresők közül sokan tavaly novemberben érkeztek, miután elűzték őket egy másik, a közeli Drodro városában lévő, belső menekültek számára fenntartott táborból, amelyet machetékkel felfegyverzett férfiak támadtak meg. Ez az incidens egyike volt a közösségek közötti erőszak legutóbbi fellángolásának, amely évtizedek óta sújtja Kongó keleti részét, és amely mintegy ötmillió embert kényszerített lakóhelyének elhagyására.
Catherine Russell olyan gyerekekkel és családokkal beszélgetett, akiknek az életére kihatással voltak az erőszakos cselekmények, köztük Blukwával, egy 14 éves fiúval, akit majdnem megöltek Drodróban, de a támadás során szemtanúja volt legjobb barátja brutális meggyilkolásának.
„Blukwa bevallotta, hogy miután végignézte legjobb barátja meggyilkolását, ő is meg akart halni.” – mondta Russell. „Egyetlen gyermeknek sem szabadna ilyen tragédiát és borzalmakat elszenvednie. Az elmúlt két évtizedben számtalan gyermek élt át szörnyű szenvedéseket a KDK keleti részén a konfliktus és a civilek elleni folyamatos támadások miatt. A válság sürgős politikai megoldására lenne szükségük, hogy a továbbiakban békében élhessenek.” A Drodro városát sújtó támadás során, a káosz közepette Blukwa és más gyerekek is elszakadtak a családjuktól. Blukwa és közel hatvan másik gyermek azóta az AJEDEC – az UNICEF által támogatott kongói civil szervezet – közbenjárásának köszönhetően újraegyesülhetett családjával.
Az UNICEF figyelmeztet a Rhoe-táborban uralkodó szörnyűséges körülményekre. Az erőszak, amely eddig már többször lakóhelyük elhagyására kényszerítette az itt élőket, az elmúlt hetekben is folytatódott, és semmilyen jel nem mutat arra, hogy enyhülni fog. A tartományi fővárostól, Buniától 45 kilométerre északkeletre fekvő tábor a közelmúltig – a biztonsági kockázat és a humanitárius szervezetek munkatársai elleni támadások miatt – a segélyszervezetek számára csak helikopterrel volt megközelíthető. A tábor környékét továbbra is fegyveres csoportok támadják.
„Gyermekek és családok ezrei rekedtek egy távoli dombtetőn, amely rendkívül gyenge védelmet nyújt, és ahol korlátozottan férnek csak hozzá olyan alapvető szolgáltatásokhoz, mint a biztonságos víz, higiénia, oktatás, egészségügy és élelem”
– nyilatkozta Russell ügyvezető igazgató.
„Előfordultak már légzőszervi megbetegedések, kitörtek már vírusos hasmenéses járványok és malária is. Megfeszített erővel dolgozunk annak érdekében, hogy javuljanak a Rhoe-táborban menedéket kereső emberek számára nyújtott szolgáltatások, és megvédjük őket az erőszaktól.”
Az UNICEF és partnerei bővítik a Rhoe-táborban élő gyermekek és családok számára nyújtott tevékenységeik körét, így a közelmúltban több mint ötezer, takarókat, vödröket, vizeskannákat, konyhai eszközöket és szappant tartalmazó csomagot osztottak ki. Az UNICEF a partnereivel együtt azon is dolgozik, hogy a táborban élő gyermekek oktatásban és pszichoszociális segítségnyújtásban részesüljenek. Az UNICEF oktatási programja a táborban 1.200 – lakóhelyüket elhagyni kényszerült és befogadó közösségi általános iskolás – gyermek számára nyújt segítséget. A programban a tömeges lakóhelyelhagyások miatt kiürült öt iskola tanulói vesznek részt. Sok gyermek a táborra néző befogadó közösségi iskola mellett felállított hatalmas sátrakban tanul.
Segíts a kritikus helyzetben lévő gyerekeknek!
Havi rendszeres adományoddal életeket menthetsz.
Copyright © 2025 UNICEF HUNGARY