Híreink

HÁROM ÉVE DÚL A HÁBORÚ UKRAJNÁBAN, a gyermekáldozatok száma pedig egyre nő

2025. február 21. 10:48

Az előző évhez képest 2024-ben 50%-kal több gyermek vesztette életét az ukrajnai háború következtében

A háború kitörésének harmadik évfordulóján az UNICEF ismét határozottan felhívja a figyelmet arra, hogy a háború pusztító következményei egyre súlyosabbak, a gyermekek szenvedése pedig korántsem ért véget.

Az UNICEF felmérése szerint minden ötödik gyermek gyászolja egy szerettét, ráadásul a veszteségekkel sok esetben egyedül kell szembenéznie, ami élete egyik legkritikusabb szakaszában a fizikai és mentális fejlődését, jóllétét is alapvetően befolyásolja.

“Túl régóta élnek együtt az ukrajnai gyerekek a halál és a pusztítás jelenségével” – mondta Catherine Russel, az UNICEF ügyvezető igazgatója. “Az erőszak ezen szintje hihetetlen félelmet kelt a gyermekekben és életük minden területére hatással van”.

2024 még az eddigieknél is pusztítóbb év volt

Az ukrajnai háború harmadik éve még az előző éveknél is súlyosabb következményekkel járt a gyermekek számára. 50 százalékkal több gyermek vesztette életét, mint 2023-ban, így már 2520 gyerek sérült meg, vagy esett a háború áldozatául a konfliktusövezetben. A valós szám azonban ennél nagy valószínűséggel sokkal magasabb, hiszen a statisztikák csak az ENSZ által megerősített haláleseteket tartják számon. Az erőszak a gyerekek szociális kapcsolatait, fejlődési lehetőségeit is ellehetetlenítette. Több mint 1600 iskola és majdnem 790 egészségügyi intézmény károsodott vagy semmisült meg az elmúlt három év során.

Egy gyermek életének első három éve sorsdöntő lehet

A most hároméves gyermekek Ukrajnában kizárólag a háborút ismerik. Szüleik kifáradtak és lelkileg sem tudnak támaszt nyújtani nekik, a  szociális, egészségügyi és pszichológiai támogatást nyújtó ellátás – amire a családoknak a leginkább szükségük van – pedig ellehetetlenült.

De kamaszként is a túlélésért küzdenek a fiatalok. Majdnem minden harmadik tinédzser olyan szomorú vagy reményvesztett, hogy képtelen a “normális” élete folytatására  –  ezek a negatív érzések különösen jellemzőek a lánygyerekekre.

A mentális egészség védelme óriási kihívást jelent

Rengeteg gyerek mindennapjai pincékben bujkálva telnek, ahol szocializálódásra, tanulásra, szabad játékra és fejlődésre nincs lehetőség. A háború hatása az oktatásra már számokban is mérhető, hiszen a diákok közel fele online tud csak bekapcsolódni egy-egy tanórába, azt is csak akkor, ha körülményei megengedik. A felmérések szerint ezek a gyerekek átlagosan két évvel vannak lemaradva kortársaiktól olvasásban, egy évvel pedig matematika tanulmányaikban. Ahhoz, hogy ők is magabiztos, pozitív gondolkozású felnőttekké váljanak mindenekelőtt arra van szükség, hogy az életmentő segítséget mindannyian megkapják és visszatérhessen az életükbe a normalitás.

A felépüléshez hosszú idő és tartós segítség kell

Az UNICEF azon dolgozik, hogy minél több segítséget tudjon nyújtani a frontvonalon ragadt gyermekeknek és családjaiknak. Egészségügyi ellátást, biztonságos ivóvizet, oktatást, készpénz segélyeket és gyermekvédelmi szolgáltatásokat tesz elérhetővé, valamint most, a hideg hónapokban meleg ruhát és tüzelőanyagot szállít a bajba jutott családoknak.

Közel 7 millió embernek kellett már elmenekülnie

Jelenleg 6.86 millió ukrajnai háborús menekült van világszerte, amelyből majdnem 1 millió Lengyelországban él. A menekült gyermekeknek továbbra is nagy kihívást jelent, hogy egy idegen országban találjanak olyan iskolát, ahol tovább tudnak tanulni. Az iskolás korú menekült gyermekek fele nem tud becsatlakozni a helyi oktatási rendszerbe, nem jár kortárs közösségbe, nincs lehetősége felfedezni a világot, nem tud szabadon játszani és fejlődni.  Az UNICEF kiemelt célja a válságövezetben végzett humanitárius segítségnyújtáson túl, hogy a menekült gyermekek beilleszkedését is segítse és az önkormányzatokkal együttműködve minőségi oktatást, védelmet, szociális és lelki támogatást nyújtson a befogadó országokban.

“A gyermekeket minden esetben meg kell védeni a háborútól. Ezt a nemzetközi emberi jogi törvény is kimondja” – mondta Russel. “A felépüléshez mindenek előtt tartós békére és lehetőségre van szükségük, hogy magukra találjanak és ugyanolyan esélyekkel indulhassanak a felnőtté válás útján.”

Ön is segítheti az ukrajnai háború károsultjait, egy egyszeri adomány is már életet menthet, de rendszeres támogatásával a gyerekek jövőjének újraépítéséhez is hozzájárulhat. Az UNICEF, mint a világ legnagyobb gyermekvédelmi szervezete jelen van a frontvonalon és napi szinten dolgozik azért, hogy minden bajba jutott családnak támaszt nyújtson. Ha Ön is megteheti, hogy segítse az életmentő munkát, akkor adományozzon ITT:

SEGÍTEK

 

Segíts a kritikus helyzetben lévő gyerekeknek!

Havi rendszeres adományoddal életeket menthetsz.

Segítek