Copyright © 2025 UNICEF HUNGARY
Közegészségügy fejlesztésével a társadalmi jólétért
2021. augusztus 03. 12:16
Az emberi hulladék felszámolása és kezelése már évezredek óta szerves része civilizációnknak. Kr. e. 4000 körül a mezopotámiai agyag szennyvízelvezető csőtől, az ókori római beltéri vízvezetéken át, a lehúzható toalettekig az ipari forradalomban, a higiénia és az egészségügyi berendezések segítettek az ember egészségében, fejlődésében és gazdasági jólétében.
,,A higiéniához való jog alapvető emberi jog”
Napjainkban viszont emberek milliárdjai nem rendelkeznek megfelelő higiéniai viszonyokkal. A világ népességének több mint a fele, körülbelül 4,2 milliárd ember olyan egészségügyi berendezéseket használ, ami az emberi ürüléket kezeletlenül hagyja, veszélyeztetve ezzel az ember és környezetének egészségét. Mintegy 673 millió ember egyáltalán nem rendelkezik toalettel, a szabadban ürítenek, és 376 millió iskolás korú gyereknek nincs az iskolájában mosdó. A higiénia hiányának következményei pusztító hatással vannak a közegészségre, a szociális jólétre és a gazdasági fejlődésre.
2030-ig csupán 9 év van előttünk ahhoz, hogy teljesüljön a Fenntartható Fejlődés Célja (Sustainable Development Goal). Ehhez a megfelelő higiéniához és higiéniai berendezésekhez való hozzáférés mértékének meg kellene négyszereződnie. Mégis, a folyamat mostani sebességével a 22. századra lehet ebből az elképzelésből valóság. Ez láthatóan túl messze van, a folyamat túl lassú. A közegészségügybe való befektetés késik, viszont az egészségügynek és a gazdaságnak többe kerülnek az ebből keletkező károk. Az emberek megbetegszenek és ezáltal a munkából is kiesnek. A kihívás sokszor leküzdhetetlennek tűnik, de a történelem megmutatja, hogy lehetséges: a higiénia lehet sikersztori.
Sok ország ért el hirtelen fejlődést az egészségügyi berendezésekkel egy generáción belül, ezzel megváltoztatva életeket, a környezetet és a gazdaságot.
Az 1960-as és 1970-es években Malajziában, Koreában, Szingapúrban és Thaiföldön gyors és jelentős változások történtek annak érdekében, hogy minél több helyen legyenek egészségügyi berendezések. Újabban az olyan országok, – néhányat említve – mint Etiópia, India és Nepál drasztikusan csökkentették a toalett nélküli defekációt, és haladást értek el az alapvető egészségügyi berendezésekhez való hozzáférésben.
Először is minden ország, amelyik gyors fejlődést ért el, erős politikai vezetéssel rendelkezik. Ezen országokban a kormányok fontos szerepet játszanak az irányvonal meghatározásában, a tervezésben, a befektetések mobilizálásában és a szolgáltatások szabályozásában.
,,A történelem megmutatja, hogy semelyik ország sem ért el magas bevételeket anélkül, hogy előtte a higiéniába fektetett volna.”
Több kormány tisztában van azzal, hogy a megfelelő higiéniai körülményekhez való hozzáférés sokba kerül, de a tétlenség még nagyobb költséget jelent. A higiéniai berendezések nélkül az ismétlődő és megelőzhető egészségügyi ellátás költségei nőnek, a bevétel csökken, a produktivitás elveszik és a környezetszennyezés is nő. A higiéniába való befektetés megtéríti ezeknek a költségeit és pozitív hatást gyakorol a gazdaságra is. A gazdasági előny körülbelül ötszöröse a higiéniába fektetett pénz értékének.
Ahhoz, hogy ez a folyamat felgyorsuljon, a higiéniát alapvető szükségletnek kell tekintenünk. Hogyan néz ez ki a gyakorlatban? A siker kulcsa az alábbiakba való befektetésben mutatkozik meg:
Ezek a tényezők részletesebben megtalálhatóak az UNICEF-WHO új jelentésében: ’State of the World’s Sanitation report’. Ebben a jelentésben szeretnénk felhívni a figyelmet a higiéniával kapcsolatos krízisre, összegezni az ebben sikeres országok tanulságait és megmutatni azt, hogy mi szükséges ahhoz, hogy mindenki hozzáférhessen a biztonságos higiéniához.
Segíts a kritikus helyzetben lévő gyerekeknek!
Havi rendszeres adományoddal életeket menthetsz.
Copyright © 2025 UNICEF HUNGARY