Híreink

Globális Célok minden gyerek számára

2015. szeptember 25. 11:46

Globális Célok minden gyerek számára

Az egészséges, biztonságban lévő, iskolázott és jogaikkal élni tudó gyerekek és fiatalok jelentik a békés, jövedelmező és fenntartható világ kulcsát.

A ma gyermekei egy korábban sosem tapasztalat összekapcsoltság és innováció korában nőnek fel. Több millióan olyan minőségű életet élnek, amilyenről a korábbi generációk álmodni se mertek; mások viszont lemaradtak az elmúlt 15 év gyors fejlődésében. Függetlenül attól, hogy a globális átalakulás előnyeiből részesültek-e vagy nem, minden gyereknek szembe kell néznie az egészségre, környezetre, gazdaságra, biztonságra és politikai stabilitásra néző veszélyekkel. A szegénység, betegség, erőszak és bántalmazás, az oktatás hiánya, a fegyveres konfliktusok vagy a természeti katasztrófák megtagadják az igazságos esélyeket a gyerekektől. A nélkülözés és az egyenlőtlen lehetőségek megakadályozzák a gyerekeket abban, hogy elérjék céljaikat, és környezetük és világuk teljes körű részesei legyenek.

Ebben az évben a nemzetek a fejlesztés új fázisába lépnek, a Fenntartható Fejlődési Célok mentén. Ez az új menetrend egy történelmi lehetőséget nyújt ahhoz, hogy minden gyermek jogainak érvényesülését és jóllétét elősegítsük- különösen a leghátrányosabb helyzetűekét-, és egy egészséges bolygót biztosítsunk a ma gyermekei és a jövő generációi számára. Az UNICEF üdvözli ezt az emberekért, jóllétért és a bolygóért tevő ambiciózus és univerzális tervet, és elkötelezi magát amellett, hogy mindent megtesz a célok eléréséért. A szervezet kormányokkal, civil szervezetekkel, vállalatokkal, szakemberekkel és az ENSZ családdal együttműködve dolgozik azért, hogy hatékony válaszokat találjon, innovatív megoldásokat és eredményeket fejlesszen, mérje a fejlődést és megossza a tanulságokat.

A fenntartható fejlődésnek nincs esélye, ha a gyerekeknek nincs esélye

Nincs fenntartható fejlődés, jóllét vagy béke méltányosság – azaz egy igazságos esély- nélkül, minden gyerek számára. Ha a leghátrányosabb helyzetű gyerekek nem részesülnek a fejlődésben, az nem lesz fenntartható.

Az új menetrendnek megvan az esélye arra, hogy a globális fejlődést egy még méltányosabb útra terelje. Megadja az esélyt arra, hogy minden gyereknek biztosítsa azokat az eszközöket, készségeket és szolgáltatásokat, amelyek szükségesek az életbenmaradásukhoz, fejlődésükhöz és hogy a legtöbbet hozhassák ki az életükből- a születési körülményekre tekintet nélkül. A cél elérése felé tett fejlődést az dönti majd el, hogy a beavatkozások csökkentik-e az egyenlőtlenséget, és elérik-e a legvédtelenebb gyerekeket és közösségeket. A széleskörű és részekre lebontott adatoknak kulcsszerepük van a társadalom szélén lévő gyerekek azonosításában és elérésében.

A gyerekeknek és fiataloknak teret kell engedni arra, hogy befolyással legyenek a döntéshozókra, akik a Fenntartható Fejlődési Célokat a gyakorlatba ültetik. A fiatalok fontos szerepet játszhatnak abban, hogy megváltoztassák saját és közösségük életét- vannak ötleteik, határtalan a tettvágyuk, és a jövőben leginkább érdekeltek. Tudással, a jogaik és a világ szükségleteinek ismeretével felvértezve hatást gyakorolhatnak a hatalmon lévő emberekre, hogy tartsák be az általuk vállalt vállalásokat.

Egy fenntartható jövő építése

A Fenntartható Fejlődési Célok 17 célból és a hozzájuk tartozó összesen 169 célkitűzésből állnak. Nem mindegyik hivatkozik a gyerekekre, de mindegyik hatással van az életükre. Összességében nézve, a célok egy holisztikus megközelítést alkotnak a gyerekek szükségleteinek kielégítése érdekében, megvédve őket a sérelemtől és megóvva környezetüket. Az óceánok és az ökoszisztéma megmentéséért, a fenntartható városok kialakításáért, az energiaellátásba és infrastruktúrába való befektetésért, az intézmények és a partnerségek támogatásáért tett lépések hatással lesznek a gyerekek életére és a világra. Azért, hogy a gyerekek egy egészségesebb bolygót örökölhessenek, a Fenntartható Fejlődési Célok felszólítanak arra, hogy az éghajlatváltozással kapcsolatos irányelvek beépüljenek a nemzeti stratégiákba, és hogy 2030-ra mindenki számára hozzáférhető legyen egy elérhető, megbízható, modern energiaszolgáltatás.

Több új cél a gyerekekre leső legközelebbi veszélyeket érinti. Az erőszak gyerekek millióinak életét és jövőjét veszélyezteti, és szétszabdalja a közösségek és nemzetek társadalmi szövetét. Az erőszakkal szembeni védelem – ideértve a bántalmazást, kizsákmányolást és az emberkereskedelmet- beemelése a nemzetközi menetrendbe az Fenntartható Fejlődési Célok egyik nagy eredménye.

Néhány cél közvetlenül olyan dolgokat említ, amelyek nélkül a gyerekek nem tudnak életben maradni, fejlődni, és a legtöbbet kihozni a bennük lévő lehetőségekből – élelem, egészségügyi ellátás, tiszta ivóvíz, oktatás és munkalehetőségek. A táplálkozást érintő cél az éhezés megszüntetését tűzte zászlajára, ami veszélyezteti a gyerekek életét, akadályozza az egészségüket és fizikai fejlődésüket, oktatásukat és jövőjüket.

Az egészségről szóló cél olyan veszélyeket és kihívásokat céloz, mint az öt éven aluli halandóság csökkentése vagy a krónikus betegségek kezelése, megakadályozása. A társadalmi jellemzőkre helyezett hangsúly – és az egészségügyi rendszerek, társadalmi biztonsági hálók megerősítésének fontossága- a leghátrányosabb helyzetűek egészségére is hatással lehet.

vízről és szennyvízkezelésről szóló cél egy befejezetlen fejlesztési vállalkozást folytat, és az egyetemes, méltányos hozzáférést célozza, különös figyelemmel a nők és gyermekek és a sérülékeny emberek szükségleteire.

Sok gyerek nem jár iskolába, míg mások éveket töltenek az osztályokban anélkül, hogy az alapvető készségeket elsajátítanák. Az oktatást érintő cél a tanulási lehetőségekhez való hozzáférést és az iskoláztatás minőségét célozza. A kisgyermekkori tanulást is beemeli a menetrendbe – mely egy fontos mérföldkő-, és az oktatást minden gyerek számára elérhetővé kívánja tenni – akár lány, fiú, fogyatékossággal élő, kisebbségi vagy hátrányos körülmények között élő gyermekről van szó.

gazdasági növekedésről és foglalkoztatásról szóló cél egy globális stratégia kialakítására szólít fel, hogy a fiataloknak munkalehetőségekhez juthassanak. Célul tűzi ki a gyermekmunka felszámolását, a legveszélyesebb formáinál kezdve, ideértve a gyerekkatonák toborzást és használatát- mely ugyancsak fontos új elem a globális fejlesztési menetrendben.

A célok érintik a szegénység, egyenlőtlenség és nemi megkülönböztetés kérdéseit, melyek mindegyike káros a gyerekekre, és akadályozza a lehetőségeiket. A szegénységről szóló cél felismeri a probléma egyetemes jellegét és különböző dimenzióit, és a társadalmi védőrendszer fejlesztésére és megerősítésére sürgeti az államokat.

Elismerve, hogy a legszegényebb gyerekek nem jutnak igazságos esélyekhez, és hogy a származáson, földrajzi elhelyezkedésen alapuló megkülönböztetés hozzáárul a szegénység generációkon való átörökítéséhez, az egyenlőtlenségről szóló cél felszólítja az országokat olyan intézkedések megtételére, amelyek csökkentik a gazdagok és a szegények közötti különbséget, és felszámolja azokat, amelyek a gyerekek csoportjait kizárják a társadalomból, politikai életből és a gazdaságból.

Mivel továbbra is sok lány megkülönböztetésnek van kitéve, a nemi egyenlőséget érintő cél erős célkitűzéseket fogalmaz meg az ő segítésükről, megerősítésükről, és az olyan gyakorlatok felszámolásáról, mint a gyermekházasság vagy a női nemiszerv-csonkítás.

Az új globális célokkal, elköteleződünk amellett, hogy minden gyerek számára igazságos esélyeket biztosítunk. A tét nagy. Az, hogy befektetünk-e a gyerekekbe és bevonjuk-e őket jövőjük építésébe, alapvetően meghatározza, hogy sikerül-e egy békésebb, jövedelmezőbb és fenntarthatóbb világot teremtenünk.