Híreink

A Csendes-óceáni térség már felkészülten várja az „El Nino”-t

2015. szeptember 25. 10:37

Suva, Fiji, 2015. Szeptember 14. – Az Egyesült Nemzetek sürgeti a Csendes-Óceán-i szigetek lakóit és kormányzását, hogy már most készüljenek fel egy közelgő, az „El Nino” következtében kialakuló szükségállapotra, amely potenciálisan több, mint 4 millió embert érint. A klímaszakértők egybehangzóan azt jósolják, hogy az elkövetkező hónapokban egy erős vagy komoly „El Nino” jelenséggel kell számolnunk. Néhány modell azt sugallja, hogy az „El Nino” olyan komoly mértékű lehet, mint az 1997/98-as jelenség, amely a valaha lejegyzett legrosszabb esemény, komoly szárazságot okozva Pápua Új-Guinea és Fiji szigetén – nyilatkozta Osnat Lubrani, a United Nations rezidens koordinátora.
Itt az ideje, hogy a közösségek és kormányzások felkészüljenek az extrém időjárásváltozásokra, amelyet az „El Nino” általában magával vonz. Jelenleg számos ország előzetes terveket készít vagy éppen kivitelez terveket egy szárazság esetére, és az Egyesült Nemzetek készen áll, hogy ezeket az erőfeszítéseket támogassa technikai tanácsok és koordináció biztosításával.
Az elkövetkező hónapok során az Egyenlítő menti országok több esőre számíthatnak, az árvizek és a magasabb tengerszint pedig már most kihívást jelentenek a mélyebben fekvő korallzátonyok számára, ahol a klímaváltozás már most érezteti hatásait. A népesebb, a Csendes-Óceán délnyugati részén található országok mostantól szárazabb időjárási körülményekkel kell, hogy számoljanak, helyenként kialakuló szárazsággal. Az „El Nino” évek tipikus jellemzője a hosszabb ciklononokkal teli évszakok, sokkal intenzívebb ciklonokkal, amelyek a Csendes-Óceán tágabb részét is érintik.
„Az „El Nino” potenciálisan egy regionális, humanitárius szükségállapot létrejöttét idézheti elő, amely becslésünk szerint a Csendes-Óceán-i térségben 4.1 millió embert fenyeget vízhiánnyal, élelmiszer bizonytalansággal és betegségek elterjedésével” nyilatkozta Sune Gudnitz, a United Nations Office for the Coordination of Humanitarian Affairs, Regional Office for the Pacific vezetője.
Az olyan országok, mint Pápua Új-Guinea, Fiji, Tonga és a Salamon-szigetek már most érzik az „El Nino” hatását; a kisebb mérvű esőzés kihat az ivóvíz- és terményellátmányra. A szárazabb időjárás tovább nehezíti azon országok humanitárius helyzetét, amelyek csak most ocsúdtak fel a Pam, Maysak és Raquel nevű trópusi ciklusok okozta pusztításból.
Pápua Új-Guineában néhány iskola már bezárt a víz hiánya miatt. Ugyanez történt Fiji szigetén az 1997/98-as aszály ideje alatt, amely miatt megszakadt a gyermekek oktatása.
„Szükségszerű, hogy már most gondolnunk kell arra, hogyan készüljenek fel az iskolák a nyitva tartásra. Fiji-n 1997/98-ban néhány iskola csak arra hagyatkozhatott, hogy teherautón odaszállítják a vizet, ezért fontos, hogy már most leellenőrizzük a tartályokat, hogy a víz tárolására megfelelő állapotúak-e. Az iskoláknak most kell cselekednie, hogy a közegészségügyet és higiéniát biztosítani tudják akkor is, ha a vizesbázisú toalettek és kézmosók már nem működnek.” – mondta Dr. Karen Alen, a UNICEF Csendes-Óceán-i Térségének képviselője.
Egy elhúzódó szárazság különösen nehéz helyzetet teremt a nők és gyermekek számára, akik leginkább felelősei a vízgyűjtésnek a Csendes-Óceán-i közösségekben.
„Aszály esetén a nőknek és gyermekeknek messzebb kell eljutniuk, hogy ismeretlen forrásból vízhez jussanak, amivel a biztonságukat teszik kockára. A nők általában szintén felelősek a családi higiéniáért. Ha a vízellátás nem megfelelő, ezek a tevékenységek sokkal nehezebbé válnak, hiszen a korlátozott mennyiségű víz elsősorban ivásra és főzésre szolgál.” –nyilatkozta Aleta Miller, az Egyesült Nemzetek Nőjogi képviselője a Suva-i több országot átfogó irodájából.
A szivárgások megszüntetése és az esővíz gyűjtése mindkettő elemi kérdés a farmerek számára, hogy állat- és terményállományukat táplálják, csak úgy mint a családoknak, akik mosásra, főzésre és fogyasztásra használják a vizet. Egy esetleg változásra is felhívták a közösségek figyelmét a tonhal állományban, és a gazdákat arra bíztatják, hogy ellenállóbb növényeket termesszenek, amelyek képesek túlélni hosszabb aszályokat is. Emeletes mezőgazdasági ültetvények, talajtakarás és csepegtetős öntözés kialakítása mind hatékony eszközei a korlátozott vízkészlet legjobb kihasználására. A termények délutáni öntözése csökkenti a párolgást és a „Tippy csapok” üzembe helyezése fejleszti a higiéniát illetve csökkenti a vízpazarlást.
Számos egészségügyi probléma felbukkanhat az „El Nino” évében ezért a jó higiénés állapotok és a moszkítók elleni védekezés megteremtése létfontosságú.

„Az áradások és aszályok számos betegség hirtelen kitörését okozhatják, úgy mint hasmenés, leptospirosis, tífusz – ezek a vízhiány miatt kialakuló csökkent higiénia és szenyezett víz következtében jelenhetnek meg. A vektorok által terjesztett betegségek pl. dengu láz, chickungunya láz és a zika vírus – előfordulásában is emelkedés várható, mivel a megemelkedett hőmérséklet és moszkító vektor miatt ezen vírusok reprodukciója és szúnyogról emberre való terjedése fokozódhat. A kevés vagy rossz minőségű étel miatti alultápláltság szintén egy olyan probléma, amelynek tudatában kell lennünk.” – nyilatkozta Dr. Liu Yunguo, a Pacific Technical Support and Representative in the South Pacific of the World Health Organization igazgatója.
Az UNOCHA (United Nations Office for the Coordination of Humanitarian Affairs) egyesület Csendes-Óceán-i regionális irodája egy új weboldalt létesített, amely fontos információkat és linkeket tartalmaz az „El Nino”-ról és hogy hogyan lehet rá felkészülni http://www.unocha.org/el-nino

Mi az El Nino?

Az „El Nino” a Csendes-Óceán keleti trópusain lévő ócánok vizének felmelegedése, amely komoly hatással lehet világszerte az időjárási mintákra. Az „El Nino” jelenségek 3-7 évente fordulnak elő és 6 hónaptól 2 évig is eltarthatnak. A legsúlyosabb „El Nino”-t 1997/98-ban jegyezték. Az „El Nino” és ellentettje a „La Nina” mindegyik a természetben elforduló jelenségek, amelyek a történelem során ciklusokban előfordultak. Ezeket a jelenségeket nem a klímaváltozás okozza, viszont a klímaváltozás sokkal komolyabbá teheti hatásukat.