Harminc éves a Gyermekjogi Egyezmény

2019. november 18. 09:32

November 20-án ünnepeljük a Gyermekjogi Egyezmény elfogadásának 30. évfordulóját. Az egyezmény a mai napig a legszélesebb körben elfogadott emberi jogi dokumentum, amelyet Magyarország 1990-ben írt alá. Az egyezmény összefoglalja azon jogok minimumát, amelyek minden gyermeket megilletnek szerte a világon.

Az UNICEF az évfordulóra készített legfrissebb jelentéséből kiderül, hogy az elmúlt három évtizedben jelentősen javult a gyermekek helyzete a világban, azonban a legszegényebb, legsebezhetőbb gyerekek jogai még mindig nem érvényesülnek kellőképpen.

A jelentés az eredmények között sorolja fel, hogy:

• Az öt év alatti gyerekek halandósági rátája 60%-al csökkent
  • Azon általános iskoláskorú gyermekek száma, akik nem részesülnek oktatásban, 18%-ról 8%-ra csökkent
  • A Gyermekjogi Egyezmény főbb passzusai (egyenlő bánásmódhoz való jog, az élethez, életben maradáshoz és fejlődéshez való jog, védelemhez való jog) számos törvény és rendelkezés bevezetését ösztönözték az évek során

Mindezen adatok ellenére a jelentés szerint a jogok érvényesítése terén még sok az egyenlőtlenség:

• Az alacsony- és közepes bevételű országok legszegényebb háztartásaiban nevelkedő gyerekek kétszer nagyobb arányban halnak meg megelőzhető okokból öt éves koruk előtt, mint a gazdag országok háztartásaiban élő gyerekek
  • A szubszaharai régió legszegényebb országaiban élő gyerekek mindössze fele kapott kanyaró elleni oltást. A világ gazdagabb országaiban ez az arány 85%-os
  • Bár a gyermekházasságok száma folyamatosan csökken, a legszegényebb országokban élő kiskorú lányokat a kiházasítás veszélye napjainkban jobban fenyegeti, mint 1989-ben

A jelentés szerint harminc év után is a szegénység, a diszkrimináció és a fegyveres konfliktusok jelentik a legnagyobb veszélyt a gyerekekre nézve. Számolni kell a környezetvédelmi problémákkal is, a klímaváltozás negatív hatásai extrém időjárási körülményeket okoznak, valamint csökkentik a víz- és élelembiztonságot. Bár több gyermek oltanak be, mint a történelem során valaha, a vakcináció ütemének lassulása azzal fenyeget, hogy korábban legyőzöttnek gondolt betegségek is visszatérhetnek. Közel 350 ezer kanyarós megbetegedést regisztráltak 2018-ban, ami a 2017-es szám több mint kétszerese. Kihívásokkal küzd az oktatás is, hiszen sok gyerek egyáltalán nem jut el iskolába, azok pedig, akik részesülnek oktatásban, nem minden esetben képesek elsajátítani a napjaink elvárásainak megfelelő tudást.

„Az Egyezmény a nagyszerű múltja és a jövőbeli lehetőségei közötti elágazódáshoz érkezett. A mi felelősségünk, hogy ismét elkötelezettséget és felelősséget vállaljunk, valamint meghatározó lépéseket tegyünk. Át kell engednünk a kezdeményezést a fiataloknak, akik hangosabban hallatják a hangjukat a jogaikkal kapcsolatban, mint valaha. Lépnünk kell – okosan és kreatívan’ – mondta Henrietta Fore, az UNICEF ügyvezető igazgatója.

Az UNICEF Magyarország is részt vesz a világszervezet kampányában. November 20-án az élet számos területén fiatalok veszik át az irányítást a felnőttektől, belvárosi Akvárium Klubban tartott Gyermekek Világnapja rendezvényen pedig a szakértők mellett Fiatal Nagykövetek is hallatják a hangjukat olyan témákban, mint például a gyermekbarát városok ismérvei, az online bántalmazás, vagy a klímaváltozás hatása a jövőjükre. Az esemény 19 előadása és háttérbeszélgetése rengeteg választ ad a gyermekekről az érdeklődőknek. A belépés ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Az esemény linkjét itt találja: https://www.facebook.com/events/406602333573404/

A gyermekjogi egyezmény passzusait itt éri el: https://unicef.hu/gyermekjogok/