Copyright © 2025 UNICEF HUNGARY
Idén 50 éves az UNICEF Magyarország
2025. április 01. 15:23
Az UNICEF magyar nemzeti bizottsága épp fél évszázaddal ezelőtt alakult, de a világszervezet már közel 80 éve dolgozik a magyar gyerekekért is
Budapest, 2025.04.01 – Az UNICEF 1946-ban lépett először kapcsolatba hazánkkal, amikor a második világháborút követően elsősorban élelemmel és gyógyszerekkel látta el a sok esetben rossz állapotú, elárvult vagy éhező magyar gyerekeket. Idén pont 50 éve pedig azzal a küldetéssel hozott létre helyi szervezetet az ENSZ gyerekekre szakosított vészhelyzeti alapja, hogy az a világ minden gyerekének érdekeit és jogait képviselje. Az UNICEF Magyarország finanszírozást nem kap az anyaszervezettől, a munkájára azonban itthon is egyre nagyobb szükség van, ezért helyi támogatóinak és partnereinek köszönhetően mára már tucatnyi programmal segíti a magyar gyerekeket. A hátrányos helyzetű, kiemelten sérülékeny csoportok nehézségei mellett egyre több olyan probléma is figyelmet kap, ami társadalmi osztálytól és anyagi körülményektől függetlenül érint minden gyereket. A fiatalok mentális egészségének globálisan drámai romlása következtében például Magyarországon is egyre többen szorulnak lelki támogatásra, amire se az őket körülvevő felnőttek, se az ellátórendszer nincs felkészülve – a segítség így aztán sokszor nem időben érkezik vagy egyáltalán nem elérhető. Szintén világszerte, így nálunk is ijesztő jelenség a kortárs erőszak, az úgynevezett „bullying” elhatalmasodása az iskolákban és az online térben. Illetve a gyerekeknél az idősebb generációkhoz képest jóval nagyobb, olykor kifejezetten bénító szorongást okoznak a klímaválsággal kapcsolatos hírek és információk is. A szervezet hazai programjairól bővebben a www.unicef.hu weboldalon olvashatnak az érdeklődők.
Mivel globális viszonylatban hazánk a relatíve magas jövedelmű országok közé tartozik, az UNICEF jogi keretrendszerében Magyarország donornak számít és a helyi szervezet alaptevékenysége az adománygyűjtés a világ legkiszolgáltatottabb, legnagyobb kockázatnak kitett, gyakran közvetlen életveszélyben élő gyerekei megsegítésére. A magyar alapítvány azonban nem mehet el tétlenül a hazai gyermekek kihívásai mellett sem. Szakmai és döntéshozatali fórumokon képviseli a magyar gyerekek érdekeit, síkra száll a védelmükért, jóllétükért, foglalkozik a társadalmi részvételükkel és a jogaik biztosításával, illetve tudatosításával. Finanszírozást a helyi tevékenységre sem kap a nemzetközi szervezettől, a magyar programokat kizárólag hazai önkéntes adományokból, például az 1% felajánlásokból és vállalati együttműködésekből tudja fenntartani.
Hogy vannak a magyar gyerekek igazából?
Sokkoló, hogy Európában az öngyilkosság a második vezető halálozási ok a 15-19 évesek körében és a fiatalkori öngyilkosságok több mint 90%-ának a hátterében diagnosztizálható pszichiátriai betegség áll. Legtöbbször olyan esetekről van szó, amikor az érintettek nem kaptak időben megfelelő kezelést. Itthon is egyértelműen megfigyelhető a pszichés problémák gyakoriságának és súlyosságának drámai növekedése, egy 2022-es kutatás szerint 5 kamaszból egynél diagnosztizálható mentális betegség. Az UNICEF Magyarország a COVID helyzet alatt, 2021-ben indította komplex, közvetlen segítséget is nyújtó programját a hazai gyerekek lelki egészségének támogatására, a komolyabb betegségek kialakulásának megelőzésére.
A szervezet folyamatosan monitorozza a gyerekek és fiatalok legnagyobb kihívásait és érdekeik képviseletében szakmai javaslatokat tesz, kutatásokat és figyelemfelhívó, szemléletformáló kampányokat szervez, közvetlen segítséget nyújt, gyerekjogi programokat, illetve érdekvédelmi fórumot működtet és hiánypótló tudásanyagokat készít, képzéseket biztosít a gyerekekről gondoskodó felnőttek, azaz szülők, tanárok és szakemberek számára.
Az elmúlt évek három legfontosabb kutatása az UNICEF Magyarország megbízásából
Idén márciusban a szervezet feltérképezte az óvoda- és iskolapszichológusok, azaz a pszichológiai ellátórendszer kulcsszereplőinek helyzetét és ezen keresztül a gyerekek mentális állapotát Magyarországon. Az eredmények rávilágítottak arra, hogy a szakemberek egyre több és egyre súlyosabb problémával találkoznak az intézményekben, így munkájuk során többnyire a már akut stádiumban lévő esetek kerülnek előtérbe és az amúgy elengedhetetlen prevenció – kapacitás és idő hiányában – elenyésző figyelmet kap. A szakemberek fájdalmasan kevesen vannak drámaian sok, ellátást igénylő gyerekre, jellemzően pályakezdők, nem kapnak megfelelő képzéseket, az intézményekben sokszor hiányoznak a munkavégzésükhöz szükséges feltételek. A nehéz körülmények, az extrém terhelés és az alacsony megbecsültség miatt több mint a felük már rövid távon a pályamódosítást fontolgatja, de tovább utalni még a súlyosabb eseteket se igazán tudják, mert se az állami egészségügyben, se a magánrendeléseken nincsen megfelelő kapacitás.
A kutatás eredményei alapján az UNICEF Magyarország a megfelelő működés érdekében az ellátórendszer fejlesztését és a létszám növelését javasolja. A rendszer támogatásához szükség lenne a nélkülözhetetlen eszközök, tárgyi feltételek biztosítására, valamint olyan ingyenes – a folyamatos szakmai fejlődést biztosító – képzésekre, amik hozzájárulnak a mindennapi hatékony munkavégzéshez.
Bővebben >>> MEGNÉZEM A KUTATÁST
A reprezentatív felmérés eredményeiből kiderült, hogy a fiatalok 66 százalékát tanulmányai során érte már rendszeres fizikai, lelki vagy verbális erőszak a kortársaitól, az áldozatok többségét pedig online is zaklatták. A szervezet célja, hogy reflektorfénybe helyezze a problémát, hiszen az ilyen esetek a közösség minden tagjára pusztító hatással vannak. Ezért számos kampányt hívtak életre az elmúlt években, legutóbb #NENÉZZFÉLRE címen. Ez alkalommal kifejezetten a – sokszor néma – kortárs szemlélőket szólították meg, hogy ne maradjanak tétlenek, ha zaklatást tapasztalnak a környezetükben, mert már egy jó szó, vagy támogató tekintet is sorsfordító lehet. Az első segítő lépésekhez a szervezet eszközöket is ad a kampány weboldalán és a HelpApp nevű mobilapplikáción keresztül.
Bővebben >>> #NENÉZZFÉLRE
A szervezet megbízásából készült nagymintás felmérés keretében azt vizsgálták, hogyan gondolkodnak a magyar gyerekek és fiatalok a klímaváltozásról. A válaszok alapján a 13 – 25 éves korosztály 90%-a szorong valamilyen mértékben a klímaválság beláthatatlan következményei miatt, sokan napi szinten aggódnak a jelenség miatt, de nem tudják, hogy mit tehetnének ellene. A felmérésből kiderült, hogy ez a fiatalok gyerekvállalással kapcsolatos terveit is erősen befolyásolja. A válaszadók többsége elégedetlen azokkal az ismeretekkel, amelyeket az iskolában kap, 72% szerint ez a tudás nem elegendő ahhoz, hogy megértse az éghajlatváltozás hátterét és összefüggéseit és abban sem kap megfelelő iránymutatást, hogy milyen egyéni lehetőségei vannak a folyamat lassítására. Az UNICEF Magyarország a kutatási eredmények nyomán elindította a „KlímaHősök” programot és létrehozott egy klímaedukációs platformot, amit kifejezetten gyerekek és fiatalok számára, az ő bevonásukkal alakítottak ki. Emellett évről évre élő eseményeken is lehetőség nyílik a párbeszédre az érdeklődő fiatalok és a szakemberek, a civil szféra, a vállalati képviselők és az állami döntéshozók között. A szervezet minden évben rendez egy kimondottan iskolai osztályoknak és fiataloknak szóló klímakonferenciát, amit idén április 9-én tartanak az Akvárium Klubban, 1500 fő részvételével. 2024-ben egy ifjúsági vitát követően a fiatalok közös javaslatcsomagot fogalmaztak meg és adtak át a COP 29-re készülő magyar delegációnak, hogy a soros elnökség keretében hazánk képviselői a nemzetközi tárgyalásokon hangsúlyozzák a gyerekek és fiatalok igényeit és ezzel hozzájáruljanak egy olyan szemléletváltáshoz, ami a következő generációk érdekét az eddigieknél kiemeltebben szolgálja.
Bővebben >>> KLÍMAHŐSÖK PROGRAM
Az UNICEF Magyarország kutatásai és hazai programjai kizárólag helyi támogatóknak köszönhetően valósulhatnak meg. Magánszemélyként akár adója 1%-ával is sokat tehet a magyarországi gyerekekért! A felajánlott összeget a szervezet teljes egészében a helyi tevékenységére, vagyis a magyar gyerekek segítésére fordítja.
UNICEF Magyarország
Adószám: 18212718-2-42
Segíts a kritikus helyzetben lévő gyerekeknek!
Havi rendszeres adományoddal életeket menthetsz.
Copyright © 2025 UNICEF HUNGARY