Copyright © 2025 UNICEF HUNGARY
Fiatal Nagyköveteink a COP29 nemzetközi klímacsúcstalálkozón!
2024. november 25. 18:12
November 22-én véget ért a COP29 nemzetközi klímacsúcs, ahonnan Fiatal Nagyköveteink, Pege Gyula és Berényi Gergő új és hasznos ismeretekkel tértek haza, újonnan szerzett tapasztalataik pedig kiválóan segítik majd őket eddigi elkötelezett munkájuk folytatásához az UNICEF Magyarország KlímaHősök Programjában. A november 11. és 22. között Bakuban, Azerbajdzsán fővárosában megrendezett COP29, az ENSZ Éghajlatváltozási Konferenciája (29th Conference of the Parties), a globális klímaváltozással kapcsolatos tárgyalások egyik legfontosabb eseménye volt. Az ifjú klímavédők számára ez kiváló lehetőség volt arra, hogy élőben is megtapasztalhassák a nemzetközi döntéshozatal folyamatát, és képviseljék a jövő generációit.
Az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezményének (UNFCCC) részeként zajló konferencia célja az, hogy előmozdítsa a klímaváltozással kapcsolatos globális fellépést, és hogy a világ országai közösen dolgozzanak ki olyan stratégiákat, illetve megállapodásokat, amelyek például az üvegházhatású gázkibocsátás csökkentésére, a klímaváltozás hatásainak mérséklésére és a klímavédelmi célok megvalósítására irányulnak. Idén két Fiatal Nagykövetünk is részt vehetett a nemzetközi klímacsúcson, ahol az UNICEF síkra szállt az éghajlatváltozás hatásainak leginkább kitett gyermekek érdekeiért, és felszólalt azért, hogy a világ döntéshozói vegyék figyelembe a jövő generáció jogait a klímaválsággal kapcsolatos diskurzus és döntéshozatal során.
A nemzetközi klímacsúcson évről évre egyre több fiatal vesz részt, hiszen az éghajlatváltozás hatásai már ma is a gyerekeket sújtják a leginkább, az ő jövőjük a tét. Fiatal Nagyköveteink nem csupán a tárgyalások és panelbeszélgetések megfigyelői voltak, kérdeztek és hozzászóltak az eszmecserékhez, illetve megosztották a többi fiatal klímavédővel tapasztalataikat. Megismerhették azokat az UNICEF-es vezetőket és szakértőket is, akik a legtöbbet dolgoznak a klímaváltozás hatásainak mérsékléséért és a gyermekek jogainak védelméért. A fiatalok találkoztak az UNICEF globális vezetőjével, Catherine Russellel, helyettesével, Kitty van der Heijdennel, valamint az UNICEF klímaügyi főtárgyalójával, Joan Pegrammal is, akikkel ismertették Klímahősök programunk eredményeit, valamint átbeszélték az UNICEF fő céljait COP29-en és annak nyomán.
„Az UNICEF készen áll arra, hogy a kormányokkal, partnerekkel és a magánszektorral együttműködve biztosítsa a COP29-en elfogadott célt és azt, hogy mindezt konkrét éghajlatvédelmi intézkedések kövessék. Olyan intézkedések, amelyekre 2.4 milliárd gyermeknek van szüksége a világon jogaik, életük és a jövőjük védelme érdekében” – mondta Catherine Russell, az UNICEF ügyvezető igazgatója. „A világ vezetői nem tehetik meg, hogy visszalépnek és nem tartják be az ígéreteiket, amiket azoknak a gyerekeknek tettek, akiknek viharok pusztítják el iskoláikat, erdőtüzek roncsolják a tüdejüket, az otthonaikat és kórházaikat elmossa a víz, és terményeiket elpusztítja az aszály, ezért jószágaik és maguk is éheznek és szomjaznak.”
A COP-on születő megállapodások alapvető hatással vannak arra, hogy mennyi erőforrás jut gyermekeket védő alapszolgáltatásokra és biztonsági háló kiépítésére, a klímahatások mérséklésére és olyan fenntartható megoldásokra, amelyek a jövő generációit szolgálják. Erről szólnak az olyan innovatív pénzügyi konstrukciók is, mint az UNCEF által létrehozott Today and Tomorrow Initiative, ami már számos országban segíti a klímaadaptációt és a természeti csapások nyomán szükséges humanitárius és újjáépítési munkát.
A nagyszabású konferencián több szálon folytak a megbeszélések, felszólalások és előadások, a pavilonokban pedig tematikus programok tömkelegét kínálták az országok, cégek és szervetek képviselői. A résztvevőknek szinte korlátlan lehetőségeik voltak nemzetközi szintű tapasztalatcserére, tudásuk és ismereteik bővítésére, kapcsolatok építésére. A klímacsúcson Fiatal Nagyköveteinknek többször is lehetősége adódott a magyar delegáció tárgyalóival és szakértőivel találkozni – többek között például dr. Botos Barbarával, Deli Daniellával, dr. Ürge-Vorsatz Diánával és Ürge Borókával –, akikkel a fiatalok szerepéről és a gyerekek érdekeinek képviseletéről beszélgettek.
„Hatalmas megtiszteltetés és élmény volt részt venni a COP29-en, ezen a konferencián mindenki egy olyan világért dolgozott, ahol minden gyereknek esélye van biztonságban, egészségben és méltóságban felnőni. A konferencia legfontosabb tanulsága számunkra az volt, hogy a változás akkor kezdődik, ha minden generáció együttműködik. A fiatalok kreativitása és kitartása a tapasztaltabb szakemberek tudásával ötvözve valódi megoldásokat hozhat. Az esemény megerősítette bennünk, hogy nem lehetünk passzív szemlélők: mindannyiunknak aktív szerepet kell vállalnia, legyen szó fenntartható életmódról, tudatos fogyasztásról vagy akár helyi közösségi kezdeményezésekről. A COP29-en megtapasztaltuk, hogy a mi generációnk nemcsak “a jövő”, hanem már a jelen is. Az, hogy hallassuk a hangunkat, nem luxus, hanem felelősség. A klímaválság olyan ügy, amelyben mindannyiunknak szerepe van. Egyetlen lépés is számít – legyünk mi a változás, amit látni szeretnénk a világban!” – Pege Gyula és Berényi Gergő, az UNICEF Magyarország Fiatal Nagykövetei.
Fiatal Nagyköveteinknek további terveik is vannak, mégpedig a COP-on szerzett tapasztalatok hazai hasznosítása az UNICEF Magyarország Klímahősök programjában.
„Inspiráló volt látni a világ minden tájáról érkező fiatalok erejét és elkötelezettségét. A tanuláshoz és a tapasztalatmegosztáshoz nem is találhattunk volna jobb helyszínt, mint az ENSZ csúcstalálkozója, ahol összegyűltek a világ legtapasztaltabb és legelhivatottabb fiatal klímavédői. Tapasztalatainkat megosztva szeretnénk inspirálni a fiatal klímahősöket arra, hogy még aktívabban vegyenek részt a klímaváltozás elleni küzdelemben!”
A COP29-en való részvétel Klímahősök programunk egyik legfontosabb mérföldköve volt idén! A konferencián való részvétel az UNICEF Magyarország Klímahősök programjának keretében az ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt. támogatásával valósulhatott meg.
Az UNICEF Magyarország Klímahősök programját ismert cégek és nagyvállalatok támogatják: az ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt., a Dentons, az Indotek Group, a Magyar Telekom és a SPAR.
>>> Tudj meg többet az unicef.hu/klimahosok oldalon!
Copyright © 2025 UNICEF HUNGARY