Híreink

Gyermekbénulás Világnapja: Kevesebb gyermeket érint a gyermekbénulás, mint valaha

2015. október 26. 13:35

“A gyermekbénulás felszámolásához vezető folyamat valós és drámai, hiszen ma már csupán két olyan ország van, ahol a vad poliovírus átvitelét soha nem sikerült megszakítani: Afganisztán és Pakisztán” – mondta Peter Crowley, az UNICEF Gyermekbénulás Egységének vezetője. “De – és ez nagyon lényeges – amíg a világon mindenhol minden gyermeket nem immunizálnak következetesen és rutinszerűen gyermekbénulás ellen, addig a fenyegetés megmarad. Nem nyugodhatunk meg, addig kell folytatnunk a munkát, amíg a világon egyetlen gyermek sem lesz vakcina nélkül.”

Mindössze három évvel ezelőtt Nigériában fordult elő a világ összes gyermekbénulásos eseteinek több mint a fele. Idén a történelem során először Nigéria sikeresen megszakította a vad poliovírus továbbterjedését, és a múlt hónapban lekerült a gyermekbénulás által fertőzött országok listájáról. Nigéria figyelemreméltó eredménye minden eddiginél közelebb hozta az országot és az afrikai régiót is ahhoz, gyermekbénulás-mentesnek nyilvánulhasson. Indiában, ahol valaha gyermekek ezrei szenvedtek évente a vírus okozta bénulástól, négy éve nem jegyeztek fel új eseteket. Világszerte mindössze 51 esetét jegyezték fel a vad poliovírusos fertőzéseknek 2015 kezdete óta, szemben a 2014-es 242 esettel.

Ezek a sikerek az érintett országok politikai akaratának és kormányaik intézkedéseinek köszönhetők; a közösségek erőteljes mozgósítására és bevonására; a frontvonalon dolgozók bátorságára és elkötelezettségére; és a Gyermekbénulás Felszámolásának Globális Kezdeményezése partnereinek – a Betegségek Megfékezésének és Megelőzésének Központjai, az Egészségügyi Világszervezet, a Rotary International, a Bill és Melinda Gates Alapítvány és az UNICEF – összevont és koordinált erőfeszítéseire volt hozzá szükség.

A Kezdeményezés elősegítésének érekében folytatott tevékenységei részeként az UNICEF 1,7 milliárd dózis oltóanyagot biztosított 2014-ben, és több ezer frontvonalbeli dolgozó képzését végezte el a pakisztáni Karachi és a nigériai Kano állam közösségeiben, ezzel segítve a bizalom kialakítását a vakcina iránt a szülőkben és a közösségekben. A siker további tényezői voltak az olyan kiegészítő, a gyermekek számára életmentő intézkedések kampányba történő integrálása, mint a rutinszerű immunizálás, a megfelelő táplálkozás, a szappannal való kézmosás és a szoptatás, különösen a legkevésbé ellátott és legmagasabb kockázatú területeken.

Ezen haladás ellenére a vakcinával kapcsolatos poliovírus esetek megjelenése az olyan országokban, mint Laosz, Ukrajna, Guinea és Madagaszkár, kihangsúlyozzák azokat a kockázatokat, amelyek még mindig sok országot érintenek a rutinszerű immunizálás elégtelen elterjedtsége miatt. Ezek az esetek arra emlékeztetnek, mennyire fontos, hogy még komolyabb erőfeszítéseket tegyünk a rutinszerű immunizálás rendszereinek megerősítésére és a gyermekek alapvető egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférésében meglévő egyenlőtlenségek megszüntetésére. Ukrajnában például a gyermekeknek kevesebb, mint 14 százalékát immunizálják gyermekbénulás ellen.

“Célunk, hogy jövő ilyenkorra világszerte megálljt parancsoljunk a gyermekbénulás vírus terjedésének, de ennek egyetlen módja, ha az immunizálásban gyenge adatokat mutató országok megkétszerezik azon erőfeszítéseiket, hogy minden gyermeket elérjenek, bárhol is éljenek, és bármilyen nehéz is legyen ezt megvalósítani” – tette hozzá Peter Crowley.